Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica zbrodni katyńskiej w Poznaniu. Marek Woźniak: "Zło rośnie, gdy zapominamy i milczymy"

CH
Wiosną 1940 r., na terenie Związku Radzieckiego, Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR wymordował ponad 20 tys. polskich obywateli, w tym oficerów wojska i policji. To jedno z największych ludobójstw dokonanych na Polakach. W piątek 12 kwietnia, podczas uroczystości upamiętniającej ofiary Katynia przemawiał między innymi Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego.
Wiosną 1940 r., na terenie Związku Radzieckiego, Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR wymordował ponad 20 tys. polskich obywateli, w tym oficerów wojska i policji. To jedno z największych ludobójstw dokonanych na Polakach. W piątek 12 kwietnia, podczas uroczystości upamiętniającej ofiary Katynia przemawiał między innymi Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego. Waldemar Wylegalski
Wiosną 1940 r., na terenie Związku Radzieckiego, Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR wymordował ponad 20 tys. polskich obywateli, w tym oficerów wojska i policji. To jedno z największych ludobójstw dokonanych na Polakach. W piątek 12 kwietnia, podczas uroczystości upamiętniającej ofiary Katynia przemawiał między innymi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, z którego inicjatywy zorganizowano obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Poznaniacy wzięli udział w mszy poświęconej ofiarom zbrodni, a następnie udali się pod pomnik upamiętniający wydarzenia z 1940 r.

- Gdy żołnierz ginie na polu walki, nawet bliscy, choć z bólem, rozumieją to. Gdy staje się ofiarą okrutnego mordu, pozostaje na zawsze krwawiąca rana. I to wciąż powracające tragiczne pytanie "dlaczego?" - powiedział podczas uroczystości Marek Woźniak.

I dodał: - Co roku wielu z nas, pod tym pomnikiem ma ściśnięte gardło. Bo czas nie zatarł żalu i niepokoju. Każdego dnia, w każdej godzinie gdzieś na świecie giną ludzie, a jakiś tyran uzurpuje sobie prawa boskie. Zło rośnie, gdy zapominamy i milczymy.

W wydarzeniu przemawiali również członkowie stowarzyszeń dbających o pamięć ofiar, a także duchowni i wojskowi.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski oczytał list od premiera RP, Mateusza Morawieckiego. - Niepodległa Polska nigdy nie zapomni o ofiarach tej zbrodni. Jest to symbol radzieckiego totalitaryzmu. Na pogrzeb zamordowanych czekaliśmy 60 lat, a konsekwencje tych dramatycznych wydarzeń trwają do dzisiaj.

Przeczytaj: Wypadek w Puszczykowie: Pogrzeb lekarza, który zginął na przejeździe. 33-latek spoczął na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Przedstawiciele wojska odczytali także apel poległych oraz wykonali salwę honorową.

- Już w dzieciństwie wiedziałam o Katyniu. Historia jest bardzo ważna, więc o tej zbrodni trzeba pamiętać i przypominać o niej następnym pokoleniom - twierdzi pani Aniceta, poznanianka biorąca udział w uroczystościach.

W uroczystości upamiętniającej rocznicę zbrodni katyńskiej wzięli też udział przedstawiciele władz Poznania: prezydent Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący rady miasta, Grzegorz Ganowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski