Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 sierpnia – Międzynarodowy dzień leworęcznych. Sprawdź, co o nich wiesz!

KS
Co łączy Marylin Monroe z Ludwigiem van Beethovenem? Jimmy’ego Hendrixa z Krzyszfotem Pendereckim? A Whoopi Goldberg z Albertem Einsteinem? Lewa ręka. To mańkuci, szmaje, lewusi. 13 sierpnia mają swoje święto!

Średnio co dziesiąta osoba na świecie jest leworęczna. W Polsce mańkutów jest 8 procent. Psycholog, profesor Marta Bogdanowicz przyznaje, że osoby leworęczne są uzdolnione plastycznie i muzycznie. Z kolei Camilla Benbow z Johns Hopkins University zbadała, że dzieci leworęczne mają wyjątkowe zdolności matematyczne.

Leworęcznym łatwiej używać obu półkuli mózgu, bo równomiernie dzielą się zadaniami. Dlaczego? Z badań neurologów wynika, że połączenia między lewą i prawą półkulą mózgu są szybsze u leworęcznych. Stąd myślą oni szybciej, szczególnie grając na komputerze, interpretując dużą ilość informacji lub uprawiając sport. Są skuteczniejsi, gdy mają do czynienia z wieloma bodźcami.

Leworęczność przypisywano też magom, czarownicom i samemu diabłu, który ponoć chrzcił swoich wyznawców lewą ręką!

Leworęczność i praworęczność są w pewnym stopniu dziedziczne. Choć 80 procent leworęcznych dzieci ma praworęcznych rodziców, to prawdopodobieństwo urodzenia takiego dziecka, gdy oboje rodzice są leworęczni, wynosi aż 46 procent. Ważne! Ludzie nie przychodzą na świat leworęczni lub praworęczni. Ta skłonność nasila się stopniowo wraz z ogólnym rozwojem dziecka.

Dzień leworęcznych. Jak mówią na leworęcznych?

Mańkut, lewus, sulan, lewszun w gwarze białostockiej, szmaja lub szamania - w gwarze poznańskiej.

W dawnej Japonii leworęczność kobiet mogła być przyczyną rozwodu. Kiedyś, w Stanach Zjednoczonych rejestrowano leworęcznych. To sprawiło, że w krótkim czasie liczba osób piszących lewą ręką gwałtownie spadła.

Do lat 70. XX wieku w Polsce dzieci piszące lewą ręką przestawiano na prawą. W domu i w szkole zmuszane były do pisania prawą ręką, do trzymania w prawej ręce sztućców. Czasami, w trakcie jedzenia przywiązywano im lewą rękę do ciała lub do krzesła.

Członkowie plemienia Zuni żyjącego w Ameryce Północnej wierzyli, że ludzie leworęczni przynoszą szczęście.

Badania nad piśmiennictwem sugerują, że już w cywilizacjach starożytnych człowiek był leworęczny. Pismo egipskie, arabskie i chińskie stosuje zapis sprzyjający leworęczności (od prawej do lewej lub kolumnami z góry na dół, też od prawej do lewej). W starożytności postrzegano leworęczność jako dar bogów. Atena trzymała węża w lewej dłoni.

Znani leworęczni Polacy: aktorka Emila Krakowska, dyrygent i kompozytor Krzysztof Penderecki (prowadząc orkiestrę, trzyma batutę w lewej ręce), reżyser Andrzej Wajda, pisarz Jerzy Pilch, aktorka Ewa Gawryluk, rysownik Andrzej Mleczko, krytyk kulinarny Piotr Bikont, aktorka Agnieszka Wagner i aktorka Kaja Paschalska.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski