MKTG SR - pasek na kartach artykułów

63 miliony złotych na walkę z koronawirusem w Wielkopolsce. Marszałek przekazuje pieniądze ze środków unijnych

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.
Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali. Grzegorz Dembinski
Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o zmianach w Wielkopolskim Regionalnym Planie Operacyjnym 2014+. Ich skutkiem jest następujące przesunięcie około 63 mln zł środków unijnych na projekty zdrowotne związane z walką z koronawirusem.

Po konsultacjach z Komisją Europejską i wyrażeniu przez nią zgody na przesunięcia środków w ramach WRPO 2014+ Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął 26 marca 2020 roku decyzję o zmianach, które skutkują natychmiastowymi przesunięciem ok. 63 mln zł środków unijnych na walkę z koronawirusem.

Zobacz też: Wojewoda: Testów na koronawirusa nie zabraknie

- Przygotowujemy zbiorcze zakupy, głównie środków ochrony osobistej, bo te są najbardziej oczekiwane, dla wszystkich wielkopolskich szpitali. Będziemy się też starali zakupić respiratory. Szpitale biorące bezpośrednio udział w zwalczaniu epidemii będą też otrzymywać indywidualne wsparcie - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Więcej:

Przesunięte środki mają być przeznaczone na realizację następujących projektów zdrowotnych:

1. Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia oraz zakup niezbędnego wyposażenia dla potrzeb walki z epidemią koronawirusa COVID-19 w województwie wielkopolskim.

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 30,3 mln zł, (przy czym kwota ta może ulec podwyższeniu).

Projekt będzie polegał na zakupie niezbędnego sprzętu oraz/lub przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowo-budowlanych w związku z wystąpieniem koronawirusa na terenie województwa wielkopolskiego, w szczególności zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej (w tym testów), środków ochrony jednorazowej wraz z pracami remontowo-budowlanymi związanymi np. z adaptacją pomieszczeń, a także budową tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką, w celu zwiększenia możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych na terenie województwa wielkopolskiego.

Zobacz też: Trzecia ofiara koronawirusa w Wielkopolsce

2. Działania związane z zapobieganiem/łagodzeniem skutków epidemii COVID-19

Dofinansowanie z EFS wynosi 30,3 mln zł, (przy czym kwota ta może ulec podwyższeniu).

Projekt zakresem rzeczowym obejmuje zakup niezbędnych środków ochrony indywidualnej, materiałów diagnostycznych i medycznych, sprzętu jednorazowego użytku, zakup urządzeń i środków do dezynfekcji, zakup usług remontowo-budowlanych niezbędnych do adaptacji pomieszczeń na cele walki z chorobą COVID-19, wynagrodzenie personelu, w tym w szczególności medycznego, odczynników i materiałów medycznych, badań, testów oraz innych zakupów bieżących zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez szpitale, placówki lecznicze oraz inne jednostki działające na terenie województwa wielkopolskiego.

Beneficjentem obydwu projektów (realizowanych w trybie pozakonkursowym) jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, natomiast realizatorami będą bezpośrednio placówki medyczne podejmujące działania zmierzające do łagodzenia i walki ze skutkami epidemii wirusa COVID-19. Obydwa projekty rozpoczną się w kwietniu i czas ich realizacji to koniec 2020 roku.

ZWW podjął również decyzję o przekazaniu 2,6 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego WRPO 2014+ dla Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, głównie na wykonanie około 2 tysięcy testów w kierunku wirusa SARS-CoV-2, ale także na środki ochrony osobistej dla pracowników szpitala klinicznego.

Zobacz też:

Największym sprzymierzeńcem koronawirusa jest bez wątpienia ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe przykłady bezmyślnych zachowań, które sprzyjają rozwijaniu się epidemii. Zobaczcie przykłady ---->

10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...

Sieć Lidl wprowadza w swoich sklepach zmiany mające zapewnić pracownikom i klientom przed koronawirusem. Zobacz, jakie zmiany są wprowadzane w sklepach ---->

Lidl kontra koronawirus - są zmiany w sklepach. Osłony z ple...

Większość z nas jest pewna, że zamrozić można wszystko. Wystarczy odpowiednio zapakować i gotowe. To jeden z ulubionych sposobów na przedłużenie zdatności do spożycia wielu produktów, unikania marnowania żywności. Prawdą jest,  że zamrozić możemy prawie wszystko. Jednak nie wszystko po rozmrożeniu zachowa swoje właściwości, smak czy konsystencję. Warto sprawdzić, co po wyjęciu z zamrażalki nie będzie już pełnowartościowym produktem. Zebraliśmy dla Was TOP 15 produktów, które nie powinny znaleźć się w zamrażarce. Sprawdźcie! >>>Polecamy także: Te napój kosztuje grosze  i działa cuda. Zrobisz go sam!WIDEO: W czym najzdrowiej odgrzewać jedzenie?źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

15 produktów, które nie powinny znaleźć się w zamrażarce. Sp...

Sprawdź też:

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski