Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

300 budek dla ptaków, nietoperzy i owadów pojawiło się w Poznaniu. To efekt projektu Eko-Aktywni

ICH
W Poznaniu powstało powstało 300 nowych schronień dla ptaków, nietoperzy i owadów.
W Poznaniu powstało powstało 300 nowych schronień dla ptaków, nietoperzy i owadów. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dzięki prowadzonemu w Poznaniu projektowi Eko-Aktywni powstało 300 nowych schronień dla ptaków, nietoperzy i owadów. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi".

Celem projektu "Eko-Aktywni" było poznanie i czynna ochrona ptaków, nietoperzy, owadów. W czasie realizacji przedsięwzięcia organizowane były tematyczne prelekcje edukacyjne. Po nich uczestnicy mieli okazję czynnie zaangażować się w ochronę poznanych zwierząt poprzez budowanie dla nich schronów.

Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest uczelnią badawczą

Akcja Eko-Aktywni trwała równy rok, a zakończyło ją zawieszenie schronu dla nietoperzy w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- W okresie letnim nietoperze jako naturalne miejsca przebywania swoich kolonii rozrodczych wybierają szczeliny skalne, dziuple drzew i szpary pod odstającą korą. Do jednych z ważnych czynnik ograniczających populacje nietoperzy jest brak dostępności schronień, gdzie mogły by zakładać swoje kolonie letnie. Problem ten jest widoczny w miastach lub w młodych drzewostanach. Dlatego dla nietoperzy zaczęto rozwieszać specjalne budki

- mówi Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Otwarte Drzwi", a jego organizatorem była firma Aquanet S.A..

Zobacz też: Poznań: Osiedle Młodych przygotowuje specjalne miejsca dla ptaków i nietoperzy [ZDJĘCIA]

W działaniach uczestniczyły dzieci, również z niepełnosprawnością, wraz z rodzicami, dziadkami i znajomymi. W efekcie warsztatów powstało 100 budek dla ptaków, 100 dla nietoperzy oraz 100 dla owadów.

W Polsce występuje 27 gatunków nietoperzy. Ich główny składnik pożywienia stanowią owady, często występujące w danym miejscu najliczniej. Zwierzęta te są ważnymi regulatorami liczebności owadów wykazujących tendencje do masowych pojawów.

Nietoperze polujące w sadach, drzewostanach, ogrodach działkowych, parkach mają niebagatelny wpływ na zmniejszenie ilości masowo pojawiających się owadów np. komarów. Jeden nietoperz potrafi zjeść 3 tys. komarów w ciągu jednej nocy.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski