Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21 marca. Co się wydarzyło? Sensacyjne odkrycie podczas odgruzowywania Domu Żołnierza w Poznaniu! [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
21 marca 1948 r. - Sensacyjne odkrycia podczas odgruzowywania Domu Żołnierza w Poznaniu, gdzie podczas wojny mieścił się okręgowy urząd gestapo. Odkopano żołnierza niemieckiego w pozycji klęczącej z karabinem gotowym do strzału i wycelowanym w ulicę Ratajczaka. Wykopano również sporo dokumentów niemieckich z lat okupacji hitlerowskiej i polskich dokumentów z lat międzywojennych. Oprócz min i niewypałów znaleziono także sporo kajdan.
21 marca 1948 r. - Sensacyjne odkrycia podczas odgruzowywania Domu Żołnierza w Poznaniu, gdzie podczas wojny mieścił się okręgowy urząd gestapo. Odkopano żołnierza niemieckiego w pozycji klęczącej z karabinem gotowym do strzału i wycelowanym w ulicę Ratajczaka. Wykopano również sporo dokumentów niemieckich z lat okupacji hitlerowskiej i polskich dokumentów z lat międzywojennych. Oprócz min i niewypałów znaleziono także sporo kajdan. archiwum/Andrzej Matuszak
Z archiwum "Głosu": 21 marca 1948 r. - sensacyjne odkrycia podczas odgruzowywania Domu Żołnierza w Poznaniu, gdzie podczas wojny mieścił się okręgowy urząd gestapo. Odkopano żołnierza niemieckiego w pozycji klęczącej z karabinem gotowym do strzału i wycelowanym w ul. Ratajczaka. Zobaczcie, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 21 marca przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1948 rok
Sensacyjne odkrycia podczas odgruzowywania Domu Żołnierza w Poznaniu, gdzie podczas wojny mieścił się okręgowy urząd gestapo. Odkopano żołnierza niemieckiego w pozycji klęczącej z karabinem gotowym do strzału i wycelowanym w ulicę Ratajczaka. Wykopano również sporo dokumentów niemieckich z lat okupacji hitlerowskiej i polskich dokumentów z lat międzywojennych. Oprócz min i niewypałów znaleziono także sporo kajdan.

1964 rok
Ogłoszenie-napomnienie-apel. "Włączając żelazka i piecyki elektryczne wieczorem, pozbawiacie światła także sale operacyjne szpitali, co może zadecydować o życiu chorego!" Nie do uwierzenia,ż e coś takiego ukazało się 19 lat po wojnie. A jednak..

1966 rok
Pierwsi w kraju magistrowie administracji otrzymali dyplomy UAM. Na nowym kierunku, powstałym na Wydziale Prawa studiowało 50 osób (33 było pracownikami rad narodowych zajmujących kierownicze stanowiska).

1971 rok
W plebiscycie na najpopularniejszą książkę pisarza poznańskiego środowiska najwięcej głosów w dziale poezji otrzymały książki: Nikosa Chadzinikolau „Bezsenność” (1169) i Kazimiery Iłłakowiczówny „Co dzieci wiedzą” (845), a w dziale prozy – Jerzego Korczaka „Jako na niebie, tak i na ziemi” (1089) i Jerzego Petryka „Morze w ogniu” (653).

Rozpoczęła się żegluga na Warcie. Przed paru dniami odpłynęła z poznańskiego portu rzecznego barka z towarami do Holandii.

1980 rok
W Poznaniu odbędą się centralne obchody 90-lecia spółdzielczości mieszkaniowej. Początek spółdzielczego budowania w Poznaniu związany jest z powstaniem 27 marca 1890 r. Towarzystwa „Pomoc” (spółka budowlana).

1987 rok
Poznańskie księgarnie rozpoczną sprzedaż jednotomowej encyklopedii PWN za talony makulaturowe.

1996 rok
Wczoraj 107 elektorów, większością głosów, wybrało nowego rektora UAM. Został nim fizyk, profesor dr hab. Stefan Jurga.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski