Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 stycznia. Co się wydarzyło? Silne mrozy i opady śniegu w kraju i Wielkopolsce [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 2 stycznia przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1947 rok
Dopiero tego dnia prasa poinformowała, że w Sylwestra 1946 roku o godzinie 12 trzech uzbrojonych bandytów dokonało napadu na kasę Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, rabując gotówkę przeznaczoną na wypłaty dla urzędników.

1954 rok
Poznański uczony, profesor Tadeusz Perkitny opracował nową metodę klejenia na gorąco i jednocześnie impregnowania wielowymiarowych drewnianych elementów budowlanych. Metoda zwana Imperkol pozwala skleić i jednocześnie zaimpregnować dowolnie długą i grubą belkę w ciągu trzech godzin. Wynalazkiem zainteresowany jest między innymi Związek Radziecki

1960 rok
Do Poznania przybył z Lipska cyrk " Aeros", który da pierwszy występ dzisiaj. Wśród atrakcji między innymi tresura węży i aligatorów. Przedstawienia odbywać się będą w hali MTP przy ulicy Śniadeckich.

1962 rok
Poznaniacy powitali Nowy Rok. W samej tylko kawiarni "W-Z" bawiło się 500 gości, którzy balowali do godziny 5 rano. Burzliwymi oklaskami nagradzano występy artystów Operetki Poznańskiej.

1965 rok

W Poznaniu bawiono się na setkach bali sylwestrowych i prywatkach. Bal odbył się też w nowooddanym hotelu " Merkury", w auli UAM Nowy Rok powitali pracownicy uczelni, świętowano w studenckich klubach " Od nowa" i w "Nurcie". 16 "pacjentów" przyjęła izba wytrzeźwień, pogotowie opatrywało domorosłych pirotechników, nie odnotowali pożarów strażacy.

1966 rok
„Głos” rozpoczyna rok od informacji o nowatorskim przedsięwzięciu pierwsze bezgotówkowe zakupy można już zrobić w Poznaniu. W sklepie „Eldom” przy ul. Wielkiej wystarczy książeczka PKO, z której odpisów dokonuje kierownik sklepu.

1976 rok
W Obornikach przystąpiono do budowy portu rzecznego. Dzięki niemu będzie można transportować lokalne kruszywo barkami do Poznania.

1979 rok
Silne mrozy i opady śniegu w kraju i Wielkopolsce. 31 grudnia i 1 stycznia nastąpił ostry atak zimy. W wielu rejonach kraju wystąpiły wichury, śnieżyce i zamiecie. W Polsce środkowej i północnej (w tym także w województwie poznańskim) w związku z obfitymi opadami śniegu i znacznym spadkiem temperatury ogłoszono stan klęski żywiołowej. Odwołano kursy wielu pociągów (w Wielkopolsce 36), wiele dróg było nieprzejezdnych. Kłopoty komunikacyjne sprawiły, że pracowały jedynie wybrane zakłady pracy. Zamknięte zostały szkoły i uczelnie. Tak zwane usuwanie skutków zimy, wznawianie produkcji i normalnego funkcjonowania komunikacji trwało kilka kolejnych dni. Wiele prac wykonywanych było w czynie społecznym. W akcji brało udział także wojsko. W Poznańskiem uczniowie wrócili do szkół 10 stycznia. Odwołanie stanu klęski żywiołowej w województwie poznańskim nastąpiło z dniem 12 stycznia.
1995 rok
Po denominacji nasze portfele zmienią się nie do poznania. Dlatego „Głos” wspólnie z NBP zorganizował akcję wyjaśniającą wszystkie wątpliwości tej wielkiej operacji finansowej.

2003 rok
Kilku miejscowościom w Wielkopolsce zmieniono nazwy, na przykład Nowy i Stary Zatom w powiecie międzychodzkim przemianowano na Zatom Nowy i Zatom Stary.

2004 rok
Zamiast kartonowych biletów sieciowych, od nowego roku wprowadzono w poznańskim MPK komkarty, czyli bilety w wersji elektronicznej. Przed punktami sprzedaży ustawiały się po nie ogromne kolejki, w których trzeba było stać nawet dwie godziny.

2005 rok

Poznaniacy tłumnie witali Nowy Rok 2005 na wolnym powietrzu na zabawie przed Centrum Kultury Zamek. Gwiazdą tej nocy był kultowy zespół Perfect.

Zgodnie z postulatami mieszkańców, od początku roku część wsi Daszewice (o powierzchni 6,33 ha) w gminie Mosina została włączona w granice Poznania.

Do obiegu w całym kraju wszedł znaczek pocztowy o nominale 1,30 zł przedstawiający fronton Biblioteki Raczyńskich i pomnik Hygiei w Poznaniu.

2006 rok
Na bezpłatnej zabawie przed Zamkiem, zorganizowanej przez miasto, poznaniacy witali Nowy Rok. Występował zespół Jose Torresa grający muzykę latynoską.

2008 rok

Największa w Wielkopolsce zabawa sylwestrowa odbyła się na placu Wolności w Poznaniu, gdzie zebrało około 10 tysięcy ludzi. Podczas nocy szaleństw nie obyło się jednak bez dramatów. W czasie odpalania fajerwerków od wybuchu petardy zginął 18-latek w Trzciance. Kilkanaście osób w regionie zostało dotkliwie poparzonych.

2009 rok
Mimo mroźnej pogody, miejskiej w zabawie sylwestrowo-noworocznej "pod chmurką" na poznańskim placu Wolności uczestniczyło około 10 tysięcy osób. Grały zespoły The Bumelans i Magnifico. Życzenia złożył prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Wspólnota braci z Taize oficjalnie poinformowała w ostatnim dniu roku 2008, że 32. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Poznaniu. Do tej pory młodzi pielgrzymi gościli w Polsce trzykrotnie: raz w Warszawie i dwa razy we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski