Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 czerwca otwarcie sezonu na kąpieliskach!

Maciej Roik
Miejskie kąpieliska to w dni powszednie dla wielu poznaniaków jedyna szansa na odrobinę ochłody
Miejskie kąpieliska to w dni powszednie dla wielu poznaniaków jedyna szansa na odrobinę ochłody Sławomir Seidler
Za kilkanaście dni, upalne popołudnia poznaniacy będą mogli spędzić, chłodząc się w wodach jednego z kilku kąpielisk. Ich otwarcie dla mieszkańców zaplanowano na 15 czerwca.

Do tego czasu POSiR sprawdzi m.in. czy na dnie nie leży szkło (w sobotę płetwonurkowie i prezydent Ryszard Grobelny po części czyścili dno Jeziora Maltańskiego) i jak wygląda obowiązkowe wyposażenie (np. apteczki).

Z kolei sanepid przyjrzy się czystości wody.
- 7 czerwca zostaną pobrane próbki wody, która będzie zbadana pod kątem czystości, ale także jej składu chemicznego i znajdujących się w niej bakterii - tłumaczy Cyryla Staszewska z sanepidu. - Obecnie sanepid pozytywnie zaopiniował pięć kąpielisk.

Wśród nich są plaże położone nad Maltą i Rusałką, a także nad jeziorami: Strzeszyńskim, Kierskim i Niepruszewskim.
W tym roku kąpieliska będą działać na innych zasadach niż dotychczas. Obowiązuje bowiem nowe prawo wodne, zgodne z dyrektywą unijną. Kładzie ona duży nacisk m.in. na częste kontrole czystości wody (patrz ramka).

- Od tego roku bierzemy pod uwagę nowe regulacje unijne - podkreśla Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR. - Do 15 czerwca będzie trwało uprzątanie plaży, nurkowie sprawdzą, czy na dnie nie leżą niebezpieczne przedmioty, a także w niektórych przypadkach dostawione zostaną kosze na śmieci.

Oprócz kąpielisk mieszkańcy powiatu będą mogli również skorzystać z przynajmniej dwóch miejsc kąpielowych - nad Jeziorem Bnińskim i Kórnickim. Jaka jest różnica?
- W przypadku miejsc kąpielowych organizator, czyli gmina musi zadbać o jedną kontrolę wody przed jego uruchomieniem i jedną w trakcie sezonu - tłumaczy Cyryla Staszewska. - W przypadku kąpielisk, trzeba zrobić przynajmniej cztery kontrole w sezonie, co z pewnością gwarantuje większe bezpieczeństwo kąpieli.

Do końca maja gminy muszą podać ostateczną liczbę miejsc, w których chcą, by powstały miejsca kąpielowe. Wówczas wszystkie lokalizacje zostaną zaopiniowane przez poznański sanepid.

Polskie kąpieliska po europejsku
Od tego roku w całym kraju obowiązuje nowe prawo wodne, zgodne z unijnymi dyrektywami dotyczącymi kąpielisk. Zmiany polegają m.in na pojawieniu się dodatkowych informacji na tablicach, które stoją przy plażach. Oprócz temperatury wody, od tego roku musi się na niej znaleźć także informacja o tym, czy w poprzednim sezonie kąpielisko było zamknięte. Jeśli tak, trzeba napisać daty zamknięcia oraz przyczyny.

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski