10 tysięcy nowych książek od Empiku trafiło do kolejnych bibliotek szkolnych

Akcja specjalna - 1000 powodów, by czytać
Udostępnij:
Po raz kolejny biblioteki 10 szkół w całej Polsce wzbogaciły się o 10 tysięcy nowych książek w ramach konkursu „1000 powodów, by czytać”. Specjalna, ekologiczna ciężarówka Empiku, po brzegi wypełniona zamówionymi przez dzieci tytułami, zakończyła właśnie trasę po Polsce. W minionym tygodniu odwiedziła zwycięskie podstawówki z Krakowa, Leszna, Mińska Mazowieckiego, Myszkowa, Niepołomic, Okuniewa, Serokomli, Trzebosi, Zabrańca i Zielonej Góry.

Triumfalna trasa po Polsce

Mimo ograniczenia nauki stacjonarnej w szkołach, uczniowie podstawówek i mieszkańcy lokalnych społeczności z całej Polski po raz kolejny udowodnili, że potrafią zjednoczyć się w szczytnym celu. Dzięki ich współpracy aż 550 szkół do samego końca walczyło o tysiąc książek, które wzbogacą półki szkolnych bibliotek w ramach 5. edycji konkursu „1000 powodów, by czytać”. W trwającym przez miesiąc głosowaniu użytkownicy aplikacji mobilnej Empiku każdego dnia mogli okazywać wsparcie wybranej szkole biorącej udział w akcji. Najbardziej zaangażowani głosowali codziennie – w tej edycji konkursu oddano w sumie ponad pół miliona głosów.

Długo wyczekiwany moment rozdania nagród nastąpił w minionym tygodniu. Do każdej ze zwycięskich szkół przyjechała ekologiczna ciężarówka Empiku, po brzegi wypełniona tysiącami książek. Towarzyszyli jej wyjątkowi bohaterowie Empiku – Redaktor Książeczka i Pani Kropka – którzy uczestniczyli we wręczaniu książek oraz nagród dodatkowych – czytników e-booków i kodów na wybraną opcję abonamentu w aplikacji Empik Go dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

To ogromna przyjemność móc po raz kolejny wręczyć uczniom w całej Polsce tysiące nowych książek, które pomagają im rozwijać zainteresowania i przyczyniają się do popularyzacji czytelnictwa od najmłodszych lat. Radość jaką widzieliśmy na ich twarzach po przyjeździe ciężarówki oraz zaangażowanie z jakim układali nowe tytuły na półkach szkolnych bibliotek, daje ogromną satysfakcję i motywuje nas do kontynuowania misji konkursu. Poprzez „1000 powodów, by czytać” od lat przekonujemy, że każda kolejna lektura to wspaniała przygoda, a czas spędzony z fantastycznymi bohaterami rozwija wyobraźnię i edukuje. Szkolna biblioteka jest miejscem dostępnym dla każdego ucznia, nieprzebraną skarbnicą nowych, porywających opowieści. Jak widać po skali popularności konkursu, jest to także miejsce, które potrafi zjednoczyć we wspólnej sprawie i zainspirować do działania. Wizyta Redaktora Książeczki i Pani Kropki była świętem lokalnych społeczności i uhonorowaniem ich wspólnego wysiłkukomentuje Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku.

Czytelnicze marzenia spełnione

Co istotne, uczniowie sami wybrali tytuły, które trafiły na półki regałów w ich szkolnych bibliotekach. Jak przekonuje psycholog dziecięca Monika Perkowska, zachęcanie najmłodszych do sięgnięcia po książkę zgodną z ich własnymi zainteresowaniami, której lektura będzie czystą przyjemnością, jest najskuteczniejszą formą promocji czytelnictwa wśród dzieci.

Lektury szkolne to za mało, aby zainteresować dzieci czytelnictwem. Uczniowie oprócz lektur obowiązkowych potrzebują dodatkowych książek, ukierunkowanych na rozwój ich zainteresowań. Niezależnie od wieku, ważne jest trafienie w gusta dzieci tematyką, ilustracjami, a nawet formatem książki. Dlatego to takie istotne, aby w wolnym czasie uczniowie mogli samodzielnie wybierać ciekawe dla nich pozycje. Dobre zaopatrzenie biblioteki szkolnej staje się tutaj priorytetem. Książki, które żywo angażują dzieci, wspierają ich rozwój intelektualny i emocjonalny. Dzieci czytające z zainteresowaniem i pasją rozwijają wyobraźnię, ciekawość świata, a nawet empatię – tłumaczy psycholog.

Na listach czytelniczych marzeń uczniów znalazły się różne gatunki książek – od pomocy naukowych i lektur obowiązkowych, przez serie powieści, bajki czy poradniki. Dużą popularnością cieszyły się przygody Skarpetek autorstwa Justyny Bednarek, trzynaście tomów z cyklu „Zwiadowcy” Johna Flanagana, a także nieśmiertelna seria o Harrym Potterze J. K. Rowling. Dzieci często wybierały reportaże z dalekich wypraw Neli, kolejne części bestsellerowego „Dziennika cwaniaczka” Jeffa Kinneya, a także biografie piłkarskiego idola Roberta Lewandowskiego czy przewodniki dla fanów gry Minecraft. Wśród próśb pojawiały się także młodzieżowe kryminały z serii „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” Agnieszki Mielech, cykl „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka i Heleny Willis, przygody wesołego Mopsika Belli Swift, kolejne tomy przygód „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika oraz biografie słynnych postaci z cyklu „Nazywam się...” i wiele innych pozycji.

Każdy zakup wspiera czytelnictwo wśród dzieci

Do piątej edycji konkursu zgłosiło się łącznie ponad 550 podstawówek i pomimo nietypowych, pandemicznych okoliczności liczba zgłoszeń była porównywalna do tej osiągniętej rok wcześniej. Aby wyrównać szanse szkoły podzielono na dwie kategorie – podstawówki do 120 oraz powyżej 120 uczniów. W konkursie wyłonionych zostało dziesięciu zwycięzców, po pięć z każdej kategorii.

Do organizacji konkursu przez cały rok przyczyniają się uczestnicy programów Empik Premium i Empik Premium Free. Każdy ich zakup w salonach Empik i na Empik.com to „cegiełka” przekazywana na rzecz akcji „1000 powodów, by czytać”, pozwalająca doposażyć szkolne biblioteki w tysiące nowych tytułów. Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.empik.com/biblioteki. Empik już teraz zaprasza podstawówki z całej Polski do udziału w kolejnej edycji konkursu, która rozpocznie się we wrześniu.

Szkoły powyżej 120 uczniów:

  • Szkoła Podstawowa nr 134 w Krakowie (woj. małopolskie),
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie (woj. wielkopolskie),
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie),
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie (woj. mazowieckie),
  • Zespół Szkół w Serokomli (woj. lubelskie).

Szkoły poniżej 120 uczniów:

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Brzechwy w Myszkowie (woj. śląskie),
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach (woj. małopolskie),
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi (woj. podkarpackie),
  • ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu (woj. mazowieckie),
  • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zielonej Górze (woj. lubuskie).

Partnerem logistycznym akcji jest DHL.

Kobiety i niepodległość - cz. VII

Wideo

Materiał oryginalny: 10 tysięcy nowych książek od Empiku trafiło do kolejnych bibliotek szkolnych - Polska Times

Dodaj ogłoszenie