Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Uroczystości na Cytadeli [ZDJĘCIA]

MRT
70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Uroczystości na Cytadeli
70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Uroczystości na Cytadeli Waldemar Wylegalski
Siedemdziesiąt lat temu, bez w maju pachniał podobnie - mówił poeta Bogusław Graliński. Do swoich domów wracali zmęczeni wojacy. Siedemdziesiąt lat temu, dokładnie 8 maja zakończyła się II wojna światowa w Europie. W piątek ten dzień obchodzony był na poznańskiej Cytadeli. Cześć poległym złożyli kombatanci, wojewoda Piotr Florek, europosłanka Krystyna Łybacka, przedstawiciele władz miasta oraz wojskowi.

8 maja to również, kwietniową decyzją sejmu, Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa w Polsce, obchodzony z okazji rocznicy kapitulacji Trzeciej Rzeszy w 1945 roku. Na jednym z największych cmentarzy w Wielkopolsce, niegdyś największym forcie artyleryjskim w Europie, poznańskiej Cytadeli złożono dziś kwiaty przy pomnikach żołnierzy Armii Radzieckiej, Cytadelowców i aliantów.

- To dzień ustanowiony w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Mamy prawo do takiego święta, bo wkład Polaków w pokonanie nazizmu był ogromny. Nie chcieliśmy tej wojny, jednak staliśmy się jej pierwszą ofiarą, i walczyliśmy od pierwszego do ostatniego dnia. Złożyliśmy ogromną ofiarę w ludziach. 11 milionów obywateli zabito, zamęczono lub wypędzono w czasie wojny. Militarnie nie mieliśmy żadnych szans, a jednak tę wojnę wygraliśmy - mówił Piotr Florek, wojewoda wielkopolski.

Podczas obchodów obecni byli także kombatanci, wojskowi, uczniowie poznańskich szkół, przedstawiciele władz miasta oraz politycy. Wszyscy zebrali się na Cytadeli w jednym celu. By oddać cześć poległym i upamiętnić wydarzenia II wojny światowej.

- Siedemdziesiąt lat minęło odkąd armaty w Europie przestały huczeć, a ludzie przestali bać się patrzeć w niebo, w obawie przed rzucanymi pociskami. Jesteśmy narodem, którym najbardziej ucierpiał w tej wojnie. Ci, który spoczęli na tym cmentarzu, oddali najwięcej tej wojnie bo swoje życie. Za to im dziękujemy - mówił dowódca garnizonu Poznań gen. Dariusz Malinowski, organizator uroczystości.

Podpisanie kapitulacji III Rzeszy - zdjęcia archiwalne

Źródło: CNN Newsource/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski