MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 lat Polski w UE: Nie tylko inwestycje, ale rozwój Wielkopolski

Marcin Idczak
W ciągu ostatniej dekady w Wielkopolsce przeprowadzono tysiące inwestycji, które były dofinansowane dzięki funduszom pochodzącym z Unii Europejskiej.

- Dziesięć lat temu nie mogliśmy wyobrazić sobie skali zmian, jakie dokonały się po integracji ze strukturami Unii Europejskiej - mówi Piotr Florek, wojewoda wielkopolski. - Teraz wiemy, że Wielkopolska zyskała w każdym wymiarze. Unijne dotacje, połączone z funduszami krajowymi, pozwoliły uruchomić wielki program inwestycyjny - dodaje wojewoda.

Powstały nowe drogi, które znacznie skracają czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi miastami czy też częściami regionu. Dzięki nim można nie tylko szybciej, ale znacznie bezpieczniej poruszać się samochodami. Alina Cieślak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu wśród takich wymienia m.in.: trasę szybkiego ruchu z Gniezna do autostrady A2 lub też drogę z Kępna prowadzącą do Wieruszowa (w województwie łódzkim).

Jednak komunikacja to nie tylko same drogi. Wciąż trwają prace przy unowocześnianiu linii kolejowych, a przez to zmniejszaniu czasu jazdy. Jednocześnie poprawia się wygoda i komfort dzięki zakupom nowych pociągów.

Pieniądze z UE to nie tylko poprawa komfortu podróżowania.

- Tysiące inwestycji w badania i innowacje, telekomunikację i usługi elektroniczne, transport, energetykę, ochronę zdrowia, naukę, edukację i wiele innych dziedzin stały się kołem zamachowym rozwoju gospodarczego regionu - dodaje Piotr Florek.

Dzięki unijnym funduszom stworzono nowe systemy kanalizacji (w Puszczy Zielonka) czy też oczyszczalnie ścieków, sortownie odpadów. To wszystko wpływa na polepszenie stanu środowiska, w którym żyjemy.

Tylko w samym Poznaniu wsparcie unijne uzyskało w ostatnim czasie ponad 160 inicjatyw. - Dziesięć lat Polski i Poznania w Unii Europejskiej to okres szansy. Poznań na pewno ją wykorzystał - stwierdza Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. - To, jak się zmienił i nadal zmienia, widać codziennie na ulicach, w salach bibliotek, hali lotniska, w nowoczesnym taborze, czystszym środowisku naturalnym, rynku pracy i wielu innych dziedzinach życia - wyjaśnia Ryszard Grobelny.

Dodaje, że te zmiany podkreślają szczególnie ci, którzy nasze miasto odwiedzają raz na jakiś czas.

- To trochę jak z dzieckiem - to, że rośnie, widzi od razu każdy, kto spotyka je raz na jakiś czas - zauważa prezydent Poznania.
Wśród tego, co już stworzono w Poznaniu, można wymienić przebudowę węzła drogowego Antoninek, przedłużenie trasy szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego czy też stworzenie zupełnie nowej ulicy Bułgarskiej.

- Teraz jesteśmy na etapie kończenia ważnych inwestycji z perspektywy finansowej 2007-2013, ale już planujemy nasze działania, by wykorzystać też szanse, która przyjdzie z perspektywą finansową 2014-2020 - zapowiada Ryszard Grobelny.

Partner cyklu: Przedstawicielstwo KE w Polsce ec.europa.eu/polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski