Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

37 lat temu zapadły wyroki na morderców ks. Jerzego Popiełuszki

WB
7 lutego 1985 roku w Sądzie Wojewódzkim w Toruniu zapadły wyroki na morderców ks. Jerzego Popiełuszki.
7 lutego 1985 roku w Sądzie Wojewódzkim w Toruniu zapadły wyroki na morderców ks. Jerzego Popiełuszki. pixabay.com/materiał ilustracyjny
7 lutego 1985 roku w Sądzie Wojewódzkim w Toruniu zapadły wyroki na morderców ks. Jerzego Popiełuszki.

7 lutego 1985 roku w Sądzie Wojewódzkim w Toruniu, po trwającej dwa miesiące rozprawie, zapadły wyroki w sprawie o uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki.

W tzw. procesie toruńskim na ławie oskarżonych zasiedli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa – bezpośredni sprawcy morderstwa, czyli kpt. Grzegorz Piotrowski, por. Leszek Pękala i por. Waldemar Chmielewski oraz ich przełożony płk Adam Pietruszka. Wszyscy byli zatrudnieni w Departamencie IV MSW, który zajmował się zwalczaniem Kościoła katolickiego.

Był to jedyny proces w historii sądownictwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy oskarżono o mord polityczny na księdzu oficerów komunistycznych służb specjalnych

– wyjaśniają pracownicy IPN.

Rozprawie przewodniczył prezes Sądu Wojewódzkiego w Toruniu sędzia Artur Kujawa, który orzekł w przypadku Piotrowskiego i Pietruszki 25 lat, Pękali 15 lat, a Chmielewskiego 14 lat więzienia. Dodatkową karą była dla nich poza tym degradacja do stopni szeregowych, wydalenie ze służby w organach bezpieczeństwa PRL oraz wykluczenie z PZPR.

Skazani w procesie zostali później objęci amnestiami i złagodzeniami kary. Pękala wyszedł na wolność w 1990 r., Chmielewski w 1993, Pietruszka w 1995 r., a Piotrowski w 2001 r.

W materiałach dowodowych sprawy sądowej przechowywana jest m.in. marynarka Waldemara Chrostowskiego, kierowcy księdza Popiełuszki, którą nosił w noc zabójstwa, a także osobiste notatki księdza Jerzego. Oddzielną grupę zachowanych materiałów archiwalnych stanowią materiały związane z tzw. zabezpieczeniem procesu – plany konwojowania oskarżonych na salę rozpraw oraz zapewnieniem bezpieczeństwa podczas posiedzenia sądu. Z samego procesu zachowane są w zasobie Archiwum IPN również nagrania filmowe

– zaznaczają pracownicy IPN.

Co ciekawe, w 2010 r. w aktach przechowywanych w archiwum IPN odnaleziono włosy ks. Jerzego Popiełuszki, które zostały pobrane po jego śmierci jako materiał dowodowy. IPN ofiarował odnalezione relikwie metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski