Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23 stycznia jest dniem bez opakowań foliowych. Zobacz, czym możesz zastąpić reklamówki

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Na świecie produkuje się 348 mln ton plastiku rocznie. Prawie połowa to są opakowania. Polacy najczęściej wykorzystują reklamówki jeden raz, a samoczynny rozkład tego produktu może potrwać nawet około 500 lat.
Na świecie produkuje się 348 mln ton plastiku rocznie. Prawie połowa to są opakowania. Polacy najczęściej wykorzystują reklamówki jeden raz, a samoczynny rozkład tego produktu może potrwać nawet około 500 lat. Pixabay
Degradacja środowiska naturalnego i konsekwencje tego zjawiska to obecnie jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją rządy państw na całym świecie, a także my wszyscy. W ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie. Tylko w Europie produkuje się rocznie 58 mln ton plastiku. Aż 40 proc. z nich stanowią opakowania. Dzisiaj jest światowy dzień bez plastikowych opakowań. Czym możesz je zastąpić?

Korzystaj z wielorazowych woreczków i toreb

Reklamówki jednorazowe trudno się magazynuje i w szybkim czasie pochłaniają każdą wolną przestrzeń w szufladach czy szafkach. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku. Idąc krok dalej, zastanówmy się, czy koniecznym jest pakowanie warzyw i owoców, a także pieczywa do plastikowych reklamówek? Przed wyjściem do sklepu warto zaopatrzyć się także w kilka mniejszych woreczków np. uszytych własnoręcznie z nienoszonych już ubrań.

Produkty na wagę zapakujemy do twojego pojemnika - takie hasła widzimy w coraz większej liczbie sklepów. Są jednak zasady, które trzeba przestrzegać, by ekspedient włożył ser czy mięso do twojego pojemnika. W Poznaniu są też kawiarnie i restauracje, gdzie napoje na wynos mogą być serwowane w kubku termicznym klienta. Oto lista miejsc, do których śmiało możesz się udać z własnymi pojemnikami, a nawet słoikami --->

Zakupy bez śmieci! Less Waste w Poznaniu: Zobacz listę sklep...

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie

Pudła, pudełka, pudełeczka, słoje, słoiki, słoiczki - wszystkie szczelnie zamykane, przedłużą świeżość jedzenia, które trzymamy zarówno w lodówce, jak i poza nią. Dzięki opakowaniom zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się zapachów w lodówce, a sypkie produkty nie będą pochłaniać wilgoci. Chleb najlepiej trzymać w płóciennym worku lub chlebaku, kluczowa jest bowiem cyrkulacja powietrza, odprowadzająca wilgoć pochodzącą z pieczywa.

Zobacz też: Lidl przestaje pakować warzyw w plastik. W poznańskich sklepach kupisz warzywa znakowane światłem

Ogranicz plastik

Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej zostanie wprowadzony zakaz produkcji jednorazowego plastiku. Aby brak niektórych produktów nie zaskoczył nas z dnia na dzień, już teraz starajmy się znaleźć zamienniki trwałe lub wytwarzane z biodegradowalnych materiałów. Z życia codziennego znikną m.in. plastikowe słomki, sztućce i talerze. Ustawa obejmie także plastikowe butelki, które po roku 2021 będą musiały być segregowane osobno. Warto w ogóle zrezygnować z korzystania z butelek PET i zainwestować w butelkę wielorazowego użytku, którą z czystym sumieniem możemy napełniać wodą z kranu.

Zobacz też: Podwójna cena za sklepowe reklamówki. Ile zapłacimy za torby przy kasie po zmianach w prawie?

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski