Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1050. rocznica chrztu Polski: Od środy Wielkopolska w centrum kraju

Karolina Koziolek, Joanna Labuda, Paweł Brzeźniak
Na stadionie przy Bułgarskiej trwa budowa ołtarza. Zajmie on całą II trybunę os strony południowej
Na stadionie przy Bułgarskiej trwa budowa ołtarza. Zajmie on całą II trybunę os strony południowej Łukasz Gdak
Na 1050. rocznicę chrztu Polski do Wielkopolski zjadą setki gości z całego świata. Pojawią się duchowni z Brazylii, USA, Rosji, Węgier, Holandii, czy Niemiec. Służby mundurowe są w gotowości. - Nie mamy sygnałów o zagrożeniach - informuje policja.

Od środy Wielkopolska znajduje się w centrum zainteresowania całej Polski. Do Poznania i Gniezna zjedzie głowa państwa wraz szefową rządu oraz cały parlament. Będą hierarchowie Kościoła z całego świata. Przyjedzie bp Romuald Kujawski, biskup diecezjalny Porto Nacional z Brazylii, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa, duchowni z USA, Rosji, Ukrainy, Litwy, Węgier, Luksemburga, Irlandii, Niemiec, Danii, Holandii. Na Inea Stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu trwa budowanie ołtarza na centralne uroczystości 16 kwietnia.

Obchody rozpoczęły się w środę, 13 kwietnia w Gnieźnie od powitania kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przy pomniku św. Wojciecha.

W czwartek rano w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rozpoczną się obrady episkopatu, które przez kolejne dwa dni będą kontynuowane w Poznaniu. O godz. 14.45 na Ostrowie Lednickim odbędzie się uroczyste nabożeństwo. Po południu uczestnicy rocznicowych wydarzeń przyjadą ponownie do Gniezna, gdzie o godz. 17 w katedrze odbędzie się msza święta z udziałem m.in. prezydenta RP oraz premier. Papieża Franciszka będzie reprezentować legat kardynał Pietro Parolin.

W Poznaniu obchody rozpoczną się w czwartek. Wieczorem z Gniezna przyjedzie kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wieczorem rozpocznie się czuwanie przy obrazie w kościele farnym przy ul. Gołębiej. O godz. 21 odbędzie się apel jasnogórski. Następnego dnia obraz w procesji zostanie przeniesiony do katedry na Ostrów Tumski. O godz. 17 w katedrze rozpocznie się msza św., której przewodniczyć będzie legat papieski.
- Do katedry wejść będą mogli tylko zaproszeni goście. Zmieści się tam 900 osób. Prezydent i premier, biskupi, członkowie parlamentu, władze lokalne. Wierni mogą uczestniczyć we mszy na placu katedralnym, gdzie zostaną ustawione telebimy - mówi Przemysław Terlecki, koordynator obchodów z ramienia episkopatu.

W katedrze w roli celebransa ma pojawić się abp Juliusz Paetz, oskarżany o molestowanie kleryków. Nie ma go na oficjalnej liście gości, którą otrzymaliśmy od organizatorów. Mimo to rzecznik kurii nie pozostawia wątpliwości, że arcybiskup senior pojawi się w katedrze.

W czwartek na MTP odbędą się obrady Zgromadzenia Narodowego. Prezydent Andrzej Duda wygłosi tam orędzie. Centralne uroczystości przypadają na sobotę. Rozpoczną się o godz. 10.50 na Inea Stadionie.

Do Wielkopolski może przyjechać nawet kilkuset gości. Wszyscy oni od środy nocować będą w poznańskich hotelach i stąd dojeżdżać do Gniezna autokarami (głównie biskupi), część gości będzie miała swoich kierowców. - Hierarchami opiekować się będą księża w roli pilotów - mówi P. Terlecki.

Na ulicach Poznania pojawi się więcej policjantów, a obiekty będą chronione dodatkowymi siłami straży pożarnej. - Nie mamy żadnych sygnałów o jakichkolwiek zagrożeniach - zapewnia Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.
W dniach 14-16 kwietnia wystąpią utrudnienia w ruchu na ulicach Poznania. W czwartek i piątek obowiązywać będzie zakaz ruchu na ulicach Ostrowa Tumskiego, na północ od ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

15 kwietnia zakazy będą obowiązywać także w obszarze Śródki, ulicy Bydgoskiej i Gdańskiej. W wyniku utrudnień w ruchu w okolicy Śródki tamtejsza Państwowa Szkoła Muzyczna przy ul. Bydgoskiej odwołała zajęcia w czwartek i piątek. Dyrekcja poinformowała o tym na stronie internetowej szkoły. Jak się jednak okazało, ul. Bydgoska będzie przejezdna, mimo to zajęcia zostaną odwołane. Z decyzji nie są zadowoleni rodzice uczniów.

W gotowości jest też straż pożarna, która skontrolowała już siedem obiektów, w których w Poznaniu odbędą się obchody. Tylko w jednym z nich strażacy stwierdzili nieprawidłowości. Chodzi o Dom Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. To w nim 15 kwietnia na uroczystej kolacji pojawi się 700 najważniejszych osób w państwie. - Dzięki działaniom operacyjnym trudności udało się już przezwyciężyć - zapewnia Andrzej Bartkowiak, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

16 kwietnia w sobotę działać będzie dodatkowa linia tramwajowa nr 30. Tramwaj będzie kursował co 20 minut na trasie: Marcinkowskiego - pl. Wolności - Fredry - most Teatralny - Kaponiera - Bałtyk - Grunwaldzka - INEA Stadion - Budziszyńska. Tramwaj będzie kursował w godzinach: 7.30-10.30, 16-19 oraz 21.30-22.30. W dniach od 14 do 16 kwietnia uczestnicy obchodów będą mogli korzystać z transportu publicznego organizowanego przez ZTM za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 1050. rocznica chrztu Polski: Od środy Wielkopolska w centrum kraju - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski