Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie - Poznań świętuje koncertami, pokazami, replikami samolotów i odpaleniem rac [PROGRAM]

GOK, ZEN
Na placu Wolności od godz. 14 będzie funkcjonował obóz powstańczy.
Na placu Wolności od godz. 14 będzie funkcjonował obóz powstańczy. Marek Zakrzewski
Sto lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. W Poznaniu rocznicę uczczą oficjalne uroczystości, ale nie zabraknie też atrakcji dla mieszkańców - na stadionie przy ul. Bułgarskiej odbędzie się koncert z udziałem gwiazd, a na placu Wolności będzie można oglądać repliki samolotów zdobytych przez powstańców na Ławicy. Tradycyjne racowisko szykują kibice Lecha Poznań.

W czwartek, 27 grudnia w Poznaniu przygotowano szereg uroczystości i wydarzeń kulturalnych. Obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów na grobie pierwszego dowódcy Powstania - generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, co nastąpi o godz. 11.15. Następnie wiązanki będą złożone przy tablicach pamiątkowych Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Pomniku 15 Pułku Ułanów Poznańskich, a także - przy tablicy pamiątkowej Marynarzy - Powstańców przy ul. Wrocławskiej 18 - ostatnia o godz. 11.30.

O godz. 12.30 zostanie odprawiona msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w Poznańskiej Farze przy ul. Gołębiej 1.

Spotkanie z fokkerami

Warto przyjść do obozu powstańczego, który będzie funkcjonował na placu Wolności od godz. 14.00. Zaprezentowane tu zostaną repliki samolotów myśliwskich Fokker DVII Wielkopolskiej Eskadry Wolności. To wspólny projekt Politechniki Poznańskiej i samorządu wojewódzkiego, przy udziale Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego.

Samoloty te są latającymi replikami, nieco zmniejszonymi w stosunku do oryginałów, samolotów, które m.in. zostały zdobyte 6 stycznia na lotnisku Ławica. Ten typ był najlepszym niemieckim myśliwcem I wojny światowej i bezsprzecznie jednym z najlepszych samolotów tego konfliktu. Alianci tak się go obawiali, że ujęli go - jako jedynego wymienionego z nazwy - w traktacie pokojowym, w zapisie, że Niemcy mają im wydać wszystkie swoje egzemplarze DVII. Repliki ważą około 400 kg każda, pokryte są materiałem polietylenowym, mają atrapy karabinów maszynowych, nową elektronikę i są w trakcie programu oblotów. Dlatego też - i z powodu zimowej pogody - nie będą zaprezentowane w locie.

Główne uroczystości, race kibiców, wizyta premiera i koncert

Główne uroczystości odbędą się o godz. 16.40 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Tradycyjne widowiskowe racowisko organizują jak co roku kibice Lecha Poznań, którzy 27 grudnia o godz. 16 spotykają się na placu Wolności w pobliżu hotelu Bazar.

O godz. 19.30 Poznań będzie się bawił - na Stadionie Miejskim rozpocznie się Koncert Muzyka Wolności Poznań 2018 z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej - wystąpią m.in. Edyta Górniak, Kayah, Michał Szpak, Kamil Bednarek, Perfect, Maryla Rodowicz i wielu innych. Biletów już nie ma, ale koncert pokaże na żywo od godz. 20 na swojej antenie stacja TVN.

Uwaga - w czasie koncertu 27 grudnia, w rejonie stadionu zmieni się organizacja ruchu: od godz. 17:00 wyłączone z ruchu będą ul. Wałbrzyska od ul. Strzegomskiej do ul. Ptasiej, ul. Ptasia od parkingu POL-HOL do ul. Wałbrzyskiej oraz ul. Węgorka, ul. Świerzawska od strony ul. Bułgarskiej oraz od strony ul. Marcelińskiej - za wjazdem na osiedle,a także pas do skrętu w lewo z ul. Grunwaldzkiej w ul. Jugosłowiańską.

Także 27 grudnia 2018 r. o godz. 10 przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zostanie odsłonięta Tablica Wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na uroczystość zapraszają wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Na odsłonięciu tablicy obecny będzie także premier Mateusz Morawiecki, który przyjeżdża do Poznania z okazji rocznicy. Wcześniej, o godz. 9.30 ma złożyć kwiaty na mogile gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Z kolei po odsłonięciu tablicy premier weźmie udział w uroczystości odznaczenia osób zasłużonych dla regionu.

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego nie zakończą się w czwartek. W piątek, 28 grudnia o godz. 16.00 na cmentarzu parafialnym Św. Stanisława Kostki na Winiarach, przy ul. Łowmiańskiego, odbędzie się uroczystość ku czci powstańców wielkopolskich. Siedemdziesięciu trzech powstańców spoczywa na tym cmentarzu. Jej organizatorem jest Rada Osiedla Winiary. W blasku pochodni odczytany zostanie Apel Pamięci, ponadto recytowane będą fragmenty wierszy o tematyce powstańczej i odśpiewane pieśni patriotyczne.

Tego samego dnia o godz. 17. 30 na Starym Rynku odbędzie się koncert „W chwilach próby zwycięstwo. Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”. W koncercie wezmą udział m.in. Mateusz Ziółko, Ray Wilson, Rafał Brzozowski, Kasia Cerekwicka, Grzegorz Kupczyk i zespół Luxtorpeda. Retransmisję koncertu pokaże o godz. 20.45 TVP2.

Zobacz też:

Fotografia z przelotu samolotu Fokker D. VII pilotowanego przez chor. Rutkowskiego

Poznań: Od prawie 100 lat Ławica jest polska. Tak wyglądała ...

Nie zmarnujmy szansy, tej - zobacz zwycięski film Tymoteusza Górskiego pt. „Tutaj”:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski