Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 lata temu odszedł profesor Jacek Wiesiołowski. Poznań był mu zawsze bliski

Marek Zaradniak
Chociaż Jacek Wiesiołowski urodził się w Żywcu pochodził z tradycyjnej poznańskiej rodziny. Zasłużył się m.in. zmianą "Kroniki Miasta Poznania". Cenił fachowość, lojalność i prawość
Chociaż Jacek Wiesiołowski urodził się w Żywcu pochodził z tradycyjnej poznańskiej rodziny. Zasłużył się m.in. zmianą "Kroniki Miasta Poznania". Cenił fachowość, lojalność i prawość Andrzej Szozda
We wtorek mijają trzy lata od śmierci profesora Jacka Wiesiołowskiego, wybitnego poznańskiego historyka. Od roku 1990 był on redaktorem naczelnym „Kroniki Miasta Poznania”.

Pochodził z tradycyjnej poznańskiej rodziny, ale urodził się 23 stycznia 1940 w Żywcu, gdyż tam na wygnaniu przebywali jego bliscy. Do Poznania wraz z rodzicami powrócił w roku 1945. Dzieciństwo spędził na Sołaczu. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 11 na Winiarach. Ukończył III LO im. Marcina Kasprzaka (dziś św. Jana Kantego.).

Niebagatelny wpływ wywarła na niego rodzinna tradycja. Ojciec był przez wiele lat dyrektorem Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, matka nauczycielką. W roku 1962 roku Jacek Wiesiołowski obronił pracę magisterską na Wydziale Historycznym UAM, a w 1966 uzyskał stopień doktora nauk historycznych. Habilitował się w roku 1981, również na UAM na podstawie rozprawy „Socjotopografia średniowiecznego Poznania”. Do swoich mistrzów z tamtych lat zaliczał takich uczonych jak profesorowie Gerard Labuda, Brygida Kurbisówna i Kazimierz Tymieniecki. Później wysoko cenił sobie współpracę z profesorem Bronisławem Geremkiem.

Pod koniec lat sześćdziesiątych Jacek Wiesiołowski przebywał na stypendium w Chicago, gdzie uporządkował zbiory tamtejszego Muzeum Polskiego. Przez piętnaście lat pracował w Bibliotece Kórnickiej, kierując działem rękopisów. W roku 1977 roku został pracownikiem Instytutu Historii PAN w Warszawie. W roku 1987 powrócił do Poznania, a roku 1992 uzyskał tytuł profesora. W latach 1990-1998 był radnym miejskim w Poznaniu, a w latach 1990-92 wiceprzewodniczącym Rady Miasta Poznania. Bliskie mu były sprawy dotyczące problemów kultury, pomocy społecznej, spraw mieszkaniowych i prywatyzacji.

Od roku 1990 roku był redaktorem naczelnym „Kroniki Miasta Poznania”. Od tego czasu każdy numer tego założonego przez prezydenta Cyryla Ratajskiego kwartalnika miał charakter monograficzny.

Profesor Jacek Wiesiołowski nadał temu wydawnictwu nową treść, dzięki czemu „Kronika” stała się kopalnią materiałów do dziejów Poznania, jego dzielnic, instytucji, grup społecznych i zawodowych. To właśnie za zmiany jakich dokonał w Kronice Miasta Poznania otrzymał w roku 2002 Nagrodę Naukową Miasta Poznania.

W latach 1999-2005 prof. Jacek Wiesiołowski był wiceprezesem, a w latach 2005-2011 prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był też prezesem oddziału poznańskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej i współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Raczyńskich. Jacek Wiesiołowski był autorem lub współautorem wielu książek jak m.in. „Ambroży Pampowski - starosta Jagiellonów. Z dziejów awansu społecznego na przełomie średniowiecza i odrodzenia” i „Kroniki benedyktynek poznańskich”.

Wolne chwile lubił spędzać w lesie i nad wodą. Pasjonowała go kultura społeczna wieków średnich. Rozpoznanie socjotopografii średniowiecznego Poznania (jego praca habilitacyjna) uważał za swój życiowy sukces. Wartościami, które cenił najwyżej były: fachowość, prawość i lojalność.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski