11 sierpnia. Co się wydarzyło? 20 siłaczy ciągnęło 16-tonową...

  11 sierpnia. Co się wydarzyło? 20 siłaczy ciągnęło 16-tonową ciężarówkę... [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

  MIKO

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©NORBERT ZIĘTAL

  Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 11 sierpnia przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.
  zdj. ilustracyjne

  zdj. ilustracyjne ©NORBERT ZIĘTAL

  1955 rok
  W Poznaniu, Kościanie, Nowym Tomyślu i okolicach notuje się stan zagrożenia stonkowego. Pełnomocnik Wojewódzkiej Rady Narodowej do spraw walki ze stonką apeluje do chłopów o lustrację indywidualną pól i oznaczenia ognisk występowania stonki. Tyraliery zwalczające stonkę już niedługo wyrusza na pola.

  1964 rok
  Pojawiły się pierwsze koncepcje przebudowy węzła wodnego w Poznaniu, a konkretnie przesunięcia koryta Warty. Jak wiadomo, w następnych latach stare koryto Warty zasypano, Chwaliszewo przestało być wyspą. Przedsięwzięcie to kontrowersyjne, ze względu na zaburzenie stosunków wodnych.

  1968 rok
  Ulica Lampego w Poznaniu zmienia swój wygląd. Wiąże się to z planowaną rozbiórką Domu Dziecka i zbudowaniem na to miejsce Domu Książki, a także przebudową Hotelu Lech. Hotel będzie miał dodatkowe dwa piętra.

  1976 rok
  Gospodarzem III europejskiego kongresu literatury science fiction będzie Poznań. III Eurocon rozpocznie się 19 sierpnia. Przyjedzie około 250 gości z 24 krajów europejskich, a także z Kanady, USA i Australii. Bezie oczywiście Stanisław Lem.

  1978 rok
  "Poznański Teatr Lalki i Aktora. Scena Marcinek. Scena Młodych" zmienia swoją siedzibę. Na frontonie bocznego wejścia do Pałacu Kultury pojawił się już efektowny neon.

  1990 rok

  W Mosinie, na terenie przewidzianym do budowy ujęcia wody pitnej, archeolodzy znaleźli dobrze zachowany grób ciałopalny z obstawa kamienna. W tym rejonie sporo jest takich pamiątek – piece, szczątki narzędzi okresów od neolitu do wczesnego średniowiecza.

  1992 rok

  Prawie dobę walczyli strażacy z groźnym pożarem, który wybuchł w niedzielę 9 sierpnia, około godziny 15 w pobliżu leśniczówki w Dziewiczej Górze. Pożar strawił około 120 hektarów lasu. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zerwanie linii energetycznej.

  1999 rok
  Poznańskie obserwatorium astronomiczne otwiera drzwi dla wszystkich chętnych, ale wcale nie trzeba do niego iść. Wystarczy przyciemniana szybka, by bez przeszkód patrzeć w Słońce. Tego dnia można było obejrzeć jego 95-procentowe zaćmienie. Tylko pogoda była pochmurna...

  2003 rok
  20 siłaczy z Poznania i okolic na nieczynnym odcinku autostrady A2 w ciągu godziny przeciągnęło 16-tonową ciężarówkę na odległość 5,95 km. Wynik zgłoszono do Księgi rekordów Guinnessa.

  Zespół pięciu zegarów słonecznych (w tym prasłowiański) otwarto nad Maltą. Instalację nazwano "Ogrodem czasu".
  CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

  POLECAMY:  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo