Dwa nowe przypadki koronawirusa odnotowano na dwóch oddziałach szpitala przy Szwajcarskiej. - To lekarka z oddziału neurologicznego oraz pielęgniarka z neurochirurgii – mówi dr Jacek Górny, rzecznik szpitala zakaźnego w Poznaniu i zarazem szef Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jego zdaniem, to przypadki „zawleczone”. I wyjaśnia, że medycy, podobnie jak inni poznaniacy, narażeni są na ryzyko zakażenia, ponieważ także chodzą do sklepu, na pocztę, jeżdżą komunikacją miejską, a wiele osób przechodzi COVID–19 bezobjawowo.
- Szansa na zarażenie się od pacjenta jest mała – uważa dr Górny. - W naszym szpitalu panuje drakoński reżim sanitarny.
Górny zapewnia, że szpital ma gotowe procedury w przypadku zakażenia kogoś z pracowników. Nie zakłóca to pracy placówki. - Jesteśmy w pełni przygotowani na zdarzenia kryzysowe – podkreśla dr Górny. - Bardzo sprawnie relokujemy pacjentów, izolujemy osoby z kontaktu i wykonywane są im testy, a oddział jest poddawany dezynfekcji, która trwa kilka godzin. Po jej zakończeniu oddział podejmuje swoje funkcje. Grafik jest reorganizowany. Jesteśmy tak przygotowani, że gdy dany zespół musi być izolowany z uwagi na kontakt z osobą zakażoną, to zastępuje go inna grupa personelu.
Doktor zwraca uwagę na bardzo dobrą współpracę całej załogi szpitala przy ul. Szwajcarskiej, która włączyła się w walkę z koronawirusem. - Działamy, jesteśmy wydolni – zaznacza dr Górny.
Doktor Górny pracuje zdalnie, ponieważ miał kontakt z jedną z pracownic szpitala, u której potwierdzono obecność koronawirusa. - Z domu będę pracował jeszcze kilka dni, aby być całkowicie pewnym, że nie zostałem zarażony - dodaje Górny.
Oficjalnie, przynajmniej na ten moment, przedstawiciele szpitala im. Strusia nie chcą komentować skierowania na ul. Szwajcarską grupy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Decyzją wojewody wielkopolskiego 28 pensjonariuszy trafiło do szpitala zakaźnego w nocy z piątku na sobotę.
Czytaj też: DPS Kalisz: Zakażeni koronawirusem przewiezieni do szpitala w Poznaniu. Zobacz zdjęcia
- Część z nich trzeba nakarmić, zmienić pampersy, oklepać. Jak długo szpital będzie wydolny, jak długo będzie w stanie zapewnić odpowiednią liczbę pielęgniarek i salowych, by temu podołać? – zastanawia się jeden z pracowników szpitala zakaźnego, który chce zachować anonimowość. I przypomina, że kolejne osoby z personelu trafiły na kwarantannę, czekają na wyniki testów.
Z kolei inny pracownik szpitala przy Szwajcarskiej uważa, że należałoby zastanowić się nad utworzeniem oddziału dla mieszkańców chorych na COVID–19 mieszkańców DPS-ów.
- Zakażonych440 669+ 2 424
- Zmarło9 589+ 1
6. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.
- Zakażonych:+33 480(4 886 154)
- Zmarło:+33(105 194)
- Szczepienia:+19 509(51 564 403)
ZOBACZ TEŻ:
10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...
Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?