20. PKO Poznań Maraton: W ubiegłym roku najsłynniejszy poznański bieg był trzeci wśród polskich maratonów. W tym roku będzie pierwszy?

Lista zgłoszeniowa do jubileuszowego 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza (niedziela, 20 października, godz. 9) jest już od kilku dni zamknięta. Do najważniejszej poznańskiej imprezy biegowej zgłosiło się 7 tys. osób. To oznacza, że na mecie zamelduje się pewnie ponad 6 tys. biegaczy. O rekord frekwencji (dwa lata temu biegł ukończyło 6355 zawodników) będzie trudno, ale o odzyskanie pierwszej pozycji wśród polskich maratonów już nie, bo w tym roku największą frekwencję miał Cracovia Maraton, a ukończyło go tylko 5231 zawodników. Lukasz Gdak

Warto dodać, że w ubiegłym roku palmę pierwszeństwa dzierżył PZU Maraton Warszawski, który ukończyło ponad 7,5 tys. biegaczy. Stołeczny bieg zanotował jednak ogromny spadek, bo w tym roku ukończyło go tylko 4560 osób. Z kolei poznański maraton może mówić o wzroście popularności, choć jego dyrektor sugeruje, że zwiększone zainteresowanie może wiązać się w dużym stopniu z jubileuszową edycją biegu na dystansie 42 km i 195 m.

- Magia liczb, co było widać też rok temu w stolicy, kiedy organizowano 40. edycję warszawskiego maratonu, działa na wyobraźnię biegaczy. Siłą naszego biegu jest też z pewnością certyfikat IAAF. To pozwala nam ugruntować wysoką pozycję w skali Europy. Zagraniczni biegacze biorą to pod uwagę przy zapisach i przyjeżdżają do nas z gwarancją określonej jakości imprezy. Przyjeżdżają i mam nadzieję, że się nie rozczarowują, tylko do nas wracają - zauważył Łukasz Miadziołko, dyrektor 20. PKO Poznań Maratonu.