Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

77 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Narodowy Dzień Zwycięstwa w Poznaniu. "Ta rocznica ma słodko-gorzki smak" [ZDJĘCIA]

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Przy pomniku Armii Poznań odbyły się garnizonowe uroczyste obchody upamiętniające 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie 8 maja.Zobacz zdjęcia --->>>
Przy pomniku Armii Poznań odbyły się garnizonowe uroczyste obchody upamiętniające 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie 8 maja.Zobacz zdjęcia --->>>Robert Woźniak
- Dzisiejszy dzień jest dniem pamięci o nich - o tych wszystkich żołnierzach i cywilach, którzy nigdy nie przestawali marzyć o polskiej suwerennej ojczyźnie - powiedział płk pil. Tomasz Jatczak, dowódca Garnizonu Poznań i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. 8 maja obchodzona jest 77. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Ten dzień od kilku lat jest Narodowym Dniem Zwycięstwa. Zobacz zdjęcia z poznańskich obchodów.

O godzinie 10 przy pomniku Armii Poznań odbyły się garnizonowe uroczyste obchody upamiętniające 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

- Polacy cierpieli od pierwszych chwil. Walczyli. Ginęli. Ale nigdy nie się nie poddali. Nigdy nie przestali myśleć o wolnej suwerennej Polsce. Walczyli na wszystkich frontach: na wschodzie, na zachodzie, na północy, na południu, pod niebem Wielkiej Brytanii i nie tylko - w głębinach Atlantyku - powiedział podczas poznańskich uroczystości płk pil. Tomasz Jatczak, dowódca Garnizonu Poznań i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

- Ten konflikt zakończył się 8 maja, ale dla Polski nie skończyły się trudne czasy. Ciągle nie byliśmy państwem suwerennym, dlatego dla nas ta rocznica ma słodko-gorzki smak - mówił dalej płk pil. Jatczak.

Sprawdź też:

Tłumaczył, że pomimo byliśmy w zwycięskim obozie, nie zostaliśmy zaproszeni na wielką defiladę w Londynie. - Jako żołnierz mogę sobie wyobrazić, co czuli wtedy ci żołnierze, którzy walczyli i ryzykowali swoje życie dla ojczyzny, a zostali gdzieś tam pominięci.

- Nasi żołnierze nigdy się nie poddali. Ponieśli ogromną ofiarę. Dzień dzisiejszy jest dniem pamięci o nich - o tych wszystkich żołnierzach i cywilach, którzy nigdy przez nie przestawali marzyć o polskiej suwerennej ojczyźnie. Chociaż walczyli na całej w całej Europie, to zawsze walczyli o Polskę - przemawiał dalej dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego pod pomnikiem Armii Poznań.

W asyście wojska kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje wielkopolskich urzędników: Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego wraz z wicewojewodą wielkopolską Beata Maszewską oraz przedstawicielami władz Miasta Poznania - wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim oraz przewodniczącym rady miasta Grzegorzem Ganowiczem, a także przedstawicielami Powiatu Poznańskiego i Garnizonu Poznań.

Podczas uroczystości został odczytany Apel Poległych. Wydarzenie zakończy odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Kompanię honorową wystawiła Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Dr Agnieszka Stempin specjalizuje się m. in. w okresie wczesnego średniowiecza.

Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski