Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

165 lat Muzeum Narodowego w Poznaniu, ostoi polskości

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W 1904 r. znajdowało się tutaj Kaiser-Friedrich-Museum. Odzyskane przez Wielkopolan po powstaniu w 1918 r.
W 1904 r. znajdowało się tutaj Kaiser-Friedrich-Museum. Odzyskane przez Wielkopolan po powstaniu w 1918 r. Waldemar Wylegalski
Muzeum Narodowe w Poznaniu ma 165 lat. Należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. Poznaj jego historię!

Spis treści

165 lat Muzeum Narodowego w Poznaniu

Historia zaczyna się w Poznaniu w 1857 roku, kiedy to zostało utworzone pierwsze publicznie dostępne muzeum o charakterze narodowym. Następnie powstałe po odzyskaniu niepodległości Muzeum Wielkopolskie w 1919 r. przyjęło scalone zbiory polskie (Muzeum Starożytności Słowiańskich wraz z kolekcją ofiarowaną przez Seweryna Mielżyńskiego Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk) oraz pruskie (Kaiser-Friedrich-Museum wraz z przejętą berlińską kolekcją Atanazego Raczyńskiego).

- W 1857 r. powstały instytucje, w których kultura polska i pamiątki miały być gromadzone, aby prezentować Wielkopolanom, ale także Niemcom, na jakim terenie się znajdują. Z czasem narastał kulturkampf i procesy germanizacyjne. Dopiero Powstanie Wielkopolskie spowodowało, że obecny budynek, z którego korzystamy, przestał być niemiecki, a stał się polski

- mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki i dodaje:

Rozpoczęła się II wojna światowa i znowu wszystko, co polskie miało zostać wyrugowane, na szczęście wojna minęła i w PRL-u muzeum odzyskało możliwość działania. Te różne kręte zawiłości historyczne, nasze muzeum przetrwało.

Muzeum, które w 1950 r. zyskało ostatecznie miano Muzeum Narodowego w Poznaniu, przechowuje i udostępnia dziedzictwo wieków i pokoleń, wiedzy, trudu i pasji ludzi gromadzących te zbiory, w których znajdują się obiekty godne każdej światowej galerii. Stworzone w różnych czasach, czekają dziś na każdego odwiedzającego muzeum, aby dostarczyć niezastąpionego doświadczenia. Obecnie gmach Muzeum Narodowego (al. Marcinkowskiego 9) składa się z dwóch części: starej (z 1904 r.) i nowej (z 2001 r.).

Czytaj też: Myslovitz: Nie jest łatwo zespołowi z dużym dorobkiem znaleźć nowego wokalistę. Wywiad z twórcami "Miłości w czasach popkultury"

Muzeum Narodowe w Poznaniu jest bogatą i wielodyscyplinarną instytucją, w której skład wchodzą następujące oddziały:

  • Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu,
  • Ratusz – Muzeum Poznania,
  • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe,
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych,
  • Muzeum Etnograficzne
  • oraz rezydencje znajdujące się poza Poznaniem: Muzeum Pałac w Rogalinie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i Muzeum Zamek w Gołuchowie.

Historia: ostoja polskości

Zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu współtworzone są przez kolekcje artystyczne i sztuki użytkowej, gabinetowy zespół numizmatów, a także historyczne kolekcje ośmiu Muzeów – Oddziałów. Większość zbiorów artystycznych, a także kolekcja etnograficzna wywodzi się z muzealnych instytucji powoływanych w Wielkopolsce od połowy XIX wieku po 1919 rok, najpierw przez środowiska polskie, później przez pruskie.

– Podstawę naszej muzealnej tożsamości wytycza Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim powołane w 1857 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk

– tłumaczy Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka prasowa, Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Dla rozwoju tamtego muzeum kamieniem milowym stal się rok 1870 - zakupienie przez Seweryna Mielżyńskiego kolekcji Edwarda Rastawieckiego. Na historię pruskiego kolekcjonerstwa publicznego w Wielkopolsce składa się działalność założonego w 1885 r. Towarzystwa Historycznego dla Prowincji Poznań. Rok 1919 inicjuje historię Muzeum Wielkopolskiego - bezpośredniego instytucjonalnego poprzednika Muzeum Narodowego w Poznaniu.

– W latach II wojny światowej w wyniku niemieckiej okupacji i działań wojennych uległo zniszczeniu wiele bezcennych eksponatów, w tym kolekcje artystyczne, numizmatyczne i etnograficzne

– przekazuje Aleksandra Sobocińska.

Po 1945 r. struktura zbiorów Muzeum sukcesywnie ulegała zmianie, poszerzając kolekcjonerskie zakresy o sztukę współczesną, zbiory instrumentów muzycznych, plakatu, wojskowości, artefaktów związanych z historią Poznania, a także o zasoby muzealiów tworzących kolekcje i ekspozycje Oddziałów rezydencjonalnych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jacek Malczewski, "Autoportret z pisanką, z tryptyku Przebrzmiały ton", 1909.Zobacz kolejny obraz --->

Co jest w zbiorach Muzeum Narodowego? Wspaniałe obrazy Jacka...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski