1050 lat chrześcijaństwa w Polsce w liczbach [VIDEO]

  1050 lat chrześcijaństwa w Polsce w liczbach [VIDEO]

  Magdalena Nałęcz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  1050 lat chrześcijaństwa w Polsce w liczbach [VIDEO]

  ©AIP/x-news

  Jeden papież, 259 świętych oraz błogosławionych i coraz większa liczba osób przystępujących do komunii w trakcie mszy - to dane o Polakach pochodzące ze wspólnej publikacji Kościoła katolickiego i Głównego Urzędu Statystycznego, która jest liczbową syntezą 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.
  1050 lat chrześcijaństwa w Polsce w liczbach [VIDEO]

  ©AIP/x-news


  AIP/x-news


  - Mamy nadzieję, że w ten sposób wnosimy swój wkład w kształtowanie tożsamości narodowej - powiedziała dr Halina Dmochowska, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
  Jednostka we współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) opublikowała "1050 lat chrześcijaństwa w Polsce", które jest wydawnictwem opartym na źródłach historycznych oraz wynikach badań statystycznych i ukazuje rolę, jaką odegrało chrześcijaństwo w Polsce.

  Z zestawienia wynika, że wśród Polaków znajdują się jeden papież, 34 świętych oraz 225 błogosławionych. Zdecydowana większość spośród nich to duchowni mężczyźni. Tę dysproporcję płci w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) tłumaczył Andrzej Datko z ISSK - m.in. masowym wywożeniem kapłanów do obozów w trakcie II wojny światowej i późniejszym uznaniem części spośród nich za męczenników.

  Publikacja ujawnia również podziały religijne w przestrzeni kraju. W latach 2004-2014 na mszę uczęszczało przeciętnie najwięcej osób w diecezji tarnowskiej - maksymalnie 70 proc. osób deklarujących się jako wierzące, a najmniej w diecezji szczecińsko-kamieńskiej - minimalnie 27,3 proc. takich osób. To zestawienie jest również miarodajne w skali kraju - częściej do Kościoła chodzą Polacy na wschodzie, niż na zachodzie.

  Podczas gdy w 1980 r. na msze św. uczęszczało nieco ponad 50 proc. osób deklarujących się jako wierzący, w 2014 r. ta liczba spadła nieznacznie poniżej 40 proc. W parze z tendencja zniżkową na niedzielnych mszach idzie jednak systematycznie rosnąca liczba osób, które przystępują do komunii - w 1980 r. było to poniżej 10 proc., tymczasem w 2014 r. takich osób było ponad 15 proc.

  Ten wzrost może być powiązany z innym zjawiskiem, które wykazały badania. - Zwiększyła się znacząco grupa ludzi, którzy deklarują się jako głęboko wierzący - powiedział w rozmowie z AIP bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Zapytany o zmniejszającą się liczbę uczęszczających do Kościoła w ogóle, biskup stwierdził, że Kościół nie może "przymuszać pewnych osób do pewnych rzeczy" ponieważ byłoby to niezgodne z przynależną każdemu człowiekowi wolnością.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A mnie interesuje ile złota i innych kosztowności wywieziono z Polski do watykanu przez 1050 lat?

  wiara kosztuje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Eldorado nad Wisłą?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo