62. Plebiscyt na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski w 2019 r. Można głosować jeszcze przez niemal cztery tygodnie

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
W poprzedniej edycji plebiscytu najlepsza okazała się wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy w biegu na 4x400 m, Patrycja Wyciszkiewicz (AZS Poznań) Waldemar Wylegalski
Miniony rok jest jednym z bardziej udanych w ostatniej dekadzie wielkopolskiego sportu. A jak sukcesów było w nadmiarze, to i wybory najlepszych sportowców i trenera w Wielkopolsce nie są łatwe. Głosować w 62. Plebiscycie na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski można za pomocą kuponów, publikowanych na łamach "Głosu Wielkopolskiego" we wtorki, czwartki i soboty. Ostatni z nich ukaże się w sobotę, 8 stycznia i będzie to też ostatni dzień głosowania. Dziennikarze z naszego regionu w większości typów na pierwszym miejscu umieścili ubiegłoroczną zwyciężczynię, czyli sprinterkę Patrycję Wyciszkiewicz-Zawadzką.

Zawodniczka AZS Poznań trzyma się mocno, ale to nie znaczy, że inni sportowcy jej nie zagrażają. Podobna sytuacja jest zresztą wśród trenerów. W głosowaniu dziennikarzy najwięcej nominacji zebrał trener żużlowych mistrzów Polski z Leszna, Piotr Baron, ale w typach nie był też monopolistą.

Warto dodać, że inauguracja plebiscytu jest opóźniona z uwagi na jego finał. Tym razem złotą dziesiątkę i najlepszego trenera poznamy dopiero w Walentynki, 14 lutego, tradycyjnie podczas 62. Enea Wielkiego Balu Sportowca w hotelu Andersia w Poznaniu. Dwa dni później „Głos Wielkopolski” będzie obchodził 75-lecie istnienia, więc na sportowym podsumowaniu sezonu nie zabraknie oczywiście akcentów jubileuszowych. Kupony (publikowane we wtorki, czwartki i soboty) będzie można przesyłać do 8 lutego na adres naszej redakcji: Dział Sportowy „Głosu Wielkopolskiego”, ulica Grunwaldzka 19, 60-782 Poznań. Dla Czytelników przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Czytaj też: Co łączy hotel Andersia ze światem sportu?

A oto w jaki sposób uzasadniali swoje plebiscytowe typy wielkopolscy dziennikarze. Nie brakowało zarówno opinii dość powszechnych, jak i tych, które wzbudzają małe i duże kontrowersje.

Powrót z niebytu Kaczora

– 2019 rok był całkiem udany dla wielkopolskich sportowców. Trochę medali wyciągnęliśmy „z wody”, trochę na stadionach lekkoatletycznych. Wypada mieć tylko nadzieję, że to przedsmak tego, co nas czeka już za siedem miesięcy na olimpijskich arenach w Tokio – stwierdził Marcin Pawlicki z Polskiej Agencji Prasowej.

– Mimo tych wielu medali, czy w przypadku Magdy Linette, dużego skoku w rankingu WTA, nie miałem większych kłopotów z wytypowanie numeru 1 mijającego roku. Historia ostatnich 12 miesięcy życia i kariery Tomasza Kaczora mogłaby posłużyć nawet na scenariusz całkiem ciekawego filmu z cyklu „powroty z niebytu”. Przypomnijmy, że kanadyjkarz Warty zrobił krótki rozbrat ze sportem. Jeszcze rok temu pracował na fermie indyków w Anglii, a potem przeniósł się do Chin, by tam jeszcze raz podjąć się wyzwania. Powrót do sportu okazał się efektowny, bowiem ten był dla niego wyjątkowy i najlepszy w całej karierze. Wicemistrzostwo świata, złoto Igrzysk Europejskich plus dwa brązowe medale Pucharu Świata na dystansie olimpijskim (C1 1000 m) to całkiem imponujący dorobek – dodał Pawlicki.

Nigdy się nie poddawaj

Tak udanego roku w dyscyplinach olimpijskich sportowcy z naszego regionu nie mieli już dawno. Pięcioro wicemistrzów świata dostarczyło wiele emocji, ale i sprawiło, że wybór i przypisanie konkretnych miejsc w dziesiątce na Najlepszego Sportowca Wielkopolski okazało się trudnym zadaniem - przyznała Beata Oryl-Stroińska, która przesłała typy redakcji sportowej TVP 3 Poznań, w której głosowali także Małgorzata Kubiak, Tomasz Wójcik i Zenon Milczewski.

– Do tytułu nominowaliśmy Patrycję Wyciszkiewicz-Zawadzką, która najpierw wygrała nie łatwą walką o miejsce w sztafecie 4x400 metrów, a następnie była bohaterką finałowego biegu mistrzostw świata, mając ogromny wkład w wywalczenie srebrnego medalu. Wcześniej, w maju w Jokohamie wywalczyła złoty medal w nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet. Tuż za nią, kanadyjkowy wicemistrz świata i złoty medalista Igrzysk Europejskich Tomasz Kaczor, którego motto „nigdy się nie poddawaj” przyniosło najlepszy sezon w karierze. Wysoko umieściliśmy też tenisistkę Magdę Linette. Zwyciężczyni turnieju WTA w Nowym Jorku, miała fantastyczną drugą część sezonu, awansowała na najwyższe w karierze, 41. miejsce w rankingu WTA – dodała Oryl-Stroińska.
Przy nominacji najlepszego trenera Wielkopolski redaktorzy TVP3 Poznań zdecydowali się na kandydaturę Tomasza Kryka.

– Trzy medale mistrzostw świata, niemal komplet kwalifikacji olimpijskich i kolejny rok sukcesów. Tytuł trenera roku przyznajemy Tomaszowi Krykowi. Szkoleniowiec kadry narodowej kajakarek: świadomy, cierpliwy, podejmujący mądre i przemyślane trenerskie decyzje. Odważny w swoich działaniach oraz w mówieniu nawet niewygodnej prawdy –zauważyli przedstawiciele Redakcji Sportowej TVP 3 Poznań.

Radiowa ultrademokracja

Z kolei koledzy z Radia Poznań nie po raz pierwszy największą wagę przywiązują do sposobu wyłaniania kandydatów w naszym plebiscycie.

– Jak zwykle przy tworzeniu naszej „10” było ultrademokratycznie, bo sumowaliśmy punkty z czterech niezależnych list: Wojciecha Bernarda, Dawida Cytrowskiego, Grzegorza Hałasika i mojej. W tym dobrym dla wielkopolskiego sportu roku byliśmy wyjątkowo zgodni, bo w wewnętrznym głosowaniu pojawiło się... tylko 12 nazwisk – zauważył Krzysztof Ratajczak, szef Redakcji Sportowej Radia Poznań.

Największa rywalizacja była o pierwsze miejsce między sprinterką Patrycją Wyciszkiewicz-Zawadzką a młociarką Joanną Fiodorow.

– Obie były na czele na dwóch listach, a o tym, że palmę pierwszeństwa przyznajemy Pati przesądził fakt, że Joanna na liście u jednego z kolegów znalazła się na trzecim miejscu. Wyciszkiewicz-Zawadzka na każdej z list nie spadła poza drugą lokatę. Poza tym cieszy nas fakt, że w radiowej „10” mamy klasyczny parytet – pięć pań i pięć panów – dodał Ratajczak.

Docenił trenera Warty

Reprezentant Telewizji WTK, Mateusz Kuźniewski, postawił z kolei na przedstawicieli Warty Poznań.
– Pierwsze miejsce ode mnie dla Tomasza Kaczora nie tylko za sam wynik sportowy, a nawet bardziej za skok jakościowy i filmową historię, jaka stała się jego udziałem. Kaczor to jedna z największych nadziei na wielkopolski medal w Tokio – przekonywał Kuźniewski.

Wśród trenerów postawił on na Piotra Tworka. – Poprzez jego wybór chciałbym wyróżnić całą drużynę Warty Poznań, która mimo wielu przeciwności okazała się rewelacją rundy jesiennej w I lidze. W trenera Piotra Tworka mało kto wierzył, gdy przy Drodze Dębińskiej zastąpił Petra Nemca. Sam krytykowałem zmianę na stanowisku szkoleniowca Warty. Dzisiaj muszę się przyznać do błędu. Warta Piotra Tworka jest sensacyjnym liderem i regularnie punktuje – dodał Kuźniewski, szef redakcji sportowej WTK.

Głos na motorowodniaka

W Pile największe uznanie zdobył motorowodny mistrz świata w klasie F 125, Sebastian Kęciński. – Na pierwszym miejscu umieściliśmy Sebastiana Kęcińskiego, motorowodniaka z Trzcianki, który swoją wieloletnią karierę uwieńczył złotem MŚ. Startuje on wprawdzie w mało popularnej dyscyplinie, ale tytuł najlepszego na naszym globie zawsze ma dużą wartość. Tym bardziej zdobyty po uporczywej pracy i wielu latach walki – podkreślił Wiesław Szmagaj z „Tygodnika Pilskiego”.

Najwyżej spośród wszystkich dziennikarzy (obok Marcina Pawlickiego z PAP), bo na drugim miejscu, sklasyfikował Magdę Linette Sławomir Lechna, redaktor naczelny „Naszego Głosu Poznańskiego”.

– Wielkopolski sport ma za sobą bardzo dobry rok i niezwykle trudno było wyselekcjonować najpopularniejszych. Moją „10” otwiera Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Na drugim miejscu znalazła się Magda Linette. 2019 rok był dla niej znakomity: wygrała pierwszy turniej WTA i godnie wypełniła lukę powstałą po Agnieszce Radwańskiej – przyznał Sławomir Lechna.  

ONI WYGRYWALI W OSTATNICH LATACH

2007: Krzysztof Kasprzak (żużel)
2008: Aneta Konieczna (kajakarstwo)
2009: Anita Włodarczyk (lekka atletyka)
2010: Jarosław Hampel (żużel)
2011: Jarosław Hampel (żużel)
2012: Julia Michalska-Płotkowiak (wioślarstwo)
2013: Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
2014: Piotr Pawlicki (żużel)
2015: Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
2016: Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
2017: Piotr Pawlicki (żużel)
2018: Patrycja Wyciszkiewicz (lekka atletyka)

Enea Bal Sportowca tym razem w Walentynki!

Laureatów plebiscytu poznamy na Enea Wielkim Balu Sportowca, w piątek, 14 lutego (początek o godz. 20) w hotelu IBB Andersia w Poznaniu. Zaproszenia na tym razem walentynkowy bal można rezerwować pod nr tel. 502-499-909. Nie zabraknie wielu atrakcji i nowości. Jedną z nich będzie z pewnością występ zespołu Energy Stage, który słynie z dynamicznej i tanecznej muzyki. Uczestnicy imprezy mogą być też zaskoczeni i zachwyceni nowymi smakami hotelowej kuchni. Wyjątkowe menu przygotuje bowiem nowy szef kuchni w Andersii, Grzegorz Wiciak, który ma za sobą już pracę w renomowanych hotelach w Polsce i w Niemczech. Inspiruje się on kuchnią polską i włoską, lubi przyrządzać świeże, proste i szybkie dania, jak sam mówi: „bez nadmiernego mieszania smaków”. Jego kulinarnym idolem jest Jamie Oliver. W wolnym czasie gotuje, biega, jeździ na snowboardzie i spędza czas ze swoimi dziećmi, czyli ma też duszę sportowca.

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? r.patroniak@glos.com

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie