500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO : WNIOSEK od 1 lipca 2019 r. Nowe 500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy pieniądze z 500 plus? [24.03.2019]

  • Głos Wielkopolski

red

500 plus na pierwsze dziecko to jeden z pomysłów wchodzących w skład tzw. piątki Jarosława Kaczyńskiego i minister Elżbiety Rafalskiej. Wiceminister Stanisław Szwed zdradził szczegóły programu 500 plus. Kiedy złożyć wniosek? Przepisy wejdą w życie od 1 lipca. Od kiedy będzie wypłacany zasiłek 500+ na pierwsze dziecko? Zgodnie z zapowiedziami elektroniczne wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko będzie można składać od 1 lipca 2019 roku, a pieniądze na konta rodzin mogą trafić z wyrównaniem we wrześniu. Oznacza to, że wpłynie wtedy 1500 złotych. Niewykluczone jednak, że wypłaty z programu 500 plus rozpoczną się wcześniej.

Wnioski o przyznanie zasiłku 500 plus na pierwsze dziecko mają być przyjmowane od 1 lipca. Według danych GUS w Poznaniu zameldowanych jest 91 560 dzieci i szacuje się, że dla tylu powinno być wypłacane świadczenie 500 plus, bez względu na sytuację materialną rodziny.

Czytaj też: 500 plus na pierwsze dziecko: Wiadomo, kiedy będą wypłacane pieniądze z programu 500 plus

500 plus: kryterium dochodowe

Na razie wiadomo, że zasiłek wychowawczy 500 plus ma być wypłacany na każde dziecko. Znika więc dotychczasowe kryterium dochodowe, zgodnie z którym 500 plus na pierwsze dziecko przysługiwało tylko tym rodzinom, w których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

Czytaj też: 500 plus na każde dziecko. Zmiany ogłasza Jarosław Kaczyński

Nowe przepisy mają uprościć procedurę przyznawania zasiłków 500 plus na pierwsze dziecko. Nie trzeba będzie bowiem składać dodatkowych dokumentów, jak choćby zaświadczenie o dochodach.

500 plus: orzeczenie o alimentach i samotni rodzice

Aby otrzymać prawo do zasiłku 500 plus na dziecko wychowywane przez samotnego rodzica, nie będzie teraz potrzebne ani zaświadczenie o dochodach, ani orzeczenie o alimentach. Do tej pory dokument taki miał być gwarancją, że wniosek dotyczy rzeczywiście samotnego rodzica, a nie pary żyjącej w konkubinacie.

Dwa lata programu Rodzina 500 Plus. Jak program działa w Poznaniu i Wielkopolsce?

W przypadku dziecka rodziców po rozwodzie, którzy nie mają przez sąd ustalonej opieki, zasiłek 500 plus zostanie przyznany temu rodzicowi, który pierwszy złoży wniosek o 500 plus. Jeśli okaże się, że 500 plus pobiera rodzic, który faktycznie opieki nad dzieckiem nie sprawuje, przeciwko rodzicowi zostanie wszczęte postępowanie. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, jeśli zarzuty potwierdzą się, sprawa może zostać zgłoszona do prokuratury.

W przypadku opieki naprzemiennej, zasiłek 500 plus zostanie podzielony na oboje rodziców.

500 plus na pierwsze dziecko otrzymają między innymi rodzice z jednym dzieckiem, którzy do tej pory przekraczali kryterium dochodowe Pixabay

500+ na pierwsze dziecko w rodzinach z większą liczba dzieci

Tutaj sprawa powinna być prosta. Pierwsze dzieci w rodzinach z większą liczbą dzieci są bowiem zarejestrowane przez system. Aby ustalić prawo do 500 plus na kolejne dzieci, trzeba było podać dane także pierwszego dziecka. Rodziny, które już otrzymują zasiłki 500 plus, będą jednak musiały złożyć osobne wnioski o przyznanie prawa do 500+ także na pierwsze dziecko. Mogą to zrobić jednocześnie ze składaniem wniosku o 500 plus na kolejny okres zasiłkowy dla pozostałych dzieci. Według szacunków, pierwszych dzieci w rodzinach z większą liczba dzieci, które do tej pory nie otrzymywały 500 plus, jest w Poznaniu około 20 tysięcy.

Kto może stracić 500 plus?

Prawo do 500 plus uzyskają także rodziny, w których starsze dzieci skończyły już 18 rok życia, a jedno niepełnoletnie nie otrzymywało zasiłku, gdyż rodzina przekraczała kryterium dochodowe. Traktowane do tej pory dziecko jako pierwsze, po zmianie przepisów uzyska prawo do świadczenia 500 plus.

500 plus dla jedynaków

Cześć jedynaków otrzymuje już 500 plus na pierwsze dziecko. Z około 40 tysięcy zasiłków wypłacanych miesięcznie przez Poznańskie Centrum Świadczeń, 20 tysięcy trafia do rodzin z jednym dzieckiem. Do tej pory rodziny te musiały spełniać kryterium dochodowe. Po jego likwidacji, według szacunków, pieniądze 500 plus otrzyma dodatkowo około 20 tysięcy jedynaków.

To dzieci z rodzin, które do tej pory nie korzystały z tej formy wsparcia, więc wnioski składać będą po raz pierwszy. Wnioski o przyznanie prawa do zasiłku 500 plus można składać zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Papierowe wnioski przyjmowane są w ośrodkach pomocy społecznej lub w wyznaczonych jednostkach gminy. W Poznaniu jest to Poznańskie Centrum Świadczeń.

W wersji elektronicznej wnioski o 500 plus można składać za pośrednictwem:
  • ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia
  • bankowości elektronicznej
  • ePUAP (epuap.gov.pl)

Składanie elektronicznych wniosków o 500 plus za pomocą bankowości elektronicznej oferuje niemal każdy bank. Wystarczy na stronie swojego banku wyszukać zakładki oznaczonej 500+.

Co trzeba przygotować?

  • dane osoby ubiegającej się o 500 plus, czyli dane rodzica, w przypadku wyboru formy elektronicznej należy pamiętać o podaniu swojego adresu e-mailowego, a w przypadku formy papierowej o numerze konta
  • dane drugiego rodzica
  • dane dzieci, ich numery PESEL lub numery dowodów.

Jak uzyskać zasiłek 500 plus na pierwsze dziecko na nowych zasadach?

Zasady składania wniosków i wypłaty pieniędzy określi nowelizacja ustawy, której projekt ma pojawić się w połowie marca. Zgodnie z zapowiedziami, wnioski będzie można składać od 1 lipca, a pieniądze mają być wypłacane od września, z wyrównaniem od lipca. Oznacza to, że we wrześniu, każda rodzina, której do tej pory nie przysługiwało 500 plus na pierwsze dziecko, otrzyma 1500 złotych.

Zobacz też: Szef Kancelarii Premiera podał wyliczenia dotyczące „piątki Prawa i Sprawiedliwości”. Sam koszt rozszerzonego 500 plus to 18,5 mld zł

Źródło: TVN24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

24.03.2019, 18:14

Jeżeli rodzice będą słusznie te pieniądze wydawać - np. na jakieś fajne wycieczki, rozwój dzieci czy kursy to to jest fantastyczny proigram. Ja korzystam z niego i np. część uzbieranych pieniązków dokładam do naszego egzotycnzego wyjazdu z Itaką - tak żeby nasze dziecko było obyte w świecie i wiedziało co i jak :)

24.03.2019, 16:25

Gdzie dzieci 18 letnie uczące się w 2 klasie szkoły średniej ?

23.03.2019, 11:02

Mam jedno dziecko 10 lat (syn) szkoła podstawowa drogie 18 lat (córka ) szkoła średnia(liceum) dlaczego na młodsze dziecko się należy 500 a na starsze nie skoro oby dwoje dzieci uczy się dziennie . Moje wydatki na dziecko 18 letnie sa dużo dużo większe niż na 10 latka. Córka ma dużo więcej nauki niż syn z podstawówki , drogie książki natomiast syn darmowe , córka dojazdy do szkoły syn uczy się w miejscowości której mieszka. Córka ma mniej wolnego czasu od syna dużo więcej nauki. Dlaczego te dzieci 18-letnie sa tak dyskryminziwane przez rząd skoro wydatki sa dużo większe od niemowlaków i uczniów podstawówki ! Oboje z mężem pracujemy cały czas i uważamy ze rząd to szuka elektoratu zacofanego ( skończyć 18 lat nie szkole i zasuwać fizycznie oto w tym chodzi ?)

22.03.2019, 09:12

Fakt że jeden z rodziców nie pracuje a "wychowuje" dzieci nie jest gwarantem że będą one porządnymi obywatelami. Raczej nauczą się że mężczyna do pracy a kobieta do tacy. Znam rodziny w których była czwórka dzieci, oboje rodziców pracowała i dzieci są porządne. Jak się nie chce pracować to każdy argument jest dobry.

22.03.2019, 08:02

Tylko z czego odkładać jakby ZUS został zlikwidowany jak to sugerujepani Maliwna. Jeśli w rodzinie pracuje 1 osoba a druga zajmuje się domem i dziećmi, żeby ich ulica nie chowała. To trochę niesprawiedliwe. Powinny być stałe zasiłki dla matek które decydują wychowywac dzieci by byli porządnymi obywatelami w Polsce. Poświęcają swój czas zamiast realizować się zawodowo. A gdzie taka matka pójdzie do pracy by mogła wrócić z niej jak dzieci są już w domu. A opiekunce tez trzeba zapłacić . A skoro na każde dziecko jest 500 to dlaczego mam z tych pieniędzy płacić niańce. Od wychowywania dzieci są rodzice a nie obcy ludzie. A pensje tak śmieszne ze to skórka za wyprawkę jak trzeba do pracy dojechać np ze wsi. A autobusy nie kursują nie każdy ma predyspozycje do tego żeby zrobić sobie prawo jazdy a na paliwo tez trzeba mieć. Pozdrawiam

19.03.2019, 17:31

Dziecko powinno dostawać pieniądze dopóki się uczy a te 500

19.03.2019, 11:43

do ilu lat będzie otrzymywało dziecko 500

18.03.2019, 23:23

Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził,więc po co się spinać,na zachodzie zasiłki są większe a patologi na socjalu tez nie brakuje,oczywiście zarobki wschodnie-ceny zachodnie nie da się ukryć ale to też nie tak do końca,dużo większy jest sektor prywatny niż państwowy na rynku pracy a w prywatnym decyduje pracodawca,jeśli szanuje pracownika to nie będzie czekał żeby rząd podniósł płace minimum ale sam to zrobi,tylko że takich jest mało i mamy to co mamy więc jeśli by nawet wycofali 500 i tak by ich nikt z sektora prywatnego nie zobaczył w żadnej formie a w państwowym może,może coś by tam było.Więc jak jest to 500 to niech będzie,jest to dobrze,nie byłoby też by było zle,taka to już mentalność polaka.

18.03.2019, 19:33

500 plus jest tylko do 18stego roku zycia po to zeby namnozylo sie patologicznego niewyksztalconego motlochu, bo takim plebsem mozna rządzić.
Ceny rosna i beda rosly bo skądś trzeba przeciez miec na te 500 plus, ktore trafialo do nierobów, zlodziei i pijakow.

18.03.2019, 10:24

Mam jedynaka który w styczniu skończył 15 lat i uważam ze te 500 powinno być całkowicie zlikwidowane . Jak dwóch rodziców pracuje to na jedynaka powinno im wystarczyć nie róbcie się takie biedne my kredyt tez mamy na mieszkanie i jakoś idzie przeżyć. A samotne matki ściągać od tatusiów ile się da. Umiał zrobić to niech utrzymuje teraz. Nie róbcie się juz takie biedne . Dla bogatych tez nie powinno się należeć i patologi gdzie nikt nie pracuje tylko żyje z zasiłków.Jak juz dać to na dzieci chore i niepełnosprawne bo te pieniądze byłyby zainwestowane w ich życie oraz dla rodzin wielodzietnych bo ten program jest kierowany głównie do nich

17.03.2019, 18:15

Zlikwidować placówki ZUS. Niech ludzie sami dokładają na swoje emerytury. Jak i ile sobie odlozy tyle wyciągnie na starość. Nie będzie problemu. Wpuścić prywatne ubezpieczenie do szpitali, niech ludzie opłacają ubezpieczenie gdzie chcą i jakie chcą w formie pakietów. Tak jak panuje to na zachodzie. Jak ktoś będzie chciał to sobie kupi pakiet na dentysta czy fizio. Większość opłaca składki a i tak z nich nie korzysta bo żeby dostać się do specjalisty na już za wszystko trzeba płacić.
Nie rzucać ochlapow z 500 czy innych. Dajcie ludziom ich pensje a poprawi się ich poziom życia.
A jeśli ktoś sobie nie nasklada to sam za siebie będzie kwiczal a nie obwinia wszystkich wokoło.

17.03.2019, 16:55

Bardzo dobrze dać wszystkim dzieciom a nie wyróżnia ć

16.03.2019, 23:21

Zamiast 500 by dali człowiekowi dobrze zarobić by mógł utrzymać rodzine bez żadnych problemów, pożyczek.. I by się nie martwił czy starczy od 1 do 1..

16.03.2019, 18:47

Dzięki prezes wkoncu uda nam się zwiedzić jeszcze więcej .Jak najbardziej popieram

16.03.2019, 09:26

Drogi pracujący i niepracujący rodzicu, czy naprawdę uwarzasz, że należy Ci się pomoc ode mnie. Obok mnie mieszka rodzina z trójką dzieci, mają ładne, wyremontowane mieszkanie, samochód, w zeszłym roku cała rodzina była na wakacjach w Chorwacji. Co miesiąc dostają od państwa z naszych podatków 1000 zł., teraz będą distawać 1500 zł. Obok nich mieszkam ja, zarabiam 1700 zł., po opłatach zostaje mi na życie na cały miesiąc 500 zł. Jestem chora na łuszczycę, na stole leżą recepty, nie mam pieniędzy, żeby je wykupić ok. 350 zł., jak zachorował mój kot, musiałam go uśpić, bo nie miałam pieniędzy na weterynarza, na wakacjach, płatnym urlopie nie byłam nigdy w życiu (pracuję na umowie zleceniu), nie mam pieniędzy na remont mieszkania, dosłownie sypie mi się tynk na głowę, powinnam wymienić okulary, ale nie mam pieniędzy itp. Pracuję w pocie czoła, mam ciężką pracę, czy uważasz, że uczciwe jest, że państwo wspiera wszystkie rodziny z dziećmi, a jestem traktowana, jak śmieć, któremu nic się nie należy, żadna pomoc, tylko dlatego, że nie mam rodziny?

16.03.2019, 00:38

Jestem za PIS bo po raz pierwszy w życiu dostałam coś od państwa. Za rządów PO nic nie miałam nawet zasiłku rodzinnego dla dziecka. Mąż ciężko pracował dużo nie zarabiał bakę dla PO i innych ugrupowań za dużo. Być w domu to też ciężka praca i opieka nad dziećmi. Dzięki programowi 500 jest lepiej, dzieci mają lepiej. I jak można pisać takie rzeczy na bezbronne dzieci. Dzieci to przyszłość. Lepszego rządu nie ma. PIS góra.

14.03.2019, 16:54

Nierozumiem dlaczego 500 jest do 18 roku w innych krajach np Niemcy ,Anglia jest do czasu kontynuowania nauki nie dłużej niż 25 lat .W tym czasie zdobędzie zawód , odbędzie staż i bedzie przygotowany do podjęcia pracy. 18 latek niema ani zawodu by rozpocząć prace zawodowa i niby do jakiej ma iść pracy jak nie skończył jeszcze żadnej szkoły która przygotowałaby go do pracy zawodowej !!!

13.03.2019, 22:24

Wkurwa mnie to 500 . Jak to możliwe ze ludzie z dziećmi z zasiłku żyją na lepszym poziomie niż niektórzy ludzie pracujący to jest nienormalne. Chory kraj głupia polityka i wszystko na temat

13.03.2019, 22:08

Zamiast rozdawać pieniądze nasze na cudze dzieci proponuje po 500 zwrotu dla każdego pracującego człowieka . Moje dziecko studiuje dziennie i nie pracuje ( brak pracy w sklepie w niedziele z powodu wycofania handlu przez PiS) tylko w niedziele mogła dorobić . Na wszystko dajemy my nigdy nic nam się nigdy nie należało od państwa nawet marna złotówka . Całe życie pracujemy i tez nam się nie przelewa niekiedy cieżko związać koniec z końcem . Na wakacje nie wyjeżdżamy .Dlaczego mamy sponsorować cudze dzieci i inne beznadziejne programy skoro naszemu dziecku żadna pomoc się nie należy . Z roku na rok wszystko coraz droższe my to bardzo odczuwamy bo pomocy niemamy żadnej a wydatki z roku na rok coraz większe . Jak żyć gdzie prawo i sprawiedliwość !!!!

13.03.2019, 19:53

Nie mogę zrozumieć dlaczego ludzie po 15-stu, 20-stu latach pracy zarabiają, często na umowach śmieciowych, płacę minimalną, a ludzie niepracujący mają te same pieniądze za samo siedzenie w domu z dziećmi. W Polsce zrobiła się taka patologia, że pracujący żyją w większym ubóstwie, niż pobierający różne datki i zasiłki. To nie jest normalne, tak cywilizowany świat nie funkcjonuje. I dlaczego pieniądze z 500 plus trafiają też do ludzi bogatych? W podatkach płacę na dzieci innych kobiet, chociaż nie stać mnie na własne i tego nie zmieni żadne 500 plus, bo kto jest naprawdę biedny, temu, nic to nie da. Jedyne, co dostałam od państwa, to wzrost cen żywności w sklepach i innych usług, czyli wyszło, że zarabiam jeszcze mniej, niż wcześniej. Zamiast na rozdawnictwo, PIS powinno te pieniądze przeznaczyć na podniesienie płac, na wyrównywanie życia Polaków z innymi krajami Europy, bo ceny mamy zachodnie, a płace, jak z Zimbabwe. Do tego rośnie agresja ludzi żyjących z 500 plus, są coraz bardziej roszczeniowi, coraz więcej żądają na zasadzie, mi się należy, bo mam dzieci.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3