Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 kaliskich fabryk w jednej książce

Ewelina Andrzejczak
Autor publikacji dr Jarosław Dolat oraz  dr Grażyna Schlender.
Autor publikacji dr Jarosław Dolat oraz dr Grażyna Schlender. E. Samulak-Andrzejczak
W Archiwum Państwowym odbyła się promocja wydawnictwa. Publikacja to dopełnienie 35-letniej historii muzeum w Opatówku

Wśród wielu przedsiębiorstw, które znalazły się w publikacji Archiwum Państwowego w Kaliszu i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku „Fabryki Kalisza i okolic” znalazły się takie, o których z pewnością wielu kaliszan nie słyszało.

Autorem publikacji, której promocja odbyła się w poprzedni czwartek w Archiwum Państwowym w Kaliszu jest Jarosław Dolat - historyk i kustosz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

- Uprzemysłowienie miasta Kalisza zostało ujęte w tej publikacji w sposób syntetyczny. Lata 1815-1989 jest to bardzo szeroki przekrój, dlatego nie byliśmy w stanie w jednej publikacji opisać dziejów przemysłu Kalisza. O powstaniu tej publikacji zadecydowało to, że Archiwum Państwowe udostępniło część ilustracyjną. W publikacji znalazł się wybór planów, dokumentacji technicznej i architektonicznej, znajdujących się zasobie archiwum - tłumaczył dr Jarosław Dolat.

Książka powstała jako dopełnienie 35-letniej historii Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Z tej okazji przygotowano okolicznościową wystawę, której pokłosiem jest właśnie publikacja. Dokumentacja jest głównie XX-wieczna, do okresu międzywojennego i zaraz po II wojnie światowej. W zasobie znajduje kilka tysięcy jednostek, z czego 500 dokumentów dotyczy uprzemysłowienia Kalisza. Z tego zasobu autor we współpracy z Archiwum Państwowym wybrał 80 obiektów.
- W publikacji znalazła się m.in. fabryka Frenkla. W jej miejscu znajduje się obecnie Gimnazjum im. Polskich Noblistów przy ul. Teatralnej. Natomiast dawniej w miejscu szkoły przy ul. Wąskiej również znajdowała się fabryka hafciarska. Znaleźliśmy też dokumentację Parku Przyjaźni, w którym mało, kto wie, że kiedyś znajdowały się obiekty cegielniane - wymienia autor publikacji.

Dolat, określając miejsce Kalisza na przemysłowej mapie Polski podkreśla, że miasto nie było wielkim ośrodkiem w porównaniu z Poznaniem czy Łodzią, ale unikalność Kalisza polega na różnorodności przemysłowej.

- Regionaliści bardzo interesują się np. przemysłem zabawkarskim, który był tutaj można powiedzieć unikatowy, ale Kalisz to też oczywiście przemysł fortepianowy i hafciarsko-koronkowy - wymienia Dolat.

W promocji publikacji wziął udział naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak. Podczas prezentacji książki można było również obejrzeć wybrane archiwalia dotyczące kaliskich fabryk.

Jarosław Dolat, z pochodzenia liskowianin od 1997 r. pracuje w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Przeszedł tam praktycznie przez wszystkie stopnie kariery: od asystenta do kustosza dyplomowanego. W 2005 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Łódzkim „Przemysł w Kaliszu w 20-leciu międzywojennym”. Jest znany z akcji zbierania funduszy na ratowanie zabytkowych cmentarzy w dniu 1 listopada. W 2009 r. został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza. Posiada tytuł Honorowego Przewodnika PTTK. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego i PTTK. W charakterze nauczyciela pracował w Zespole Szkół Technicznych w Kaliszu, Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu UAM w Poznaniu. Jest autorem wielu publikacji na temat historii przemysłu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski