Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zobacz relację z obchodów [ZDJĘCIA]

Igor Chudziński
Uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Robert Woźniak
W piątek, 27 września, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu, u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości, odbyły się obchody 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Gospodarzem uroczystości był marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Dodatkowo tego dnia Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obchodził 30-lecie swojego powstania.

11 września 1998 roku Sejm ustanowił dzień 27 września Dniem PPP oraz świętem polskim.

Piątkowe uroczystości zaczęły się mszą świętą o godz. 10 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Stamtąd pochód skierował się w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Wśród zgromadzonych byli gospodarz uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz pułkownik Jan Górski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. Nie zabrakło również przedstawicieli władz miasta Poznania, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, władz Powiatu Poznańskiego i wielkopolskich parlamentarzystów.

Po formalnej części, w której podniesiono flagę państwową, a także odegrano hymn, przyszła pora na przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał marszałek Marek Woźniak.

- Powstałe 80 lat temu Polskie Państwo Podziemne mobilizowało Polaków do oporu i walki z okupantem. Jest naszą dumą. Narodu nie da się zniszczyć terrorem ani opresjami, jeśli naród ma w sobie odwagę, wolę walki i przeciwstawiania się złu nawet za cenę życia - mówił marszałek województwa wielkopolskiego.

Nie zabrakło także modlitwy odprawionej przez księdza Leonarda Polocha - kapelana Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska - za poległych, wymordowanych i ojczyznę. Po niej odczytano apel pamięci - w podniosłej atmosferze.

Na zakończenie uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zostały złożone kwiaty przez licznie przybyłe delegacje.

Następnie uroczystości przeniosły się Auli Nova do Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Odbyła się tam premiera filmu "Obowiązek Pamiętania" stworzonego specjalnie na tę rocznicę na zamówienie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz film:

Odbył się również występ uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. Henryka Wieniawskiego. Swoje umiejętności zaprezentowali chórzyści, skrzypaczka, flecista i pianista. Uroczystości w Auli Nova zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski