MKTG SR - pasek na kartach artykułów

207 mln zł na mieszkania komunalne i TBS-y w Poznaniu. Walka o zatrzymanie podwyżek wciąż trwa

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Łącznia kwota wsparcia z budżetu państwa pozwoliła na budowę 660 mieszkań i wyremontowanie 200 lokali w kamienicach.
Łącznia kwota wsparcia z budżetu państwa pozwoliła na budowę 660 mieszkań i wyremontowanie 200 lokali w kamienicach. Waldemar Wylegalski
Poznań jest liderem w pozyskiwaniu pieniędzy na budownictwo społeczne. Miliony złotych, pochodzących z budżetu państwa, zostały przeznaczone na budowy i remonty mieszkań, z czego 46 mln zł stanowią pożyczki na budowę nowych lokali. Pomóc w zwiększeniu liczby mieszkań mają uproszczone przepisy umożliwiające łatwiejsze remontowanie pustostanów przez samorządy. Nie oznacza to braku problemów w mieszkalnictwie, takich jak rosnące czynsze, czy ceny energii.

- W te działania zaangażowane jest miasto Poznań, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych oraz Poznański TBS. Duża część tych inwestycji została już zakończona - mówił podczas konferencji poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

- Pieniądze zostały przeznaczone na budowę osiedli przy ulicach Opolskiej, Bolka, Dymka, Hulewiczów, Darzyborskiej, czy Zawady. Została podpisana umowa na osiedle przy ul. Nadolnik. Łącznie oddano do użytku 860 mieszkań, z czego 660 to zupełnie nowe mieszkania. Pozostałe to lokale w kamienicach

- podkreślił Bartłomiej Wróblewski. Kwota ta wsparła także budowę nowych osiedli PTBS przy ulicach Koszalińskiej i Literackiej.

- Poznań zdobywa tych pieniędzy bardzo dużo. Na tym przykładzie widać gołym okiem współpracę między rządem a samorządem, która może nie występuje na każdym polu, ale w zakresie budownictwa społecznego się udaje - stwierdził Piotr Uściński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, wiceminister budownictwa.

- Miasto Poznań jest liderem, jednak chciałem się zwrócić do samorządów w całej Polsce, aby rozwiązywać problemy tych rodzin, które nie są w stanie same zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych, właśnie poprzez budownictwo komunalne i społeczne

- dodał.

Czytaj także: Arena w Poznaniu będzie przebudowana. Jest prawomocne pozwolenie

Pustostany w Poznaniu i innych miastach będą odnawiane?

Podczas konferencji przedstawił także możliwości, jakie stwarzają uproszczone przepisy prawa budowlanego, które ułatwiają przystosowanie obiektów do funkcji mieszkaniowych. - Samorządy, jeżeli przerabiają swoje obiekty na mieszkania, mogą skorzystać ze specjalnych przepisów, które upraszczają część procedur, co ma ułatwiać remontowanie pustostanów i przywracanie im funkcji mieszkaniowej. Te rozwiązania ograniczają koszty takiej operacji – informuje minister.

Jak podkreśla, uproszczone procedury nie dotyczą deweloperów i prywatnych inwestorów, aby nie dopuszczać do pogłębiania zjawisk patologicznych na rynku mieszkaniowym. Dostosowane do celów mieszkaniowych mogą być także nieużywane budynki użyteczności publicznej, pod warunkiem spełniania wszystkich norm bezpieczeństwa.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku w Polsce mieliśmy 1,8 mln pustostanów, z czego blisko połowa była w rękach samorządów. - To jest bardzo duży potencjał, który warto wykorzystać po to, żeby zwiększyć liczbę mieszkań na rynku - podsumował Piotrem Uściński.

Zobacz też: Mieszkańcy będą walczyć z podwyżkami w Poznańskim TBS. Sama spółka nie boi się pozwów

Walka z podwyżkami w PTBS wciąż trwa

Obecna podczas konferencji radna miejska z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Ewa Jemielity przypomniała, że wciąż trwa batalia o wysokość czynszów, jakie płacą lokatorzy Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz zminimalizowanie kwoty planowanej od maja tego roku podwyżki.

- Walczymy, razem z radnymi i panem posłem Bartłomiejem Wróblewskim o to, żeby rozwiązać problemy mieszkańców PTBS. Będziemy interweniowali w sprawie podwyżki czynszów u władz miasta, zwłaszcza prezydenta Jacka Jaśkowiaka, ponieważ naszym zdaniem te stawki czynszów są zawyżone

- informowała Ewa Jemielity.

Tymczasem mieszkańcy bloków wybudowanych i zarządzanych przez PTBS zapowiadają, że tym razem nie odpuszczą i będą walczyć do końca. W czwartek, 2 lutego, o godzinie ósmej rano ma odbyć się spotkanie prezesa PTBS z przedstawicielami mieszkańców. W tym samym czasie, przed siedzibą towarzystwa, odbędzie się pikieta pod hasłem „Stop podwyżkom w PTBS”.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski