Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82-latka z Poznania zmarła po tym, jak podrzucono ją ze szpitala do szpitala. Co z opinią biegłych?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Czy personel szpitala MSWiA popełnił błąd medyczny? Rodzina pani Władysławy wciąż chce dowiedzieć się prawdy
Czy personel szpitala MSWiA popełnił błąd medyczny? Rodzina pani Władysławy wciąż chce dowiedzieć się prawdy Paweł F. Matysiak
Biegli sądowi po raz kolejny dostali więcej czasu na sporządzenie opinii w sprawie 82-letniej pacjentki z Poznania. Kobieta zmarła w szpitalu im. Strusia, po tym, jak została podrzucona do niego ze szpitala MSWiA. Czy doszło do błędu medycznego?

Spis treści

Sprawę śmierci 82-letniej pani Władysławy „Głos Wielkopolski” opisał jako pierwszy. Na początku listopada 2021 r. kobieta trafiła do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu ze szpitala MSWiA, gdzie leczono ją z powodu zakażenia koronawirusem. Pacjentka chorowała też na nowotwór.

Czytaj więcej o sprawie: Szokujące kulisy śmierci pacjentki z Poznania: W ciężkim stanie została podrzucona ze szpitala do szpitala. Prokuratura wyjaśnia sprawę

Szpital podrzuca pacjentkę innej lecznicy?

Jak ustalili nasi dziennikarze, kobieta została przekazana do szpitala im. J. Strusia bez wcześniejszej zapowiedzi, a jej karta informacyjna nie zawierała żadnych wyników badań laboratoryjnych.

- Większość jej zawartości stanowił trzykrotnie powtórzony wynik badania tomografii komputerowej klatki piersiowej, brzucha i miednicy z 27 października 2021 roku, w którym opisano m.in. cechy niedrożności jelit - mówił wtedy informator „Głosu”.

82-latka skarżyła się na silne bóle brzucha, które wskazywały na stan zapalny. Lekarze ze Szwajcarskiej podejmowali próby kontaktu z personelem szpitala MSWiA. Bezowocnie. Nie uzyskali oni żadnych informacji o stanie zdrowia pacjentki. Przeprowadzili więc własne badania. Ich wyniki wskazały uszkodzony przewód pokarmowy.

Z tego powodu lekarze szpitala im. Strusia zdecydowali się na operację, podczas której stwierdzono również zapalenie otrzewnej. Stan pani Władysławy po zabiegu był bardzo ciężki. Niestety, kobieta zmarła w pierwszej dobie po operacji.

Sprawę bada prokuratura

Przedstawiciele szpitala im. Strusia uznali, że to brak odpowiednich badań i leczenia w placówce MSWiA przyczynił się do śmierci pani Władysławy. W połowie listopada 2021 roku o sprawie zawiadomili prokuraturę.

- Śledztwo prowadzone jest pod kątem narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 82-letniej pani Władysławy przez personel. Przy czym to na personelu szpitala MSWiA ciążył obowiązek opieki. Ponadto śledztwo toczy się pod kątem nieumyślonego spowodowania śmierci. W sprawie zabezpieczona została dokumentacja medyczna szpitala - tłumaczył w styczniu 2022 roku prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Po naszej publikacji historią 82-latki zajął się także Rzecznik Praw Pacjenta.

Czy był to błąd medyczny? Wciąż nie ma opinii biegłych

W połowie 2022 roku w tej sprawie powołano zespół biegłych z zakładu medycyny sądowej. Ich zadaniem było stwierdzenie, czy w szpitalu MSWiA doszło do błędu medycznego.

Niestety, jak udało nam się ustalić, od tego czasu opinii nie ma. Pierwszy termin, który wyznaczono biegłym, przypadł na 31 grudnia. Następnie prokuratura przedłużyła go do 10 stycznia. Teraz ponownie zmieniono datę doręczenia opinii. Nowy termin to 28 lutego.

Syn pani Władysławy nie ukrywa, że chciałby, dowiedzieć się, kto popełnił błąd podczas leczenia jego mamy.

- Zależy nam na tym, żeby ta sprawa została wyjaśniona. Co prawda życie toczy się dalej i na co dzień staramy się o tym nie myśleć, ale są momenty, kiedy się wraca myślami. Wtedy jest przykro, bo wciąż tak naprawdę nie wiemy, kto w tym wszystkim zawinił - mówi z żalem pan Paweł, syn pani Władysławy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski