Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 lipca. Co się wydarzyło? Purchawkę - giganta znaleziono koło Szamotuł! [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
pixabay
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 1 lipca przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1951 rok
Od 1 lipca tego roku przestał ukazywać się "Głos Zielonogórski". Przez dwa lata była to lubuska mutacja "Głosu Wielkopolskiego". Na jego miejsce wróciło wydanie "Głosu Wielkopolskiego".

1953 rok
Teodozja Cieślikówna z Poznania jest pierwszą kobietą konduktorem, jaka pełnić będzie stanowisko kierownika pociągu. Egzamin zdała z wynikiem dobrym. Kierownikiem zostanie natychmiast.

1955 rok
Wydawca "Expressu Poznańskiego" po przeanalizowaniu potrzeb rynkowych postanowił dokonać zmian w wydawaniu gazety. I tak od jutra "Express" będzie się ukazywał w godzinach popołudniowych.

Sprawdź też:

1972 rok
Poznański eksperyment wychowawczy autorstwa doc. dr Heliodora Muszyńskiego, testowany w kilku szkołach stolicy Wielkopolski, od nowego roku zostanie rozpowszechniony we wszystkich szkołach podstawowych w kraju.

1975 rok
W Rakoniewicach powstała pierwsza w Polsce prefabrykowana oczyszczalnia ścieków. Nowy obiekt bardzo skutecznie oczyszcza ścieki komunalne.

1976 rok
Pociąg pospieszny "Wielkopolanin" kursujący z Poznania do Krakowa otrzymał eksperymentalnie dwa przenośne mikrofony dla konduktorów. Teraz mogą oni z dowolnego miejsca w pociągu informować podróżnych o wolnych miejscach w przedziałach.

1980 rok
Grzyba purchawkę o wadze 2,96 kilograma znalazł Stanisław Starosta w ogrodzie swoich rodziców w Pęckowie koło Szamotuł. Po przyniesieniu do naszej redakcji zmierzyliśmy także jego obwód, który wyniósł 113 centymetrów.

Sprawdź też:

1981 rok
Wczoraj wicewojewoda Ryszard Ćmielewski podjął decyzję o wprowadzeniu w lipcu zorganizowanej sprzedaży papierosów i proszków do prania. Oznacza to, że będą one sprzedawane na kartki.

1987 rok
Na Collegium Physicum na Morasku zawisła pierwsza wiecha, w 15 lat od podjęcia decyzji o budowie tam miasteczka uniwersyteckiego.

W Szkole Podstawowej nr 41 na os. B. Chrobrego w pokojach nauczycielskich, szatni i portierni wybito 56 szyb – najwyraźniej na początek wakacji.

1989 rok
W kamienicy na Starym Rynku, gdzie mieści się apteka "Pod Białym Orłem" otwarto Muzeum Farmacji. Eksponatami są dary spadkobierców rodzin aptekarskich.

1993 rok
W centrum Poznania utworzono obszar ograniczonego postoju, czyli SOP.

1997 rok
Wielka wpadka z tramwajami. Kupione dla Poznania czeskie Tatry okazały się... za szerokie. Odtąd mogły jeździć tylko na wybranych liniach.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski