Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Sprawdź, jak leczeni są polscy pacjenci

Marta Żbikowska
Długie kolejki na badania i brak dostępu do innowacyjnych metod leczenia - to rzeczywistość polskich pacjentów chorujących na nowotwory.
Długie kolejki na badania i brak dostępu do innowacyjnych metod leczenia - to rzeczywistość polskich pacjentów chorujących na nowotwory. Patrycja Wanot
Spośród 88 leków zalecanych w leczeniu raka przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, połowa nie jest dostępna w Polsce. 29 z nich jest refundowanych z ograniczeniami, które wynikają jedynie z oszczędności. Polscy pacjenci bez ograniczeń mają dostęp do 15 leków z listy zgodnej z aktualną wiedzą medyczną. To dane zebrane przez Fundację Onkologiczną Alivia, która prowadzi portal Oncoindex.

- Oncoindex to portal, który wskazuje dostępność do najnowocześniejszych terapii onkologicznych w naszym kraju - mówi Magdalena Sulikowska z fundacji Alivia. - Poziom zero oznacza pełną dostępność, a indeks minus całkowity brak dostępności. W Polsce jesteśmy na poziomie minus 70.

Czytaj też: Co muszą robić polscy pacjenci, żeby skorzystać ze standardowego w Europie leczenia protonami?

Indeks powstał w listopadzie ubiegłego roku. Swoją analizą obejmuje leki zarejestrowane w ciągu ostatnich 15 lat. Początkowo wskazywał dostępność dla polskich pacjentów na poziomie minus 71, a po wpisaniu na listę leków refundowanych nowych preparatów stosowanych w leczeniu raka płuc i białaczek, skoczył o jeden punkt.

- Te liczby bardzo wyraźnie pokazują, jak wygląda w Polsce dostępność do innowacyjnych metod leczenia raka, ale mówią też o tym historie naszych podopiecznych - przyznaje Magdalena Sulikowska. - W tej chwili ponad 300 osób za pośrednictwem naszej fundacji zbiera pieniądze na leki nierefundowane w Polsce.

Jedną z takich osób jest 38-letnia Mariola Markiewicz, która czwarty rok walczy z rakiem piersi i kolejny raz o pieniądze na leczenie musi prosić darczyńców. - Płaczę nie tylko dlatego, że mam raka piersi, ale także dlatego, że nasz kraj uznał, że nie jestem warta tego, aby żyć - mówi pani Mariola.

Choroba pani Marioli nie zastosowała się do zapisów ustawy. Po mastektomii i rehabilitacji i kobieta wróciła do formy. Po pół roku pojawiła się wznowa choroby. - To skreśliło mnie z programu lekowego, bo ustawodawca refunduje lek pertuzumab tylko tym pacjentkom, u których rak wróci po roku lub później - mówi pani Mariola.

Dzięki pomocy darczyńców, kobieta rozpoczęła leczenie, ale były okresy, gdy z powodu braku pieniędzy musiała je przerwać. Wtedy korzystała z leczenia dostępnego w ramach ubezpieczenia, ale okazywało się ono nieskuteczne. Obecnie pani Mariola potrzebuje kolejnego leku, który nie jest refundowany.

- Brak dostępu do nowoczesnych metod leczenia to naprawdę nie jest problem jakiejś marginalnej grupy, na raka zachoruje co czwarty z nas, dlatego wszyscy powinniśmy być zainteresowani, aby zmienić tę sytuację - mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia.

Z danych fundacji Alivia wynika, że obecnie pacjentki z rakiem jajnika mają najlepszy dostęp do innowacyjnych terapii onkologicznych.

- W przypadku tej choroby można powiedzieć, że Polska nie odbiega od innych europejskich krajów i nasze pacjentki mogą liczyć na refundację tych samych leków i terapii, co kobiety w innych krajach - mówi Magdalena Sulikowska. - Poprawia się też sytuacja pacjentów z rakiem płuca. Z doświadczeń naszej fundacji wynika, że w najgorszej sytuacji są chorzy z guzami mózgu.

To w przypadkach tych chorób pacjenci najczęściej zbierają pieniądze na terapię nanotherm (jej koszt to ok. 40 tys. euro) czy protonoterapię.

Zobacz, ile czeka się na badania w kierunku raka:

Fundacja Onkologiczna Alivia uruchomiła portal, na którym można sprawdzić, jak długo w poszczególnych miastach czeka się na badania w kierunku wykrywania raka. Według portalu Kolejkoskop.pl średni czas oczekiwania na tomografię komputerową to 51 dni (w trybie pilnym to 26 dni), na rezonans magnetyczny 173 dni (w trybie pilnym 97 dni), a na badanie PET-CT 21 dni. Sprawdź, ile na te badania czekają pacjenci w Poznaniu, a w których miastach kolejki są najdłuższe.Przejdź dalej --->

Kolejki na badania w kierunku raka: Sprawdź, w których miast...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski