Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

74-latka z demencją w areszcie śledczym. "Mama nie chce jeść, boimy się o jej życie"

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Starsza kobieta z problemami zdrowotnymi trafiła do aresztu. Rodzina martwi się o jej stan, ale władze AŚ zapewniają, że ma odpowiednią opiekę
Starsza kobieta z problemami zdrowotnymi trafiła do aresztu. Rodzina martwi się o jej stan, ale władze AŚ zapewniają, że ma odpowiednią opiekę Dariusz Bloch/zdjęcie archiwalne
Starsza kobieta trafiła do aresztu po tym, jak zaatakowała toporkiem bliską osobę. Leczyła się psychiatrycznie, ma stwierdzone zmiany demencyjne. Rodzina apeluje o pomoc, twierdzi, że ma utrudniony kontakt z osadzoną. Władze aresztu zapewniają jednak, że kobieta ma dobrą opiekę lekarską.

- Mama umiera tam śmiercią głodową - mówi mieszkanka Poznania, córka 74-latki z gminy Rogowo. - Jest w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy i odmawia przyjmowania jedzenia. Jest dokarmiana dożylnie. Kiedy widziałam ją ostatni raz, była strasznie chuda. To jakiś koszmar.

Ten dramat rozpoczął się w pierwszych dniach kwietnia, kiedy to 74-letnia kobieta w swoim domu zaatakowała toporkiem synową. Została zatrzymana i aresztowana. To dramatyczne wydarzenie nastąpiło w czasie, kiedy kobieta oczekiwała na umówioną wcześniej wizytę u psychiatry.

- Już wcześniej mama miała problemy. Zaczęły się, kiedy tata ciężko zachorował na Covid-19 - mówi córka osadzonej. - Myśleliśmy najpierw, że to po prostu dziwne, może dziwaczne zachowanie spowodowane stresem. Mama ma stwierdzoną demencję wynikającą z podeszłego wieku. Cierpiała na epizody depresji. Kiedy trafiła do aresztu, jej niepokojące zachowanie zaczęło się powtarzać.

Prawnik: "Powinna być w szpitalu"

15 czerwca chciał się z nią widzieć mąż. - Boimy się o jej życie. Z trudem siedzi, ma problemy z utrzymaniem otwartych oczu. Boimy się, że może umrzeć w każdej chwili - mówi córka. Rodzina obawia się, że nie zdąży się pożegnać z bliską osobą. - Tata dowiedział się, że nie ma możliwości widzenia z mamą poza dniami i godzinami wyznaczonymi przez kierownictwo aresztu. Uzyskaliśmy więc w prokuraturze specjalną zgodę na takie widzenie, mimo tego jednak powiedziano, że widzenie nie jest możliwe.

- To przykład nieludzkiego podejścia - zaznacza adw. Jakub Montowski, który reprezentuje osadzoną. - Ta pani wymaga szczególnej opieki i pobytu na oddziale szpitalnym, a nie w areszcie.

Tego samego dnia zwróciliśmy się do bydgoskiego aresztu z pytaniem o stan osadzonej i o możliwość widzenia się z nią bliskich. W czwartek, 16 czerwca, było już wiadomo, że wizyta doszła do skutku, a z jednostki penitencjarnej nadeszła odpowiedź.

- Stan zdrowia osadzonej od momentu przyjęcia do jednostki nie uległ pogorszeniu i można go uznać za stabilny - informuje kpt. Agnieszka Dzimińska, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Bydgoszczy. - Osadzona ma zapewnioną całodobową opiekę medyczną, jest pod stałą opieką lekarską. Nadmieniam, że przyjmuje posiłki.

Obowiązuje "Porządek Wewnętrzny"

Ponadto rzeczniczka informuje, że "osadzona od momentu przyjęcia do jednostki w dniu 07.04.2022 r. była odwiedzana przez osoby bliskie w dniach: 02.05.2022 r., 13.06.2022 r. oraz 14.06.2022 r."

Aby zaś uzyskać widzenie z osobą najbliższą, wobec której zastosowano tymczasowe aresztowanie - dowiadujemy się z pisma rzecznika AŚ w Bydgoszczy - "niezbędna jest zgoda organu dysponującego". Zgodnie natomiast "z obowiązującym Porządkiem Wewnętrznym obowiązującym w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy widzenia realizowane są w niedziele oraz poniedziałki, a rejestracja zgłoszeń osób chcących brać udział w widzeniu z osadzonymi odbywa się telefonicznie w każdy piątek miesiąca poprzedzający widzenia w najbliższą niedzielę i poniedziałek. Dyrektor jednostki w indywidualnych uzasadnionych przypadkach może zezwolić na realizację widzenia w inny dzień, tak też się stało w dniu 14.06.2022 roku, kiedy na widzenie zgłosił się mąż osadzonej".

Do sprawy jeszcze wrócimy.

Źródło: gniezno.naszemiasto.pl

Mieszkasz w Poznaniu i szukasz dobrego psychoterapeuty? Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Ci doradzić, zaufaj innym pacjentom. Zobacz ranking 20 terapeutów, których poleca największa liczba użytkowników serwisu ZnanyLekarz.pl. Prezentujemy nie tylko nazwiska psychoterapeutów, ale też adresy ich gabinetów oraz ceny wybranych usług.Zobacz, kogo najczęściej polecają pacjenci ---->

Najlepszy psychoterapeuta w Poznaniu: Sprawdź ranking 20 ter...

Do dyspozycji mieszkańców jest lista kilkunastu miejsc. W większości punktów stacjonarnych obsługiwane są wyłącznie osoby wcześniej umówione telefonicznie. Informacje oraz termin wizyty można uzyskać pod numerem 616 463 344 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20).  Przewiń w prawo, by zobaczyć konkretne lokalizacje -->

Bezpłatna pomoc prawna w Poznaniu. Gdzie i w jakiej sytuacji...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski