800 pustostanów to wstyd dla Poznania

Beata MARCIŃCZYK
Do ZKZL przyszła jedynie garstka spośród tych, którzy od lat ubiegają się o mieszkanie
Do ZKZL przyszła jedynie garstka spośród tych, którzy od lat ubiegają się o mieszkanie Sławomir Seidler
Przyznaję, że byłem porażony skalą niekompetencji i indolencji ze strony urzędników - komentuje problem pustostanów komunalnych w Poznaniu Tomasz Lewandowski, radny, który wczoraj, razem z kilkudziesięcioma poznaniakami i Mariolą Popiółkowską ze Stowarzyszenia Pomocy Eksmisyjnej przyszedł do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Chciał zobaczyć, jak ci petenci zostaną przyjęci, bo bywało, że podczas protestów interweniowali funkcjonariusze ochrony. Tym razem jednak w budynku ZKZL było spokojnie. Każdy próbował załatwić swą sprawę indywidualnie. Co prawda nie doszło do rozmów z urzędnikami, ale nie było też awantury.

- Umówiliśmy się z panami Jarosławem Puckiem, dyrektorem ZKZL i Markiem Pochylskim, kierownikiem działu zasobów mieszkaniowych na spotkanie za tydzień - mówi T. Lewandowski.

O problemie pustostanów zrobiło się głośno, gdy Stowarzyszenie Pomocy Eksmisyjnej zabezpieczyło 70 lokali, od dawna nie zasiedlonych. Okazuje się jednak, że to szczyt góry lodowej. Takich lokali jest 800!

- Te, które są za niskie, będziemy przekształcać na przykład w lokale użytkowe. Te, które będzie można przywrócić do zamieszkania - będziemy remontować - zapewnia dyrektor J. Pucek. Trzy miesiące temu powołał specjalny zespół w ZKZL, który miał zinwentaryzować i sklasyfikować pustostany.

- Do tej pory było tak, że z jakichś powodów zapadała decyzja o wyłączeniu lokalu z użytkowania. Potem niewiele lub nic się nie działo. Chodzi o to, by teraz czas - od momentu uzyskania informacji o opuszczeniu lokalu do jego zasiedlenia, skrócić - podkreśla J. Pucek. Decyzja, co dalej z pustostanem, ma zapadać teraz w ciągu miesiąca. - Na pewno mniejsze będą koszty przywrócenia tych lokali do zamieszkania niż wybudowanie nowych - twierdzi dyrektor.

- Osiemset pustostanów to liczba porażająca. Jeśli dwa tysiące ludzi czeka na mieszkania, a miasto płaci odszkodowania prywatnym właścicielom, to jest to działanie na szkodę miasta - podkreśla T. Lewandowski. - Chciałbym w trybie pilnym uzyskać wyjaśnienie od prezydenta, dlaczego do tego doszło?

Koronawirus fake news. Oto największe absurdy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Graniwid Sikorski
Forum w Obronie Godności Kraków, 05 lipca 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Prezydencie
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych występuje o przejęcie przez Gminę Kraków bloków nr 5,9,10 znajdujących się na Osiedlu Złota Jesień w Krakowie. Bloki te należą do Przedsiębiorstwa Usług Hotelarskich i Turystycznych. Spółka z o.o. ul. Fatimska 41a, 31-831 Kraków. To Przedsiębiorstwo jest spółką skarbu państwa. Bloki te winno się skomunalizować i przeznaczyć dla potrzebujących mieszkańców miasta Krakowa. Szczególną uwagę należy przy tym przeznaczyć na grupę emerytów i rencistów. Bloki te nie są zamieszkałe, przeprowadzono w nich remont.
Nie do przyjęcia jest sytuacja, że w blokach tych nikt nie mieszka w sytuacji gdy w Krakowie występuje wielki brak mieszkań komunalnych, a emeryci i renciści nie mają gdzie mieszkać. Także mieszkańcy Domów Pracowniczych na osiedlu Złota Jesień w Krakowie występowali do Rady Miasta Krakowa o przejęcie bloków nr 5,9,10 przez Gminę Kraków i przeznaczenie ich na potrzeby rencistów i emerytów. Podają przy tym, że wcześniejszy zarządca Pan Dyrektor Wojda, planował adaptację bloku nr 12 na osiedlu Złota Jesień na potrzeby emerytów i rencistów. Niestety nie doszło do realizacji tego projektu. Blok adaptowano na hotel, który nie w pełni jest wykorzystany.
Niestety nie poprawia się sytuacja mieszkaniowa najuboższych. Nie widać też oznak, by podejmowane były kroki mogące przynieść w najbliższej przyszłości pozytywną zmianę.
Ta sytuacja jest dotkliwie odczuwana przez osoby o niskich i średnich dochodach. Dlatego też każdą inicjatywę służącą poprawie sytuacji mieszkaniowej należy poprzeć i wcielić w życie.
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych w pełni popiera i identyfikuje się z Mieszkańcami Domów Pracowniczych na Osiedlu Złotej Jesieni w Krakowie. Już sama nazwa Osiedla wskazuje, że winni tu znaleźć azyl schorowani i wypracowani emeryci i renciści.
Od władz samorządowych jak i rządowych oczekujemy zrealizowania tej inicjatywy, a nie bezmyślnej prywatyzacji ze szkodą dla jego mieszkańców jak i Gminy Kraków.

Przewodniczący Forum
Za Forum:
Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław KRACIK
1 x Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław KOŚMIDER
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PO Pan Grzegorz STAWOWY
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PIS Pan Andrzej DUDA
1 x Przewodniczący Klubu Radnych Przyjazny Kraków Pan Bartłomiej GARDA
1 x PUHIT ul. Fatimska 41a, 31-831 Kraków
1 x Biuro Poselskie Pan Ireneusz RAŚ 31-831 Kraków ul. os. Złotej Jesieni 15B
1 x Mieszkańcy Domów Pracowniczych 31-831 Kraków ul. os. Złotej Jesieni
1 x Pan Grzegorz PIOTEREK 31-831 Kraków ul. os. Złotej Jesieni 15c/70
1 x a/a
e
egon

O paru lat na pl wolnosci jest zajmowane mieszkanie nielegalnie ,bylo zglaszane w ZKZL a menele nadal mieszkaja i dewastuja mieszkanie i klatke schodowa to jest polityka urzednikow a ludzie czekaja na mieszkania tyle lat.

E
Ewaryst

to nieprawda, urzędasy nie mają czasu ani nerwów pić spokojnie kawy, cały czas kombinują ile jeszcze da się wyciągnąć z klientów ZKZL-u, czy upatrzonego mieszkania (działki) przypadkiem ktoś nie wypatrzył. Np. co z (obecnie ruina, a niedawno wyremontowany własnym kosztem lokatorów) domkiem na działce przy przystanku MPK linii 61 i 86 przy ul. Wituchowskiej na Smochowicach - kto tam się usadowi!!!!? ŁAKOMY KĄSEK POD ZNAKIEM ZKZL

r
roobio

Nareszcie coś się dzieje w tym ZKZL-u, od czasu jak dyrektorem jest p. Pucek. Ale interesuje mnie jedno - co robił z kasą na remonty pustostanów poprzedni zarząd?? Przejadał?

---------------
roobio.blox.pl

p
poznaniak

wpuścić ludzi do pustych mieszkań, wstrzymać zakup niepotrzebnych kontenerów, o kosztach sądowych nie wspominając ...

o
opa

W konflikcie Władzy ze Społeczeństwem racje ma zawsze społeczeństwo, cyt..Wielkiego Polaka
Myślę ,że tsunami niegospodarności obejmie inne miasta. Do tej pory społeczeństwo błądziło
ale widać doskonale silny odbiór sygnału..........nawigacjia działa i jest ok..

S
Sprawiedliwy

Nie wierzę Prokuraturze. wbrez zasadom powiem ze powinno zająć się tym CBA ! Ba Grobelny tam nie sięga ani jego kolesie ...no chyba ze Tusk mu pomoże i ukręci łeb. CBA ma prawo założyc podsłuchy i sadzę że skorzysta z tego bardzo chętnie. Prokuratura pobawi sie z Rysiem bo to Poznań będzie robł a nie inna !! No chyba ze znowu Zielonogórska się weźmie i znowu zarzutty będą dla Rysia -przeręta :-))

o
opa

Prokuratura z pewnością się tym zajmie z oskarżenia publicznego!!!! Ale w roli ścisłości w Poznaniu rządzi
MPGM to tam ustawiają wszysko, i deprawują mienie będące w zasobach ZKZL i tryska im złote żródełko.
Od lat zamazują obraz sytuacji właścicielskiej kamienic ale wszystko do czasu. Rada Miasta o tym wie i
kryje ten proceder.Pochylski cynik obraża petntów usunąć. Pucka zostawić miał dobry początek tylko dostał reprymende, dać szanse zrobi porządek. SPE dać szanse wykazania mają za sobą społeczeństwo.
W kuluarach mówi się że raktywują odziały SSP (społeczne służby polsce) A to nowość myślę i trafiona
szansa kształtowania naszej demokracji

W
Widukind

Dokładnie, celnie. Czekamy co na to prokuratura. Pozdrawiam. Widukind

L
Lukas

Działania na szkode miasta, niegospodarność, a nawet defraudacja pieniędzy? Jeżeli 800 mieszkan stoji wolnych, a miasto nawet nie miało pojęcia jaka jest rzeczywista liczba takich mieszkań, albo nie chciało mieć, to już nie jest niekompetencja. Prokuratura powinna zbadać, czy nie mieli na to wpływu i interesu osoby trzecie. Jak bywa w naszym Państwie i każdy dobrze zorientowany człowiek który miał do czynienia z urzędnikami korupcja nadal istnieje, a to 800 mieszkan może być autentycznym wierzchołek góry lodowej. Na przykładzie afery hazardowej, możemy zaopserować jak biznes wpływa na urzedników i najważniejsze osoby w państwie "a miasto płaci odszkodowania prywatnym właścicielom". Nieestety uważam i to jest najgorsze, że może nie być to niekompetencja, ale zamierzone i celowe działanie, z którego pewne osoby mogły czerpac profity. Nie tylko Prezydent Grobelny powinien się tłumaczyć (powinien raczej ustapić i zachowac troche honoru) ale zwolnic wszytskich takich urzędników, a całą sprawą powinna zająć się Prokuratura i mam nadzieję, że taki organ mass mediów jak głos, postara sie o takie rozstrzygniecie sprawy/ Pozdrawiam

L
Lukas

Działania na szkode miasta, niegospodarność, a nawet defraudacja pieniędzy? Jeżeli 800 mieszkan stoji wolnych, a miasto nawet nie miało pojęcia jaka jest rzeczywista liczba takich mieszkań, albo nie chciało mieć, to już nie jest niekompetencja. Prokuratura powinna zbadać, czy nie mieli na to wpływu i interesu osoby trzecie. Jak bywa w naszym Państwie i każdy dobrze zorientowany człowiek który miał do czynienia z urzędnikami korupcja nadal istnieje, a to 800 mieszkan może być autentycznym wierzchołek góry lodowej. Na przykładzie afery hazardowej, możemy zaopserować jak biznes wpływa na urzedników i najważniejsze osoby w państwie "a miasto płaci odszkodowania prywatnym właścicielom". Nieestety uważam i to jest najgorsze, że może nie być to niekompetencja, ale zamierzone i celowe działanie, z którego pewne osoby mogły czerpac profity. Nie tylko Prezydent Grobelny powinien się tłumaczyć (powinien raczej ustapić i zachowac troche honoru) ale zwolnic wszytskich takich urzędników, a całą sprawą powinna zająć się Prokuratura i mam nadzieję, że taki organ mass mediów jak głos, postara sie o takie rozstrzygniecie sprawy/ Pozdrawiam

p
poznaniak

to coś gorszego od pseudokibiców. Nie interesuje ich prawie nic. Lubią przeważnie tylko diety, zagraniczne wycieczki, bale i medale. Żyją obok problemów mieszkańców i miasta.

R
RAN 66

Dziwię się wszystkim, którzy się dziwią. Niekompetencja to cnota narodowa, to norma. Złotouści / Pucek i spółka/ ubierają rzeczywistośc tak by za bardzo nie skrzeczała. A kasa leci.

W
Widukind

Dawno , także tu , twierdzę, że Rychu i jego dworzanie powinni odejść. I tyle.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3