Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 stycznia. Co się wydarzyło? Nowość - kasowniki biletów w autobusach i tramwajach! [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
4 stycznia 1964 r. "Głos" informował, że niektóre z poznańskich autobusów wyposażone będą w automatyczne kasowniki biletów typu "Krak" przeznaczone do biletów miesięcznych. Bilety jednorazowe nadal sprzedawać będzie kierowca. W tych tramwajach, gdzie zainstalowano automaty kolejnego typu "Krab", "pasażerowie powinni udzierać bilet ruchem w górę." Trudno uwierzyć w te "ułatwienia", ale tak było...
4 stycznia 1964 r. "Głos" informował, że niektóre z poznańskich autobusów wyposażone będą w automatyczne kasowniki biletów typu "Krak" przeznaczone do biletów miesięcznych. Bilety jednorazowe nadal sprzedawać będzie kierowca. W tych tramwajach, gdzie zainstalowano automaty kolejnego typu "Krab", "pasażerowie powinni udzierać bilet ruchem w górę." Trudno uwierzyć w te "ułatwienia", ale tak było... Travelarz/Wikimedia Commons
Z archiwum "Głosu": 4 stycznia 1964 r. "Głos" informował, że już wkrótce w poznańskich autobusach i tramwajach pojawią się kasowniki biletów. Zobacz, co jeszcze wydarzyło się 4 stycznia przed laty - oto nasze kalendarium na dziś.

1948 rok
Dom rodzinny Wojciecha Bogusławskiego, twórcy polskiego teatru, został sprzedany na... rozbiórkę – alarmuje "Głos". Dworek w Glinnie koło Poznania, bo o nim to mowa, pochodzi z XVII wieku i jest jednym z nielicznych i najstarszych w Wielkopolsce.

1963 rok
Na stacji w Kaliszu, 3 stycznia wykoleił się pociąg pospieszny z Kudowy do Warszawy. Osiem wagonów wyskoczyło z szyn i przewrócił się parowóz, którego trzyosobowa załoga poniosła śmierć. Ofiar wśród pasażerów nie było. Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość.

1964 rok
Niektóre z poznańskich autobusów wyposażone będą w automatyczne kasowniki biletów typu "Krak" przeznaczone do biletów miesięcznych. Bilety jednorazowe nadal sprzedawać będzie kierowca. W tych tramwajach gdzie zainstalowano automaty kolejnego typu "Krab", "pasażerowie powinni udzierać bilet ruchem w górę." Trudno uwierzyć w te "ułatwienia", ale tak było...

1980 rok
Stawiają na stołówki. W województwie poznańskim dużą wagę przywiązuje się do rozwoju żywienia zbiorowego. Obecnie czynnych jest 180 stołówek zakładowych. W nielicznych tylko województwach funkcjonuje ich równie wiele.

1983 rok
Dary dla dzieci z Kalisza i Poznania od zaprzyjaźnionego Charkowa. W ostatnich godzinach starego roku dotarło w sumie 20.000 paczek zawierających owoce i słodycze. W imieniu kierownictwa Komitetu Wojewódzkiego PZPR transport przyjęli sekretarz KW Jan Mielcarek i konsul generalny ZSRR w Poznaniu Iwan Tkaczenko. Szefem radzieckiego transportu był sekretarz Obwodowego Komsomołu w Charkowie – Mikołaj Arazjan.

1985 rok
W styczniu w Poznańskiem zostaje wprowadzony eksperyment: kartki na mięso pozostają i będą obowiązywały w danej miejscowości, ale będzie można je realizować w jej ramach nie w jednym, a w wybranych sklepach.

1990 rok
„Zachęcamy do gry i przegrywania w nowo otwartym kasynie w Poznaniu” – pisał „Głos”. Dochód dewizowy z pierwszego tygodnia dyrekcja Casinos Poland przeznacza na fundusz popierania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

1992 rok
Jako ostatnia w województwie poznańskim zakończyła 30 grudnia 1991 roku krojenie buraków cukrowych fabryka w Gnieźnie. Najwięcej – bo 30 ton cukru – wyprodukowała cukrownia w Opalenicy.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski