20 maja przypada 120. rocznica strajku szkolnego dzieci wrzesińskich. Mieszkańcy Wrześni pamiętają o tym wydarzeniu

ICH
Tegoroczna edycja koszulek promocyjnych Wrześni została poświęciona tematyce strajku szkolnego dzieci wrzesińskich. Autorem projektu graficznego, wyłonionego w drodze konkursu, jest Zuzanna Kala.
Tegoroczna edycja koszulek promocyjnych Wrześni została poświęciona tematyce strajku szkolnego dzieci wrzesińskich. Autorem projektu graficznego, wyłonionego w drodze konkursu, jest Zuzanna Kala. UMiG Września
W czwartek, 20 maja przypada 120. rocznica kulminacyjnych wydarzeń strajku szkolnego dzieci wrzesińskich. Protest uczniów Katolickiej Szkoły Elementarnej we Wrześni w 1901 r. był szczególnym przejawem walki o polskość w okresie zaborów. Dzieci, które stanęły w obronie nauczania religii w języku polskim, otrzymywały okrutne kary od nauczycieli. Wydarzenia te stały się symbolem walki z germanizacją i o przetrwanie polskiej tożsamości narodowej.

Pamięć dzieci wrzesińskich w 120. rocznicę ich bohaterskiego strajku w czwartek, 20 maja uczciły władze miejskie i powiatowe.

Kwiaty pod pomnikiem przy ul. Harcerskiej złożył starosta Dionizy Jaśniewicz wraz ze swoim zastępcą Waldemarem Grzegorkiem. Pojawiła się tam także reprezentacja ratusza – burmistrz Tomasz Kałużny wraz z zastępcami Arturem Mokrackim i Karolem Nowakiem. Towarzyszyli im przedstawiciele drużyny siatkarskiej Krispol Września.

Również tegoroczna edycja koszulek promocyjnych Wrześni została poświęcona tematyce strajku szkolnego dzieci wrzesińsich. Autorem projektu graficznego, wyłonionego w drodze konkursu, jest Zuzanna Kala.

Wydarzenia z 1901 roku doczekają się także filmu. W 2020 r. Urząd Miasta i Gminy we Wrześni oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zrealizowały film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi pt. „Dzieci Wrzesińskie 1901” w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka. W filmie wystąpili jako rozmówcy: prymas Polski abp Wojciech Polak, prof. Agnieszka Gromkowska-Melosik (UAM), Tomasz Łęcki (MNP), Adam Kaczmarek (IPN), Sebastian Mazurkiewicz (MRW); jako aktorzy: ks. Grzegorz Dębowski, Mirosław Jadryszak, Anna Wardęska, Anastazja Żak oraz uczniowie szkół podstawowych we Wrześni nr 2 i nr 6 oraz w Nowym Folwarku, chór pod dyrekcją Agnieszki Zamiary i współpracy wielu osób pod kierunkiem zastępcy burmistrza Artura Mokrackiego.

Film nagrywany był w muzeum, kościele farnym, w domu przy ul. Warszawskiej, na terenach zielonych we Wrześni oraz w budynku sądu i pałacu prymasowskim w Gnieźnie. Premiera filmu odbędzie się już 30 maja 2021 r.

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich przygotowało także publikację „Strajk Szkolny Dzieci Wrzesińskich” pod redakcją Sebastiana Mazurkiewicza przy współpracy Szymona Adamczyka, Adama Kaczmarka, Mariana Langnera i Mariana Torzewskiego.

W ramach prac na prośbę dyrektora muzeum Archiwum Państwowe w Poznaniu dokonało digitalizacji całego zespołu archiwalnego Powiatowego Inspektoratu Szkolnego we Wrześni (Kreischulinspektorat Wreschen) znajdującego się w zasobach Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie.

Pierwsze kino otwarto w Poznaniu w 1903 r. Od początku XX wieku do dziś działa mieszcząca się przy ul. Święty Marcin Muza. Wiele kin zostało zamkniętych w latach 90. XX wieku, zwłaszcza gdy pod koniec dekady pojawiła się konkurencja ze strony multipleksów. Przypominamy w galerii kina, które zamknięto w ostatnich 30 latach, bo pewnie niektórzy z Was większość z nich jeszcze pamięta.Zobacz poznańskie kina, których już nie ma ----->

Kina w Poznaniu, których już nie ma. Zamknięto je w ostatnic...

Zdigitalizowane materiały Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło dla celów badawczych do Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Muzeum pozyskało także nowe pamiątki dotyczących strajku szkolnego dzieci wrzesińskich. Nawiązano nowe kontakty z rodzinami uczestników strajku szkolnego. Efektem tych działań będzie okolicznościowa wystawa pt. „Strajk Szkolny Dzieci Wrzesińskich”. Na wystawie prezentowane będą materiały archiwalne z zespołu Powiatowego Inspektoratu Szkolnego we Wrześni (Kreischulinspektorat Wreschen) znajdujące się w zasobach Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie oraz materiały dotyczące strajku pozyskane w ostatnim czasie przez wrzesińskie muzeum. Wystawa będzie czynna od 20 maja do 30 września 2021 r.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie