15-letni poznaniak wygrał pierwsze zawody online w układaniu kostki Rubika

AM
Poznaniak wygrał zawody w układaniu kostki Rubika online
Poznaniak wygrał zawody w układaniu kostki Rubika online Pixabay
Pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizację wydarzeń i uczestnictwo w wielu aktywnościach w całym kraju. W związku z ograniczeniami, organizatorzy zawodów speedcubingowych, czyli zmagań w szybkim układaniu kostki Rubika oraz innych grach zręcznościowych, postanowili przenieść imprezę do internetu. Pierwszą tego typu edycję wygrał 15-latek z Poznania.

Speedcubing jest to szybkie układanie wszystkich odmian kostki Rubika oraz innych łamigłówek mechanicznych. Każdego miesiąca odbywa się nawet kilka turniejów gromadzących miłośników szybkiego kręcenia. Jednak obecnie zostały odwołane.

Naprzeciw ograniczeniom wyszło Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, które postanowiło zorganizować pierwsze w historii kraju zawody w trybie online "PSS on-line Open 2020", które odbyły się w miniony piątek i sobotę - 27 i 28 marca.

Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Do rywalizacji w układaniu kostki Rubika stanęło 237 osób, wśród których po trzech rundach zostali wyłonieni zwycięzcy. Na czele stawki uplasował się reprezentant Poznania, 15-letni Tymon Kolasiński.

W każdej rundzie trzeba wykonać 5 ułożeń, z których odrzucone zostaje najlepsze i najgorsze, a z pozostałych wyliczana jest średnia decydująca o klasyfikacji zawodnika w rankingu. Młody poznaniak w finale uzyskał średnią 7,46 sekundy. Drugie miejsce zajął doświadczony i utytułowany zawodnik Michał Pleskowicz, który uzyskał rezultat 7,79 s. Trzecia lokata przypadła w udziale również doświadczonemu speedcuberowi - Przemysławowi Kalecie, który zakończył rywalizację z wynikiem 7,84 s.

Sprawdź też: Zamawiaj do domu. Oto lista restauracji, usług oraz towarów, które możesz zamówić online w Poznaniu

Tymon pozostał liderem rankingu przez wszystkie rundy turnieju, a w półfinale uzyskał średnią 6.02 s., która na realnych, oficjalnych zawodach byłaby nowym rekordem Europy.

Utytułowany speedcuber

To niepierwszy taki sukces Tymona, który pomimo młodego wieku ma już na swoim koncie bogaty dorobek medalowy i to w różnych konkurencjach. Jest niepokonany w piramidzie (czworościan foremny), w której wywalczył tytuł mistrza świata na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Australii.

W trakcie 76 oficjalnych zawodów, w których wziął udział do tej pory, zdobył łącznie w różnych konkurencjach 174 medale, w tym aż 93 złote. Jest autorem 4 rekordów świata, 1 rekordu Europy i 23 rekordów kraju. Do tego trzeba doliczyć 10 medali mistrzostw Polski, w tym tytuły mistrza kraju w 3x3x3 z 2018 i 2019 roku.

Wyniki pierwszych zawodów online

Poza kategorią open, w której brał udział Tymon, zawodnicy rywalizowali też w kategoriach wiekowych (do lat 8, do lat 10, do lat 12, do lat 14 i do lat 16 oraz w kategorii kobiet). Wszystkie wyniki były notowane i są zamieszczone na specjalnej platformie informacyjnej LINK.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Nie wszyscy poznaniacy zostali w domach. Nad Wartą, Maltą, w...