MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus: do kiedy wypłata na pierwsze dziecko? Pierwsze pieniądze z 500+ już na koncie. Do kiedy muszą być wypłacone pieniądze z 500+

RED
Wypłaty pieniędzy z programu 500 plus mają nastąpić tuż po złożeniu wniosku na pierwsze dziecko w rodzinie, czyli od 1 lipca 2019 roku. Czy jednak pieniądze z programu 500 plus trafiły na konta rodzin jeszcze w tym samym miesiącu, w którym zostanie złożony wniosek online na każde dziecko w rodzinie? Często tak, choć zdarza się, że samorządy wypłaciły pieniądze w sierpniu, a niektóre zrobią tak we wrześniu 2019. Do kiedy zatem rodzina otrzyma 500 plus na pierwsze dziecko?
Wypłaty pieniędzy z programu 500 plus mają nastąpić tuż po złożeniu wniosku na pierwsze dziecko w rodzinie, czyli od 1 lipca 2019 roku. Czy jednak pieniądze z programu 500 plus trafiły na konta rodzin jeszcze w tym samym miesiącu, w którym zostanie złożony wniosek online na każde dziecko w rodzinie? Często tak, choć zdarza się, że samorządy wypłaciły pieniądze w sierpniu, a niektóre zrobią tak we wrześniu 2019. Do kiedy zatem rodzina otrzyma 500 plus na pierwsze dziecko? pixabay
500 plus na każde dziecko do ukończenia 18. roku weszło w życie 1 lipca 2019. Kiedy będzie wypłata z tytułu 500 plus na pierwsze dziecko? Przypomnijmy, że według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli rządu możliwe jest, że wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko rozpoczną się w lipcu, choć niewykluczone, że część osób otrzyma 500 złotych później. Marek Suski z PiS zapewniał, że pieniądze na 500 plus na pierwsze dziecko będą już w lipcu i trafią do rodzin pod warunkiem złożenia wniosku przez internet, miedzy innymi przez bankowość elektroniczną. Jak się okazuje już na początku lipca była gmina w Polsce, która już wypłaciła świadczenie z tytułu nowego 500 plus. Ale oczywiście nie wszyscy ci, którzy złożyli wnioski o nowe 500 plus dostali wypłaty. Do kiedy musisz otrzymać na konto pieniądze z 500 plus na pierwsze dziecko? Tutaj wiele zależało od tego, kiedy wojewodowie przekażą samorządom pieniądze na nowe 500 plus. Przykładowo w Poznaniu przelew z tytułu 500 plus trafia na konto samorządu między 5 a 7 dniem każdego miesiąca. Dopiero po tym przelewie samorząd mógł zacząć wypłacać pieniądze z 500 plus. Najczęściej przelewy 500 plus zaczęły wychodzić w drugiej połowie lipca 2019 i będą kontynuowane w sierpniu 2019. Pamiętaj: aby otrzymać spłatę 500 plus na pierwsze dziecko od lipca, wniosek należy złożyć złożyć do końca września 2019. Wtedy, ci którzy jeszcze nie otrzymali pieniędzy z tytułu 500 plus na pierwsze dziecko dostaną je z wyrównaniem. Jeśli złożysz wniosek po tym terminie, 500 plus otrzymasz od miesiąca złożenia wniosku, ale już bez wyrównania.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zasiłków 500 plus zakłada wprowadzenie najbardziej oczekiwanej zmiany, jaką jest zniesienie kryterium dochodowego. Oznacza to, że od 1 lipca w formie elektronicznej, a od 1 sierpnia w tradycyjnej, wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko będą mogli składać rodzice, którzy do tej pory nie otrzymywali pieniędzy z powodu zbyt wysokich dochodów. Dotyczy to zarówno jedynaków, jak i najstarszych dzieci w rodzinach z większą liczbą dzieci.

500 plus na pierwsze dziecko - gdzie składać wniosek?

Elektroniczne wnioski (od 1 lipca) można składać za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@tia, ePUAP oraz bankowości elektronicznej. Dokumenty w formie tradycyjnej (od 1 sierpnia) przyjmowane będą w punktach wyznaczonych przez gminy. W Poznaniu jest to Poznańskie Centrum Świadczeń, w większości miejscowości to ośrodki pomocy społecznej.

Czytaj też: 500 plus na pierwsze dziecko: wniosek od 1 lipca 2019 roku

Zasiłki 500 plus na dzieci, którym do tej pory nie przysługiwało świadczenie będą wypłacane sukcesywnie wraz z rozpatrywaniem wniosków. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapowiadała, że wypłata pieniędzy rozpocznie się już w lipcu, a termin przelewu zależeć będzie od sprawności samorządów. Jeśli ktoś nie dostanie pieniędzy na pierwsze dziecko w lipcu, to powinny one zostać wypłacone w sierpniu lub wrześniu z wyrównaniem.

Czytaj też: 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO - nowy zmiany w programie

500 plus na pierwsze dziecko - terminy składania wniosków

Kolejna zmiana to więcej czasu na dostarczenie wniosku o 500 plus dla rodziców nowo narodzonego dziecka. Do tej pory zasiłek 500 plus wypłacany był od miesiąca, w którym zostały złożone dokumenty. Nowy projekt zakłada, że rodzice mają na to trzy miesiące, a pieniądze naliczane będą od momentu urodzenia dziecka i wypłacane z wyrównaniem.

500 plus - zasady i zmiany

Duża zmiana zapowiadana jest także na 2021 rok. Ma wtedy zostać przesunięty okres zasiłkowy. Obecnie zaczyna się on w październiku i trwa do końca września. Po nowemu, okres zasiłkowy trwał będzie od czerwca do maja, a składanie wniosków rozpoczynać się będzie w lutym.

Czytaj też: Pogoda na wakacje 2019

Nowe przepisy wprowadzają także zmianę postępowania w sytuacji śmierci jednego z rodziców. Do tej pory, świadczenie 500 plus przyznawane było na drugiego rodzica tylko po złożeniu przez niego wniosku i jego rozpatrzeniu. Według nowych zasad, będzie ono „przechodzić” na drugiego rodzica z zachowaniem ciągłości wypłaty.Nowe przepisy wprowadzają także zmianę postępowania w sytuacji śmierci jednego z rodziców. Do tej pory, świadczenie 500 plus przyznawane było na drugiego rodzica tylko po złożeniu przez niego wniosku i jego rozpatrzeniu. Według nowych zasad, będzie ono „przechodzić” na drugiego rodzica z zachowaniem ciągłości wypłaty.

Tylko w tym roku same zmiany w programie 500 plus mają kosztować około 10 miliardów złotych, a cały koszt programu w 2019 roku oszacowano na 31 miliardów zł. W 2010 roku, kiedy 500 plus na pierwsze dzieci będzie wypłacane przez 12 miesięcy, będzie to kosztować budżet państwa ponad 41 mld zł. Bez planowanych obecnie zmian byłoby to niewiele więcej od połowy tej kwoty.

Minister rodziny o harmonogramie nowego 500 plus:

źródło: TVN24

Zobacz też:

Kim są "madki"? Najogólniej mówiąc to młode matki, które nie grzeszą inteligencją, ale mają za to fioła na punkcie swoich dzieci. Ich problemy, poziom wiedzy i roszczeniowość budzą czasem osłupienie, czasem oburzenie, ale przeważnie gromki śmiech. Zobacz najlepsze ich teksty znalezione na forach internetowych, Facebooku i ogłoszeniach zebrane z różnych stron na Facebooku Zobacz najlepsze teksty madek ----->

Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski