5 kontrowersji Tarczy Antykryzysowej - na co uważać przy korzystaniu z rządowej pomocy?

Materiał informacyjny
Prawie 29 tys. widzów - Oddział Wielkopolski w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zgromadził na swoich wykładach online, tradycyjnie zwanych „odczytami“, publiczność ponad dwukrotnie przekraczającą liczbę słuchaczy kursów i szkoleń przeprowadzonych w ostatnim, rekordowym roku 2019. Tak można podsumować cykl wykładów poświęconych Tarczy Antykryzysowej, który przygotowali eksperci należący do grona najbardziej popularnych wykładowców na szkoleniach i kursach organizowanych przed epidemią w siedzibie Oddziału - okazałym gmachu przy ul. Ziębickiej w Poznaniu. Choć jesteśmy już na progu trzeciego etapu odmrażania gospodarki, to nadal pewne niejasności związane z przepisami Tarczy nie zostały wyjaśnione - przestrzegają eksperci.

Oddział Wielkopolski w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce był jedną z pierwszych organizacji, które kompleksowo omówiły przepisy Tarczy Antykryzysowej z punktu widzenia działów finansowych i kadrowych. Najpopularniejszy z wykładów, poświęcony rozwiązaniom pomocowym z obszaru kadrowo-płacowego został odtworzony już ponad 8 tys. razy. Wprawdzie nie są to liczby porównywalne z audycjami popularnych internetowych celebrytów, ale mówimy tu o bardzo konkretnej, specjalistycznej wiedzy, która adresowana jest do przedsiębiorców, a jeszcze bardziej - do kadrowych i księgowych, zarówno w firmach, jak i biurach rachunkowych.

Jesteśmy na progu trzeciego etapu odmrażania gospodarki, ale większość rozwiązań związanych z rządowym pakietem wsparcia jest nadal aktualna - stąd liczba widzów oglądających webinaria ciągle rośnie. Przedsiębiorcy i kierownicy jednostek (nie tylko firmy mogą starać się o pomoc) mogą nadal składać wnioski o wsparcie. Niektórzy zresztą odczuli kryzys dopiero w maju, więc teraz analizują dostępne możliwości.

Warto podejść do tego z uwagą, bowiem mimo licznych komentarzy i wyjaśnień, nadal istnieją kontrowersje związane z przepisami Tarczy Antykryzysowej.

Jakie wynagrodzenie za czas kwarantanny?

Mimo, że większość z nas jest daleko od myślenia o chorobie i raczej planujemy wychodzenie z kryzysu, to w dalszym ciągu należy liczyć się z ryzykiem kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem i koniecznością pozostania w domowej kwarantannie przez dwa tygodnie.

Za ten okres przysługuje odpowiednie świadczenie, o którym rzadko kiedy mowa w popularnych poradnikach dotyczących Tarczy Antykryzysowej. Tym tematem kompleksowo zajęła się Magdalena Sobiak, specjalista ds. kadr i płac, wykładowca Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W swoim wykładzie online wyjaśnia dokładnie komu przysługuje świadczenie i do kogo należy składać wnioski. Co istotne, nie jest to pomoc zarezerwowana wyłącznie dla zatrudnionych na etacie.

Komu tak naprawdę przysługuje zwolnienie z ZUS?

Kolejne wersje Tarczy Antykryzysowej, a było ich 3, rozszerzały grupę podmiotów, które mogły ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres od marca do maja 2020. Początkowo były to tylko firmy zatrudniające łącznie do 9 osób na podstawie umów będących tytułem do opłacania składek ubezpieczenia społecznego, ale ten krąg został pod naciskiem różnych organizacji społecznych prędko rozszerzony.

O tym, kto dokładnie może, a kto nie może ubiegać się jeszcze do końca czerwca o zwolnienie z opłacania składek ZUS, precyzyjnie wyjaśniła Magdalena Sobiak. Posłużyła się przy tym praktycznymi przykładami - krótkimi case studies wziętymi z życia.

Czym jest obrót gospodarczy?

Liczne kontrowersje wytworzyły się wokół pojęcia obrotu gospodarczego. To niezwykle istotna sprawa, ponieważ dotyczy jednego z niewielu instrumentów wsparcia, które są dostępne praktycznie wszystkim podmiotom, niezależnie od wielkości zatrudnienia i obarczone tylko niewielką liczbą kryteriów. Mowa o dofinansowaniu do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Spadek obrotów gospodarczych jest bowiem kluczowym kryterium dla przyznania tej formy pomocy.

W polskim prawie istnieją przynajmniej trzy popularne definicje obrotu, związane z podatkami i rachunkowością, a przepisy Tarczy Antykryzysowej nie regulowały, do której z nich należy odnieść się ustalając czy spadek nastąpił czy nie. Sprawa nie jest oczywista, bowiem definicje różnią się zakresem wpływów uznawanych za obrót - a różnicę stanowią np. przychody ze zbycia nieruchomości czy innego trwałego składnika majątku, czyli nie pochodzące ze sprzedaży produktów lub usług. A zatem ktoś, kto się ratował przed kryzysem wyprzedając majątek, w myśl jednej definicji może zostać uznany za dotkniętego negatywnymi skutkami epidemii COVID-19, a w innej - już nie.

Tematem wsparcia z FGŚP oraz liczenia wielkości spadku obrotów zajęła się Magdalena Filipiak.

Nieistniejące przedłużenie terminu

Liczne wątpliwości wzbudziła konstrukcja prawna związana z terminem składania zeznań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli popularnych formularzy PIT. Choć mówiło się potocznie o wydłużeniu terminu na złożenie zeznania w urzędzie skarbowym, to ktoś, kto wczyta się w przepisy ustawy nie znajdzie takiego zapisu. Mniej doświadczona osoba mogłaby wpaść w popłoch, jednak - jak wyjaśnił w swoim wystąpieniu Leszek Lewandowicz, Sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz doradca podatkowy - zagmatwana konstrukcja prawna daje rzeczywiście taki efekt, choć formalnie polega ona na odstąpieniu od odpowiedzialności karnej skarbowej za nieterminowe złożenie zeznania oraz zapłacenie podatku. Ponadto zwolnienie z zapłaty ewentualnych odsetek za zwłokę przewidziano w odrębnym rozporządzeniu Ministra Finansów.

Szczegółowe wyjaśnienia w tym zakresie można znaleźć w wykładzie podsumowującym cykl.

Za pomoc zapłacimy podatkami

Niezwykle istotne są konsekwencje podatkowe otrzymanej pomocy, ponieważ nie są one wszystkie wyrażone wprost w przepisach dotyczących Tarczy Antykryzysowej, lecz wymagają znajomości istniejącego prawa. O tym również mówi Leszek Lewandowicz w swoich wykładach online.

Szczególne kontrowersje budzi kwestia ustalenia kosztów uzyskania przychodu w świetle uzyskanej pomocy. O ile dość oczywistym jest, że składki ZUS w części ponoszonej przez pracodawcę, których przedsiębiorcy nie zapłacą w związku ze zwolnieniem, nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych, co do części składek będących składnikiem wynagrodzenia brutto zatrudnionego (pracownika lub zleceniobiorcy) dopiero w ostatnich dniach pojawiło się niekorzystne stanowisko Ministerstwa Finansów.

To zresztą nie jedyne zagadnienie podatkowe wymagające ostrożnego podejścia i dokładnej analizy przepisów Tarczy Antykryzysowej.

Trzeba niestety liczyć się z tym, że niektóre wątpliwości przedsiębiorców i innych podmiotów, które wnioskują obecnie o rządową pomoc, zostaną rozstrzygnięte dopiero w orzecznictwie sądów, a zatem najwcześniej za kilka miesięcy. A może nawet za kilka lat - zwraca uwagę Leszek Lewandowicz. — Warto zatem wykazywać się ostrożnością i podejściem zachowawczym, a we wszystkich kwestiach, co do których nie mamy zupełnej pewności, zwracać się o pomoc do wykwalifikowanych specjalistów, najlepiej takich, którzy legitymują się odpowiednimi certyfikatami, wydawanymi przez powszechnie uznawane instytucje - podpowiada wykładowca.

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3