Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących. Ekonomista proponuje zmiany w programie 500 plus [17.07.2019]

MIKO
Ekonomista uważa, że niektóre programy pomocowe w Polsce zachęcają ich beneficjentów do niepodejmowania pracy. Rząd przewiduje wzrost zatrudnienia, jednak może okazać się, że nie będzie kogo zatrudniać...
Ekonomista uważa, że niektóre programy pomocowe w Polsce zachęcają ich beneficjentów do niepodejmowania pracy. Rząd przewiduje wzrost zatrudnienia, jednak może okazać się, że nie będzie kogo zatrudniać... PIXABAY
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - takie zmiany w rządowym programie 500 plus proponuje Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA. Chce, żeby program pomocowy promował tych, którzy pracują. Niektórzy korzystający z 500 plus nie chcą podejmować pracy, po takiej modyfikacji, według ekonomisty, mogłoby to się zmienić.

Niektórzy są zdania, że 500 plus sprawia, że wielu rodziców nawet nie próbuje szukać pracy. Bardziej opłaca się im utrzymywanie się z pieniędzy z różnych programów społecznych, w tym 500+.

POLECAMY

Takiej sytuacji mogłaby zapobiec zmiana proponowana przez Marcina Mrowca, w rozmowie z „Business Insider Polska”.

Czytaj także: Jaka płaca minimalna w 2020 roku?

Trzeba by więc zmienić tę sytuację w kierunku zachęcania do aktywności zawodowej. Jeśli ktoś zaczyna pracę i ma niewielkie dochody, nie obarczajmy go podatkiem, a nawet dopłacajmy, po to by go wyciągać z tej bierności zawodowej, aby zaczął pracować i doskonalić kwalifikacje. W tym kierunku poszli kilka lat temu Słowacy dopłacając do bardzo niskich dochodów, czyli stosując ujemny podatek dochodowy. Efekt był piorunujący – z roku na rok przybyło pracujących.
Można by też zmodyfikować program 500+ w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600+ dla pracujących, 400+ dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Ekonomista uważa, że trzeba dokładnie przyjrzeć się budowanemu przez ostatnie trzy dekady systemowi polskiego rynku pracy. Powstawał on, gdy w Polsce było wysokie bezrobocie, ale teraz sytuacja pod tym względem zasadniczo się zmieniła.

Czytaj też: 12 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli chcesz pracować legalnie

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie – podsumowuje Marcin Mrowiec.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski