Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

81 lat temu Związek Radziecki zaatakował Polskę. Poznaniacy pamiętali o tamtych wydarzeniach i obrońcach Polski

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
W czwartek poznaniacy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających agresję radziecką na nasz kraj.
W czwartek poznaniacy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających agresję radziecką na nasz kraj. Waldemar Wylegalski
Dokładnie 81 lat temu Związek Radziecki zaatakował Polskę podczas II wojny światowej, praktycznie przekreślając nasze szanse na skuteczną obronę Polaków w kampanii wrześniowej. W czwartek poznaniacy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających agresję radziecką na nasz kraj.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia z 17 września 1939 roku rozpoczęły się mszą świętą w poznańskiej farze o godzinie 12.30. Następnie uczestnicy mszy udali się przed pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie złożono kwiaty. Stamtąd, pochodem przez ul. Paderewskiego, pl. Wolności, ulicami 27 Grudnia i Fredy do al. Niepodległości uczestnicy uroczystości dotarli przed pomnik Ofiar Katynia i Sybiru. Tam po godzinie 14 rozpoczęły się główne uroczystości oraz ponownie złożono kwiaty.

Przypomnijmy, że II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 rok agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę. Symbolem oporu Polaków stała się obrona Westerplatte w Gdańsku. Przez kolejne dni Polacy starali się jak najdłużej opierać hitlerowskim Niemcom. Niespodziewanie, 17 września otrzymali kolejny cios, jakim był najazd wojsk radzieckich.

Archiwiści i historycy Instytutu Zachodniego i Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu skanują i opracowują unikatowe zdjęcia z II wojny światowej w Kraju Warty.Album z fotografiami został przekazany w 2003 roku Instytutowi Zachodniemu przez poznańskiego fotografa Jerzego Unierzyskiego. Jak wyjaśniają pracownicy IPN, tworzą go luźne karty wpięte w segregator - tzw. stykówki, które na rewersie mają pieczątki Archiwum Fotograficznego Okręgowego Urzędu Prasy NSDAP w Kraju Warty i krótkie opisy w języku niemieckim wyjaśniające widoczne na zdjęciach zdarzenia.Poznań, 3 sierpnia 1940 r. Defilada zwycięzców kampanii na Zachodzie.Przejdź dalej --->

Nieznane zdjęcia z okupacji w Poznaniu. Zobacz miasto w czas...

Agresja radziecka w praktyce była zaplanowana między Niemcami a ZSRR jeszcze przed wybuchem wojny. 23 sierpnia 1939 roku Joachim Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ministrowie sprawa zagranicznych Niemiec i ZSRR podpisali dokument, który przeszedł do historii pod określeniem „pakt Ribbentrop-Mołotow”. Formalnie był to protokół o nieagresji między tymi dwoma państwami. W praktyce dołączony do niego był też tajny protokół mówiący o podziale Polski wzdłuż linii rzek: Wisła, Narew i San.

Zobacz też:

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Poznaniacy ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski