Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500+ wypłacą jednak w gotówce, a nie w formie rzeczowej

Marta Danielewicz
Samorządowcy uważają, że aktualne rozwiązania kumulacji świadczeń nie są dobre
Samorządowcy uważają, że aktualne rozwiązania kumulacji świadczeń nie są dobre Sławomir Seidler
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące rządowego programu Rodzina 500+. Pierwsze spotkania odbyły się w Łodzi i Poznaniu.

Samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, wojewoda wielkopolski i podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w stolicy Wielkopolski prowadzili konsultacje społeczne dotyczące rządowego programu Rodzina 500+. W Poznaniu były to jedne z pierwszych spotkań poświęconych wdrożeniu nowego programu, które mają odbyć się w każdym województwie. Podobne odbyły się także w Łodzi.

- Przedstawiciele gmin i stowarzyszeń opowiedzieli, co budzi ich wątpliwości w rządowym programie. To przede wszystkim forma w jakiej wypłacane będą świadczenia w ramach programy Rodzina 500+ - mówi minister Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Minister zapowiedział jednak, że rząd odstąpił od wypłaty w formie rzeczowej. - Świadczenia będą wypłacane w gotówce. Nie ma powodu, by to urzędnik decydował na co rodzic ma wydać pieniądze - dodał Bartosz Marczuk. Jednocześnie rząd zostawia sobie wolną furtkę, by ewentualnie, w razie gdyby dodatek był marnotrawiony to będzie on wypłacany w formie rzeczowej. Zgodnie z projektem ustawy, każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł na osobę także i na jedynaka.

Samorządowcy poruszyli też ważną kwestię kumulacji świadczeń. Dodatek 500+ nie będzie liczony do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, alimentów czy innych. - Samorządowcy uważają, że te aktualne rozwiązania mogą pociągnąć za sobą niekorzystne skutki. Jednak, gdy program już ruszy, a mamy nadzieję, że będzie to 1 kwietnia, to będziemy robić ewolucje na postawie merytorycznych i przemyślanych uwag - zapowiedział minister.

Nabór ma rozpocząć się 1 kwietnia. Wtedy też każda rodzina będzie mogła złożyć wniosek o świadczenie do władz gminy, ewentualnie, jeśli gmina zleci to zadanie, to do Ośrodków Pomocy Społecznej. Z rządowego programu, według danych ministerstwa ma skorzystać 2,7 mln rodzin, a 3,8 mln dzieci ma zostać objętych finansowym wsparciem. 500 złotych netto, bez podatku ma co miesiąc otrzymać rodzice i opiekunowie dzieci do 18 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski