12 listopada WOLNE w poniedziałek. Tak zadecydował 7 listopada Sejm RP. Senatorzy do projektu ustawy dodali kilka poprawek.Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z zapowiedziami. Polacy mogą obchodzić hucznie święto 100lecia niepodległości Polski. 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. UWAGA! 12 listopada będzie też dniem wolnym od handlu. Kto będzie pracował 12 listopada?

12 listopada WOLNE: prezydent podpisał ustawę

12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Ostatecznie rozstrzygnęło to środowe posiedzenie Sejmu. Ustawa błyskawicznie trafiła na biurko prezydenta i błyskawicznie została podpisana. Andrzej Duda postawił kropkę nad "i". 12 listopada WOLNE. Święto dzień po uroczystościach 11 listopada i dzień wolny od pracy na pewno niejednych ucieszą.

Prezydent zwykle ma 21 dni na decyzję o podpisaniu, wecie czy odesłaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

W tym przypadku czas reakcji prezydenta miał kolosalne znaczenia, dlatego ustawa nie musiała długo czekać na podpis. Kilka dni temu poseł Sasin zapowiedział, że jest mocna deklaracja prezydenta o podpisaniu ustawy. Tak też się stało. 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy!

12 listopada: dzień wolny i święto państwowe

Jednorazowo, 12 listopada 2018 roku został ogłoszony świętem państwowym i dniem wolnym pod pracy. Taką propozycję złożyli w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, który chcą w ten sposób dać Polakom więcej możliwości świętowania ważnej rocznicy 100 lat niepodległości Polski.

Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do 3 dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku - tłumaczył Paweł Zalewski, jeden z pomysłodawców projektu ustawy.

Poseł Zalewski podobno tworząc projekt ustawy, dzięki której 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy, inspirował się dekretem marszałka Piłsudskiego, który podobne działanie podjął w 1919 roku, ustanawiając jednorazowe święto narodowe. Do takich informacji dotarła Gazeta Polska Codziennie.

12 listopada: dzień wolny od handlu

12 listopada będzie też dniem wolnym od handlu. Taką poprawkę do ustawy złożyli Senatorzy a posłowie przyjęli ją większością głosów. Senatorzy wprowadzili również poprawkę, która mówi o tym, że 12 listopada publiczne szpitale i apteki będą działały jak w dzień roboczy

Kto pracuje 12 listopada?

12 listopada został ogłoszony świętem narodowym, dniem wolnym od pracy i handlu. Bez względu na to jakei jest to święto istnieją zawody, które będą realizowały swoje zadania jak w każdy inny dzień. Na swoich stanowiskach 12 listopada na pewno pozostaną:

  • lekarze
  • aptekarze
  • sanitariusze
  • pielęgniarki
  • strażacy
  • policjanci
  • gazownicy
  • pracownicy elektrowni
  • pracownicy stacji benzynowych
  • właściciele małych sklepików osiedlowych

12 listopada wolne za 11 listopada?

W sieci krążą przypuszczenia, że 12 listopada jest dniem wolnym za 11 listopada, które wypada w niedzielę. Prawda jest jednak taka, że są to dwa, zupełnie różne święta. 11 listopada, pomimo tego, że przypada w niedzielę, nie jest świętem, za które pracownikom należy się dodatkowe wolne. Kodeks pracy zakłada jedynie, że jeśli święto państwowe czy kościelne, zwane również "czerwonym" przypada w sobotę, pracownikowi przysługuje dzień wolny do wykorzystania w tygodniu. Dlaczego tak się dzieje? Sobota w wielu zakładach pracy jest dniem pracy, lub dodatkowym dniem roboczym.

Wolne 12 listopada, czyli przedłużony weekend listopadowy

Miłośnicy przedłużonych weekendów już mogą zacierać ręce. Wszystko wskazuje na to, że 12 listopada 2018 roku zostanie uznany dniem wolnym od pracy. Bez umniejszania własnego urlopu możemy cieszyć się 3 pełnymi dniami wolnego.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2018