Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy za 1 maja 2021 przysługuje dzień wolny, gdy pierwszy maja przypada w sobotę? Wyjaśniamy. Gdzie jeszcze na świecie świętują tego dnia?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
1 maja obchodzimy Święto Pracy, dlatego ten dzień jest ustawowo wolny od pracy. Jeśli 1 maja przypada w sobotę, przysługuje nam inny dzień do odbioru.
1 maja obchodzimy Święto Pracy, dlatego ten dzień jest ustawowo wolny od pracy. Jeśli 1 maja przypada w sobotę, przysługuje nam inny dzień do odbioru. www.pexels.com
Majówka 2021 będzie trwała tylko trzy dni. 1 maja, podczas którego obchodzimy Święto Pracy, przypada w sobotę, a 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja - w poniedziałek. Ustawowo są to dni wolne od pracy. Jednak czy przysługuje nam dzień wolny za 1 maja, które przypada w sobotę? W których krajach 1 maja jako Święto Pracy jest dniem wolnym? Wyjaśniamy.

1 maja 2021: czy przysługuje dzień wolny? Co mówi kodeks pracy

Zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy "czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy” wraz z innymi zastrzeżeniami. W świetle tego przepisu zwykle pracujemy 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku.

Zobacz też: Dzień wolny za 1 maja. Kiedy i jak go odebrać?

od 16 lat

1 maja 2021: Co ze świętami, które przypadają w dzień wolny od pracy?

Z pomocą przychodzi nam art. 130 § 2. Kodeksu pracy, który brzmi “Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Na podstawie tego zapisu za święto przypadające w dni od poniedziałku do soboty musimy dostać wolne od pracodawcy.

Czy za 1 maja 2021 dostaniemy dzień wolny?

Powyższe przepisy prawa pracy z dużą dozą pewności wskazują, że tak. Pracodawca musi dać dzień wolny do odbioru w okresie rozliczeniowym. Natomiast jeśli tego nie uczyni, będzie musiał zapłacić pracownikowi tzw. nadgodziny.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę placówek, które będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Na terenie Wielkopolski w każdym z powiatów jest kilka takich punktów - są to szpitale, przychodnie, jak również prywatne gabinety lekarskie i pielęgniarskie. Sprawdź w galerii, w których placówkach na terenie Wielkopolski będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa - oto adresy placówek, gdzie będ...

Kiedy dostaniemy dzień wolny za 1 maja 2021?

To reguluje już wewnętrzna polityka firmy, czyli pracodawca wyznacza dzień do odbioru. Jednak musi to uczynić w danym okresie rozliczeniowym. Jeśli dany okres trwa trzy miesiące, to w ciągu nich możemy spodziewać się dostania dnia wolnego za 1 maja, czy inne święta, które przypadnie w sobotę. Najczęściej dzień wolny za 1 maja będzie można odebrać 30 kwietnia, choć oczywiście wszystko zależy od pracodawcy.

Święto Pracy 1 maja - skąd się wzięło?

Początków Święta Pracy należy szukać w amerykańskim ruchu robotniczym. Pod koniec XIX wieku w Chicago miał miejsce strajk w fabryce, który następnie przerodził się w zamieszki z ofiarami. Od 1980 roku 1 maja obchodzony jest jako święto pracy. Natomiast w Polsce 1 maja ustanowiono świętem państwowym w 1950 roku.

Zobacz też: Po 10 latach pracy 31 dni wolnego?

od 16 lat

Gdzie jeszcze świętują 1 maja?

Dzień wolny od pracy tego dnia występuje także w innych krajach. Poza Polską, 1 maja świętują między innymi w Finlandii, we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, na Słowacji, w Szwecji czy we Włoszech. Natomiast w Stanach Zjednoczonych Święto Pracy przypada na pierwszy poniedziałek września.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski