Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 grudnia - dzień obywatelskiego nieposłuszeństwa?

Paulina Jęczmionka-Majchrzak
Paulina Jęczmionka-Majchrzak
W wielu miastach (tu: w Warszawie) rocznicom wprowadzenia stanu wojennego towarzyszom inscenizacje.
W wielu miastach (tu: w Warszawie) rocznicom wprowadzenia stanu wojennego towarzyszom inscenizacje. Maciej Jeziorek
To będą inne niż w poprzednich latach obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zamiast pod domem Wojciecha Jaruzelskiego, demonstracje ”Stop dewastacji Polski” odbędą się na ulicach i pod domem prezesa PiS.

Biało-czerwone flagi, antykomunistyczne hasła i patriotyczne pieśni - tak co roku, przez ponad dwie dekady wyglądały liczące nawet po kilkaset osób protesty przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie. Były wyrazem sprzeciwu wobec decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego i kolejnych o pacyfikacji strajków, a także przeciwko całej epoce PRL i komunizmowi. Protestujący domagali się ukarania generała za zbrodnie tamtych czasów. Ten obrazek po ponad dwóch dekadach na stałe wpisał się w obchody 13 grudnia. Był aktualny nawet po śmierci generała w 2014 r.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rocznica wprowadzenia stanu wojennego zapisze się na kartach historii zupełnie inaczej. Nawet jeśli pod domem gen. Jaruzelskiego czy gen. Kiszczaka pojawią się protestujący, na pierwszym planie będą odbywające się na ulicach miast w całym kraju, organizowane przez Komitet Obrony Demokracji tzw. strajki obywatelskie.

Kłócą się o prawo do 13 grudnia?

„Niemal dokładnie rok temu, 12 grudnia, protestowaliśmy po raz pierwszy przeciwko paraliżowaniu prac Trybunału Konstytucyjnego i łamaniu Konstytucji przez rząd i Prezydenta. Dziś wiemy, że rok rządów Prawa i Sprawiedliwości to przede wszystkim czas metodycznego niszczenia Polski, jej stosunków z sąsiadami i wizerunku na świecie. To czas podporządkowywania partyjnym interesom niemal wszystkich publicznych instytucji: sądów, prokuratury, służby cywilnej i wojska. Władza przejęła publiczne media i przekształciła je w prorządową tubę, która nie waha się kłamać i manipulować. PiS chce utrudnić nam gromadzenie się i protestowanie (...) - to tylko początek odezwy do Polaków zatytułowanej „Stop dewastacji Polski”.

Autorzy zarzucają rządowi, prezydentowi i większości parlamentarnej, że dzielą Polaków, ograniczają nasze wolności, rujnują polską kulturę, gospodarkę, edukację i kompromitują kraj na arenie międzynarodowej. Stąd dalsze wezwanie autorów: „Dziś nadeszła chwila, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy. 13 grudnia wyjdźmy na ulice wszystkich polskich miast i miasteczek i pokażmy, że nie zgadzamy się na niszczenie Polski. Zaprotestujmy przeciwko aroganckiej wszechwładzy PiS. Ale też pokażmy, że potrafimy być razem. I nie dajmy się, jak pamiętnego 13 grudnia 1981 roku, ustawić przeciwko sobie, nie dopuśćmy do żadnej konfrontacji”.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym serwisie plus. Sprawdź!

13 grudnia - dzień obywatelskiego nieposłuszeństwa czy pamięci o poległych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski