1% coraz silniejszy w działaniach OPP. Jak NGO’sy zachęcają Polaków do ofiarności?

Materiał informacyjny FUNDACJA SIEPOMAGA
Udostępnij:
Polacy są coraz bardziej świadomi swoich praw, możliwości i wyboru. Chcą pomagać innym, wiedzą jak to robić i dzięki szerokim akcjom informacyjnym Organizacji Pożytku Publicznego, wiedzą też lepiej, gdzie taką pomoc mogą uzyskać. Przekłada się to również na aktualny wynik przekazanego 1% podatku dochodowego na cele charytatywne. Odnotowano wzrost o około 70 mln zł w porównaniu z 2020 rokiem, a 1% świadomie wypisało 15,3 mln Podatników, średnio 63 zł od osoby. To mały gest, a tyle może. Przykładem tego jest tegoroczny wynik społeczności Fundacji Siepomaga.

„Jesteśmy w pozytywnym szoku, ogromnie wzruszeni, wdzięczni i zmotywowani” – mówi Agnieszka Nowik, współzałożycielka Fundacji Siepomaga i największego portalu zbiórek charytatywnych w Polsce. „W tym roku Darczyńcy przekazali ponad 33 miliony złotych z rozliczenia 1% dla Fundacji Siepomaga i jej Podopiecznych. Prawie pół miliona Podatników zdecydowało się nam zaufać, co przełożyło się na nasz historyczny wynik, czyli czwarte miejsce w ścisłej czołówce Organizacji Pożytku Publicznego. Przede wszystkim pragniemy za to serdecznie podziękować. Znów pokazaliście, że razem mamy wielką moc pomagania”.

Pomaganie przez 1% nic nie kosztuje. Wystarczy, że podatnik wpisze w odpowiednią rubrykę rozliczenia rocznego numer KRS wybranej organizacji, może też dodać w sąsiednim polu cel szczegółowy. Nie wpisując nic, traci możliwość wpływu na podział tych funduszy, które wówczas zasilają konta Skarbu Państwa.

Czym się kierują Podatnicy przy wyborze OPP do przekazania 1%?

„Pytaliśmy naszych Darczyńców, co jest dla nich ważne. Istotne okazało się, że nasza Fundacja Siepomaga nie pobiera żadnych opłat od 1%, a pieniądze trafiają w 100% na wybrany cel.
Wśród naszych Pomagaczy są osoby, które wspierają konkretnych Podopiecznych lub angażują się w projekty, które realizujemy jako Fundacja. Skupiamy się na wspieraniu finansowym chorych, dla których często jedynym ratunkiem są kosztowne terapie, leki, operacje lub niezbędny do tego celu sprzęt. Nasi Darczyńcy cieszą się, gdy widzą w swoim mieście karetki z logo Siepomaga, które pomogli kupić lub gdy ich dziecko przychodzi na świat w komfortowych warunkach na sali porodowej w szpitalu, który pomogli wyremontować i wyposażyć w sprzęt ratujący zdrowie i życie. W naszych projektach chcemy pomagać mądrze i zawsze sprawdzamy, co jest najbardziej potrzebne i faktycznie będzie służyło pacjentom. Duża część wybrała nas też dlatego, że wspólnie z nami pomagają lub już pomagali zgromadzić pieniądze na leczenie swoje, swoich bliskich, rodziny, znajomych, sąsiadów, czy nieznajomych, których los ich po prostu poruszył. I chcą pomagać dalej, rozliczając 1% w naszej Fundacji”.

Dla kogo zbieracie 1%? Czy trzeba spełniać jakieś szczególne wymagania?

„Każda osoba potrzebująca pomocy może zgłosić się do nas i zbierać 1 procent. Nie trzeba mieć orzeczenia o niepełnosprawności, można też zbierać 1% w kilku organizacjach. Nasza Fundacja nie pobiera żadnych opłat za 1%, pomaga założyć darmowe subkonto na stronie https://www.siepomaga.pl/zbieraj-jeden-procent oraz zapewnia bezpłatną obsługę i rozliczenie zgromadzonych środków. To prawda, że staramy się wspierać osoby, które się do nas zgłaszają, kompleksowo, więc jeśli Potrzebujący chciałby również założyć zbiórkę charytatywną na leczenie, pomożemy i założymy. Ale może też tylko zgłosić się i założyć samo subkonto 1%, w dowolnym momencie, przez cały rok”.

Dlaczego część Potrzebujących nie zbiera 1%?

“Czasem nie wiedzą, że mają taką możliwość, że wszyscy Potrzebujący mogą zbierać 1%. W innym przypadku niepotrzebnie boją się nadmiaru dokumentów, dodatkowych kosztów czy wykorzystywania ich wizerunku. Nasza Fundacja od początku reaguje na sygnały od Podopiecznych i dopasowuje się do ich aktualnych potrzeb. Mamy własną technologię, a narzędzia stworzone przez Siepomaga pozwalają na szybkie udzielenie pomocy. Stale udoskonalamy nasz serwis online i obsługę, żeby było łatwiej, szybciej, żeby osoba potrzebująca, mimo jej trudnej sytuacji, nie musiała dźwigać kolejnego ciężaru. U nas nie ma papirologii, wszystkie tematy można załatwić przez Internet, korzystając z komputera lub telefonu, więc nie trzeba nawet wychodzić z domu.
Osoby potrzebujące 1%, mogą zarejestrować się na specjalnie utworzonej stronie https://www.siepomaga.pl/zbieraj-jeden-procent. Tworzymy wtedy subkonto 1 procent dostępne 24/7, gdzie w każdej chwili można sprawdzić saldo swoich środków, przesłać i rozliczyć rachunki, pobrać spersonalizowane materiały, a nawet zlecić przesłanie ich do domu.
W przypadku, gdy ktoś ma ograniczony dostęp do Internetu, zawsze może skorzystać z naszej infolinii.

Czy środki z jednego procenta są przekazywane tylko na podstawie rachunków za leki, usługi medyczne?

”Wiemy, że nie wszystkie potrzeby da się przewidzieć i nie zawsze Potrzebujący są w stanie przedstawić rachunki na niezbędne dla ich godnego życia produkty czy usługi. Trzeba pamiętać, że osoby zgłaszające się po wsparcie do Fundacji, to bardzo często osoby w wyjątkowo trudnej sytuacji, pozbawione możliwości kontynuowania pracy, co za tym idzie, pozyskania pieniędzy na codzienne potrzeby życiowe. Poradzimy sobie z każdą sytuacją. Dlatego podążając za potrzebami naszych podopiecznych uruchomiliśmy z 1% Comiesięczne Wsparcie Siepomaga – to środki na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych wypłacane ze środków 1% na konto podopiecznego, za które nie muszą rozliczać się rachunkami.
Darczyńcy też zgłaszają nam swoje potrzeby, np. wprowadziliśmy dla nich przypomnienie o przekazaniu 1%. Zabiegani mogą po prostu zapomnieć, kogo chcieli wesprzeć swoim 1%, więc mogą na stronie potrzebującego na siepomaga.pl ustawić przypomnienie, dzięki czemu w wybranym dniu otrzymają maila przypominającego o przekazaniu jednego procenta.

Siepomaga.pl zdobyła jeszcze większą sympatię i zaufanie wielu Polaków, pokazując swoje działania na rzecz zbiórek covidowych. To przez ich serwis odbywały się największe akcje charytatywne dla wsparcia służby zdrowia, które zjednoczyły Polaków i polskie firmy w niesieniu pomocy, jak również znana na całą Polskę akcja #Hot16Challenge, czy #GaszynChallenge. Dzięki wsparciu ogromnej grupy Darczyńców udało zakupić nowe karetki i wyposażyć szpitale.

Fundacja Siepomaga działa 12 lat, a zna ją już niemal każdy. Jak zachęcacie ludzi do pomagania?

“Wspólnie z naszą społecznością Pomagaczy ze wszystkich sił każdego dnia walczymy nie tylko o zdrowie i życie konkretnych Potrzebujących, ale też o niezbędne wsparcie dla szpitali, Domów Dziecka, hospicjów oraz innych organizacji, które łączy idea siepomaga. Nasi Darczyńcy są hojni, ale też wymagający – ich zaufanie to podstawa, żebyśmy mogli realizować projekty, które zmieniają polską rzeczywistość. Wspólnie zmieniamy świat i sposób postrzegania oraz działania organizacji charytatywnych. Dlatego wciąż najbardziej nas cieszą wiadomości, że robimy dobrą robotę i że inni nas polecają. A wynik tegorocznego 1 procent pokazuje, że mamy ogromną moc, docieramy do kolejnych Pomagaczy, a dzięki temu nasi Podopieczni mogą jeszcze więcej zyskać i możemy pomóc jeszcze większej liczbie osób.
Naszym celem jest skuteczne pomaganie – aby nikt nie czuł bezsilności w trudnej sytuacji z powodu braku pieniędzy. Chcemy, żeby na siepomaga.pl każdy mógł znaleźć całą koncepcję pomocy - i Potrzebujący i Darczyńcy”.

1% coraz silniejszy w działaniach OPP. Jak NGO’sy zachęcają Polaków do ofiarności?
Dodaj ogłoszenie