Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus: W dniu wypłaty zasiłków wzrasta sprzedaż słodyczy i doładowań do telefonów

Marta Żbikowska
Tak wyglądał pierwszy dzień programu 500 plus w Wielkopolsce
Tak wyglądał pierwszy dzień programu 500 plus w Wielkopolsce Waldemar Wylegalski
Dwa miliardy złotych trafiły do wielkopolskich rodzin w ramach Programu Rodzina 500 plus. W piątek Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski, podsumowała rok funkcjonowania programu w naszym regionie. Świadczenie 500 plus zapewnia rocznie dodatkowe 6 tysięcy złotych na wychowanie dziecka. Jak Wielkopolanie wykorzystują te pieniądze?

- Do tej pory państwo nigdy nie prowadziło tak aktywnej polityki prorodzinnej, która realnie wpływa na poprawę jakości życia rodzin w Polsce - zaznaczyła Marlena Maląg i przywołała dane, które miały to potwierdzić. - Powoli widać też efekty demograficzne. W Wielkopolsce w 2016 roku urodziło się o 3 procent więcej dzieci niż w poprzednim roku.

Od momentu rozpoczęcia wypłat zasiłku wychowawczego w wysokości 500 złotych na dziecko, zauważalny jest wzrost konsumpcji związany z lepszą sytuacją finansową rodzin. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonego przez CBOS badania „Jak Polacy korzystają z Programu Rodzina 500 plus?, w którym 31 procent respondentów wskazało, że dzięki programowi mogli kupić odzież, 29 proc. obuwie, a 22 proc. wyjechać na rodzinne wakacje. Jednocześnie 22 proc. badanych wydało środki na książki i pomoce naukowe, a 20 proc. na dodatkowe zajęcia dla dzieci.

Zobacz też:

W Wielkopolsce programem zostało objętych prawie 380 tysięcy dzieci (w 256,5 tys. rodzin), co stanowi 57 procent dzieci zamieszkujących nasz region. W gminach wiejskich dzieci uprawnione do świadczenia wychowawczego stanowią 61 proc. ogółu mieszkańców do 18. roku życia, w gminach miejskich ten współczynnik wynosi 50 proc.

- Bezzasadne okazały się obawy o to, że większość rodzin będzie wykorzystywać pieniądze niezgodnie z ich przeznaczeniem - zauważa Marlena Maląg. - Były tylko 24 przypadki, w których zamieniliśmy wypłatę pieniędzy na pomoc rzeczową lub formę opłacania usług. To niewiele, biorąc pod uwagę wszystkich beneficjentów programu.

Efektem wprowadzenia Programu Rodzina 500 plus jest także spadek zapotrzebowania na inne formy pomocy. W województwie wielkopolskim w 2016 roku nie wykorzystano 3,5 miliona złotych z kwoty prawie 39 milionów przeznaczonych na dożywianie dzieci. Liczba dzieci korzystających z programu dożywiania spadła w 2016 roku o 12 procent w stosunku do poprzedniego roku. Podobny mechanizm można zaobserwować w przypadku zasiłków okresowych. Rodziny, które otrzymały wsparcie w postaci zasiłku wychowawczego, rezygnują z zasiłków z pomocy społecznej. W Wielkopolsce liczba zasiłków okresowych spadła ze 172 tysięcy (dla 85 tys. rodzin) w 2015 roku do 146 tysięcy (dla 68 tys. rodzin) w roku 2016. W ubiegłym roku kwota przeznaczona na te świadczenia spadła 0 12 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Dane liczbowe potwierdzają obserwacje pracowników socjalnych z całej Wielkopolski. Anna Krzyżostaniak i Jagoda Wojciechowska pracują w Ośrodku Pomocy Społecznej w Krobi (powiat gostyński). To gmina licząca około 13 tysięcy mieszkańców, z których z pomocy społecznej korzysta ponad tysiąc rodzin.

- Po wprowadzeniu zasiłku 500 plus wiele rodzin zrezygnowało ze świadczeń pomocy społecznej - mówi Anna Krzyżostaniak. - To obala tezę, że ludzie myślą tylko o tym, jak wykorzystać system pomocy, żeby nie pracować. Mieliśmy też sytuację, w której rodzina zrezygnowała z zasiłku 500 plus na pierwsze dziecko, bo kobieta podjęła pracę, co podniosło dochód rodziny.
Pracownice socjalne przyznają, że efekt Programu 500 plus widać gołym okiem. Na podwórkach pojawiają się zabawki ogrodowe dla dzieci, szczególnie trampoliny, rowerki. W 2016 roku zdecydowana większość rodzin wyjechała też na wakacje.
- Zadzwonił do nas właściciel sklepu spożywczego i zapytał, którego dnia miesiąca wypłacamy 500 plus, bo on chciał się przygotować i sprowadzać tego dnia towar - przypomina sobie Jagoda Wojciechowska.
Właściciele małych sklepów w wielkopolskich gminach przyznają, że w dniu wypłaty 500 plus najbardziej wzrasta sprzedaż słodyczy i doładowań do telefonów.

W całej Polsce Programem 500 plus do końca lutego 2017 roku objęto 3,8 mln dzieci z 2,6 miliona rodzin. Na wypłatę zasiłków wychowawczych wydano 21 mld złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski