Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus - sprawdź komu nie przysługuje. Pieniądze z programu 500+ dostaną tylko rodziny mieszkające w Polsce

MIKO
Świadczenie z programu 500+ przysługuje wyłącznie rodzinom mieszkającym w Polsce. Jeżeli więc rodzice z dziećmi mieszkają na terytorium jednego z państw UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), przyznanie wszystkich świadczeń rodzinnych powinno odbywać się na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania – a wobec tego nie przysługują im świadczenia z Polski, między innymi świadczenie 500+. Jest jednak jeden wyjątek...
Świadczenie z programu 500+ przysługuje wyłącznie rodzinom mieszkającym w Polsce. Jeżeli więc rodzice z dziećmi mieszkają na terytorium jednego z państw UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), przyznanie wszystkich świadczeń rodzinnych powinno odbywać się na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania – a wobec tego nie przysługują im świadczenia z Polski, między innymi świadczenie 500+. Jest jednak jeden wyjątek... 123 RF
Komu nie przysługuje 500 plus? Wnioski przez internet o 500 plus na każde dziecko w rodzinie można składać od poniedziałku, 1 lipca 2019. Świadczenie przysługuje jednak wyłącznie rodzinom mieszkającym w Polsce - przypomina resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Wyjątkiem jest rodzina, w której tylko jeden z rodziców mieszka z dziećmi w Polsce, a drugi pracuje za granicą.

W odpowiedzi na pytania, które licznie zadają rodzice zameldowani w Polsce, ale mieszkający za granicą, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało komunikat, w którym przypomina, że świadczenie 500 plus przysługuje osobom mieszkającym w Polsce.

POLECAMY

500 plus - czy przysługuje Polakom za granicą?

"Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym zakresie nic się nie zmieniło od 1 lipca bieżącego roku. Przypominam więc, że w przypadku zamieszkiwania całej rodziny na terytorium innego państwa – w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych, również świadczenia wychowawczego 500 plus – ma zastosowanie wyłącznie ustawodawstwo krajowe tego państwa" - wyjaśnia Bożena Borys-Szopa, szefowa resortu.

Czytaj też: Becikowe, 500+, 300+, świadczenia rodzicielskie - dla kogo, jakie warunki trzeba spełnić, gdzie należy złożyć wnioski?

Jeżeli więc rodzice z dziećmi mieszkają na terytorium jednego z państw UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), przyznanie wszystkich świadczeń rodzinnych powinno odbywać się wyłącznie na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania – a wobec tego nie przysługują im świadczenia z Polski.

Przeczytaj też: Alimenty dla dziecka od rodziców lub dziadków

500 plus - jakie wyjątki?

Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z rodziców mieszka wraz z dziećmi w Polsce, a drugi pracuje za granicą w innym państwie UE, EOG lub Szwajcarii.

Prawo do świadczenia wychowawczego 500+ ustalane jest wówczas w oparciu o unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Rodzic nie może jednak pobierać podobnych świadczeń na te same dzieci w innym kraju, a więc również tam, gdzie pracuje.

500 plus - nienależnie pobrane świadczenie trzeba zwrócić

Ministerstwo zaznacza, że osoby, które we wniosku o świadczenie wpiszą nieprawdziwe informacje (na przykład nie podadzą, że mieszkają poza granicami RP) muszą liczyć się z tym, że świadczenie 500+ im wypłacane może zostać uznane za nienależnie pobrane.

Czytaj też: 500 plus na każde dziecko. 500 plus także dla pełnoletnich dzieci?

Nienależnie pobrane świadczenie 500+ podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski