Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Wmurowanie kapsuły czasu, marsz ulicami miasta i koncert

NM
W maju odbędzie się 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, w skład w którego wchodzą cztery poznańskie uczelnie - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Jak wygląda kulminacja obchodów 100-lecia?
W maju odbędzie się 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, w skład w którego wchodzą cztery poznańskie uczelnie - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Jak wygląda kulminacja obchodów 100-lecia? Waldemar Wylegalski
W maju odbędzie się 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, w skład którego wchodzą cztery poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Jak wygląda kulminacja obchodów 100-lecia?

Kulminacyjnym dniem obchodów jest 7 maja. Na ten dzień zaplanowano liczne wydarzenia.

Na początku, o godz. 9.30 odbędzie się msza święta, którą będzie koncelebrował abp. Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański przy współudziale prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Po mszy świętej, o godz. 11.30 odbędzie się przemarsz społeczności akademickiej z orkiestrą i rektorami czterech uczelni na czele. Marsz przejdzie przez ul. Chwaliszewo, Garbary i Wielką, by zatrzymać się na Starym Rynku. To tam prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, wręczy symboliczne klucze do miasta.

Następnie ul. Ratajczaka i Św. Marcina przejdzie do Auli Uniwersyteckiej, gdzie o godz. 14 odbędzie się posiedzenie senatów czterech uczelni.

- Ten dzień będzie próbą odtworzenia tego dnia, 7 maja, sprzed stu lat - podkreśla Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Ważnym elementem będzie również wmurowanie kapsuły czasu. Wydarzenie to będzie miało miejsce o godz. 15. Kapsuła otworzona zostanie dopiero w 2119 roku.

- Jednym z istotnych wydarzeń z punktu widzenia przyszłości, będzie wkopanie kapsuły czasu. To będzie taki list do przyszłych pokoleń - podkreśla Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego.

W kapsule znajdą się między innymi: list rektorów obecnych czterech uczelni do przyszłego rektora z 2119 roku, a także indeksy ze studiów każdego z rektorów.

Każda z czterech uczelni umieściła w kapsule czasu również swoje artefakty. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza włożył kawałek meteorytu z Moraska oraz plany architektoniczne Collegium Minus. Uniwersytet Medyczny przygotował receptę rektora na zdrowe życie oraz dzisiejszy stetoskop. Z kolei Uniwersytet Przyrodniczy dołożył medal stulecia i nasiona dwóch roślin oleistych - soi i lnianki. A Akademia Wychowania Fizycznego postanowiła zostawić po sobie współczesne buty sprinterskie oraz pałeczkę sztafety pokoleń.

Oprócz tego w kapsule znajdą się również przedmioty mniej związane ze środowiskiem akademickim, a bardziej z samym Poznaniem.

- Wybór nie był prosty, ale podzieliliśmy go na kilka środowisk, w tym decyzja należała również do mieszkańców Poznania. To od nich finalnie w wyniku konkursu, trafi pięć artefaktów. W kapsule znajdzie się serduszko WOŚP-u, węgiel, ostatni słoik miodu, a także przepis i odlew Rogala Marcińskiego - wymienia Wojciech Szalbierz z Biura Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Oprócz nich do kapsuły czasu trafi smartfon z powerbankiem, w którym znajdą się utwory z listy top 100 z tego roku, a także zdjęcia.

Kapsuła będzie wmurowana w betonowy sarkofag, zamknięty na śruby ze stali nierdzewnej, a na tym znajdzie się 400 kg płyta, która zabezpieczy kapsułę.

Zwieńczeniem tego dnia będzie uroczysty koncert "Od Paderewskiego do Pandereckiego", który rozpocznie się o godz. 20.

Oprócz wydarzeń naukowych i kulturalnych zaplanowano również te z dziedziny sportu i rozrywki. - 8 maja, pierwszy raz od wielu lat cztery nasze uczelnie będą wspólnie świętować dzień sportu, w ramach którego rozgrywane będą międzyuczelniane zawody w różnych dyscyplinach, również w tych, które zostały już zapomniane - mówi prorektor UAM Tadeusz Wallas, przewodniczący uczelnianego komitetu organizacyjnego ds. obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Tego samego dnia, o godz. 19 odbędzie się uroczysta gala sportu, na której pojawią się absolwenci uczelni, którzy przyczynili się do rozsławienia Uniwersytetu Poznańskiego, na stadionach olimpijskich.

- Spodziewamy się, że przyjedzie około 60 olimpijczyków. Z tego kilkunastu, to tacy, którzy zdobywali medale - wylicza prorektor Tadeusz Wallas.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski