Abonament RTV 2019. Czy każdy musi go płacić? [STAWKI,...

  Abonament RTV 2019. Czy każdy musi go płacić? [STAWKI, ZWOLNIENIA, KARY]

  MIKO

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  ZA abonament RTV nie muszą płacić osoby powyżej 75. roku życia

  ZA abonament RTV nie muszą płacić osoby powyżej 75. roku życia ©123 RF

  Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała cennik abonamentu RTV na 2019 rok. Można go zapłacić ze zniżkami lub starać się o zwolnienie.
  ZA abonament RTV nie muszą płacić osoby powyżej 75. roku życia

  ZA abonament RTV nie muszą płacić osoby powyżej 75. roku życia ©123 RF

  Za korzystanie z radia zapłacimy w przyszłym roku 7 zł miesięcznie (płacąc co miesiąc zapłacimy 84 zł w ciągu roku), a za korzystanie z radia i telewizji – 22,70 zł za miesiąc (272,40 zł rocznie). Nadal jednak będą obowiązywały zniżki dla tych, którzy zdecydują się na uiszczenie opłaty z góry za więcej niż jeden miesiąc.

  Za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłaty wyniosą: 44,05 zł za dwa miesiące z góry, 65,35 zł za trzy miesiące z góry, 129,40 zł za sześć miesięcy z góry oraz 245,15 zł za rok z góry. W tym ostatnim przypadku płacąc z góry do 25 stycznia oszczędzimy 10 proc. całej kwoty czyli 27,25 zł.

  Stawki za korzystanie z odbiornika radiowego w 2019 roku wynoszą: 13,60 zł za dwa miesiące z góry, 20,15 zł za trzy miesiące z góry, 39,90 zł za sześć miesięcy z góry. Płacąc 75,60 zł za rok z góry możemy więc zaoszczędzić 8,40 zł.

  Nie wszyscy też muszą abonament płacić. Uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.:
  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • bezrobotni,
  • pobierający świadczenie przedemerytalne,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50% przeciętnego wynagrodzenia.


  W 2017 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosiło 4271,51 zł brutto, a wobec tego jego 50% to 2135,76 zł. Emeryt po 60. roku życia, który po tegorocznej waloryzacji ma emeryturę niższą niż 2135,76 zł brutto i na poczcie dopełni formalności, nie musi więc płacić abonamentu RTV.

  Żeby zostać zwolnionym z tej opłaty trzeba uzyskać specjalne zaświadczenie. Dostaniemy na poczcie, jeśli przedstawimy dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z abonamentu. UWAGA! W tej sprawie na pocztę nie muszą iść jedynie 75-latkowie.

  W razie niepłacenia za odbiornik radiowy, możemy zapłacić karę 210 złotych. W przypadku telewizora kara będzie już znacznie wyższa i wyniesie 681 złotych. Są to trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej.

  KRRiT może jednak umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych oraz odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu. Wniosek w tej sprawie można kierować pod adres:
  Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
  Departament Budżetu i Finansów
  Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9
  01-015 Warszawa

  POLECAMY:  Zobacz też: 60 Sekund Biznesu: W Polsce znaczna część użytkowników deklaruje, że nie potrzebuje internetu

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy abonament RTV ma sens ?

  heimatschutz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W założeniu jego przedwojennych twórców (bo pierwsze opłaty abonamentowe wprowadzono przed wojną) ta opłata miała na celu utrzymanie sieci nadajników radiowych. I to miało sens. Bo nadajniki...rozwiń całość

  W założeniu jego przedwojennych twórców (bo pierwsze opłaty abonamentowe wprowadzono przed wojną) ta opłata miała na celu utrzymanie sieci nadajników radiowych. I to miało sens. Bo nadajniki należały do Polskiej Poczty, Telegrafu i Telefonii (tak się to wtedy nazywało). Płaciło się więc na rzecz utrzymania i rozwoju infrastruktury radiodyfuzyjnej. Dziś natomiast płaci się na rzecz jednego z nadawców. Nadajniki sprzedano jakiejś obcej firmie i ta zarabia krocie na emisji od wszystkich nadawców (publicznych i prywatnych), no i telefonii przy okazji. Stąd dziś opłata abonamentowa nie ma już sensu, gdyż nie służy w żadnej mierze utrzymaniu infrastruktury, a jedynie jednemu z nadawców, niezależnie kim on jest.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w artykule zabrakło informacji, czy w demokratycznym, totalitarnym państwie prawa

  jest już prawnie usankcjonowany obowiązek oglądania odmóżdżających głupot i propagandy w telewizji? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Czy brak telewizora i chęci oglądania jest wystarczającym powodem do wymuszania opłat
  bez umowy, za niezrealizowaną usługę przez instytucję o wątpliwym statusie prawnym?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest wystarczającym powodem

  bo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ten abonament to tak naprawdę podatek, który musisz płacić. Bynajmniej nie bronię złodziejskiego abonamentu, tylko podaję podstawę prawną, dzięki której ci złodzieje ścigają posiadaczy telewizorów.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo