Abonament RTV: Nie płacisz? Może cię ścigać urząd skarbowy

Marcin Idczak
Abonament RTV: Nie płacisz? Może cię ścigać urząd skarbowy
Abonament RTV: Nie płacisz? Może cię ścigać urząd skarbowy Lucyna Nenonow/Polskapresse
Zaległości za abonament RTV mogą zostać wyegzekwowana przez skarbówkę. Urzędnicy mogą zająć konto, wypłatę czy rentę socjalną.

ZOBACZ: Abonament RTV 2015: Opłaty, terminy, zwolnienia. Wszystko o abonamencie RTV 2015!

Zarejestrowałeś kiedyś odbiornik telewizyjny lub radiowy, a nie płacisz abonamentu? Uważaj na to co dzieje się na twoim koncie bankowym. Zaległości i odsetki zaczynają egzekwować już nawet urzędy skarbowe.

To kolejny etap wojny, którą wypowiedziano zalegającym z opłatami. Według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Polacy wciąż nie chcą płacić abonamentu RTV.

Informację o tym, że w taki sposób rozpoczęto egzekucję otrzymała jedna z naszych czytelniczek. Dostała pismo z urzędu skarbowego. Jak się jednak okazuje takich osób jest znacznie więcej.

– Listownie poinformowano mnie, że rozpoczyna się egzekucja należności z mojego konta bankowego. Wejdzie na nie skarbówka i ściągnie odpowiednią należność. Łącznie ok. 1600 złotych – żali się kobieta.

Podobnie postępuje się, m. in. wobec kierowców, którzy byli ukarani mandatem i nie zapłacili go w terminie.

Takie postępowanie jest zgodne z prawem. Jak wyjaśnia prawnik dr Michał Jackowski sprawą zajął się nawet Trybunał Konstytucyjny, który w 2010 roku ustalił, że egzekucja opłaty abonamentowej, jak i karnej jest możliwa zgodnie z obowiązującym prawem.

– Przesądza to o dopuszczalności prowadzenia egzekucji administracyjnej, w celu wyegzekwowania obowiązku uiszczenia zaległego abonamentu. I to bez konieczności wydania decyzji czy postanowienia, a jedynie na podstawie przepisu prawa, i to nawet pomimo tego, że obowiązek uiszczania abonamentu nie mieści się w zakresie administracji rządowej. Przeciwne stanowisko prowadziłoby do zaprzeczenia racjonalizmu ustawodawcy, stanowiącego fundamentalne założenie systemu prawnego – Michał Jackowski przytacza zapis Trybunału Konstytucyjnego.

Jak się okazuje Polacy mają coraz większe zaległości związane z opłatami za rado i telewizję. Zgodnie z wyliczeniami KRRiT w zeszłym roku z obowiązku płacenia wywiązało się prawie milion abonentów (gospodarstw domowych).

Zaległości ma natomiast dwa razy więcej odbiorców, którzy zalegają już na sumę około 2,3 mld złotych. Dane dotyczą jedynie osób, które zgłosiły (tak jak nasza czytelniczka), że posiadają odbiorniki w swoim mieszkaniu. A przypuszcza się, że nie zrobiła tego około połowa Polaków.

W Wielkopolsce problem dotyczy niemal 100 tysięcy abonamentów. To oni mogą spodziewać się zajęcia nie tylko pieniędzy zgromadzonych na koncie. Możliwe jest także pobranie należności z wypłaty, renty socjalnej.

Pracownicy poczty lub skarbówki mogą ścigać zaległości za pięć lat wstecz plus odsetki. Wówczas do zapłacenia jest kwota niemal 1600 złotych.

Jak wyjaśnia Katarzyna Twardowska z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dłużnicy mogą wystąpić o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości. – Rada może to zrobić na wniosek abonenta-dłużnika, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe – stwierdza Katarzyna Twardowska.

W przyszłym roku miesięczna opłata za radio i telewizję wynosi 21,50 zł. Rocznie to daje 258 złotych, jednak gdy ktoś płaci za więcej niż jeden miesiąc może liczyć na zniżki. W przypadku opłacenia za cały rok z góry kwota wynosi 232,20 zł.

Abonament RTV miał zostać zastąpiony przez tzw. opłatę audiowizualną
Prace nad jej wprowadzeniem trwają już od kilku lat. Co taka opłata ma zmienić? Teraz abonament płaci się po zarejestrowaniu radia lub telewizora (jest to obowiązkowe, jednak wiele osób się do tego nie stosuje). W przypadku nowych zasad płacić będzie każdy właściciel mieszkania lub domu. Opłata ma być doliczana do rachunków za prąd (zaległości mogą oznaczać odłączenie prądu) lub na osobne konto według spisów nieruchomości. To oznacza, że nawet jeśli ktoś nie ma radia lub telewizora, to i tak będzie płacił. Jej wysokość wylicza się na 10 złotych miesięcznie. Kiedy zostanie wprowadzona? Wciąż nie wiadomo. Najpierw informowano, że w tym roku, później, że w 2015. Jednak wciąż nie jest przygotowany kompletny projekt. Obecnie trwają wewnętrzne konsultacje, między innymi w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie wiadomo też, czy wprowadzenie opłaty audiowizualnej będzie oznaczało amnestię dla tych, którzy zalegają z abonamentem.

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
, NiePoddawaćSię:

Dlaczego nie warto zajmować się samemu sprawami prawnymi – na przykładzie abonamentu rtv

Musimy sobie zdać sprawę, że zajmując się swoimi sprawami prawnymi na podstawie często błędnych porad internautów nie tylko tracimy czas, ale również błędnie formułując dane pisma dokonujemy wyboru co do negatywnego wyniku sprawy na przyszłość. W problemach prawnych bardzo duże znaczenie ma chronologia czynności, ale także jakość podniesionej argumentacji. Również cena obsługi spraw prawnych jest na tyle przystępna, że po prostu nie opłaca się samemu męczyć ze sprawami, które można zlecić pełnomocnikowi / prawnikowi. W tym wypadku po zleceniu sprawy pełnomocnikowi wszelka korespondencja będzie przychodziła na adres kancelarii. Również w każdej innej sprawie możemy sobie zapewnić komfort, wyznaczając pełnomocnika do doręczeń. Wyjeżdżając na dłuższe okresy zawsze zapewnijmy sobie taką możliwość, bo w przypadku nieodebrania listów dane orzeczenia sądów, postanowienia i decyzje administracyjne mogą się uprawomocnić. Kontakt: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

A dlaczego mają płacić tylko tych, których już kiedyś zarejestrowano. To dalece społecznie niesprawiedliwe Albo wszyscy albo nikt. Poza tym z jakiej racji dodatkowo mamy dofinansowanie z moich podatków! Podwójny haracz za coś, czego i tak nie oglądam_cisą się na usta wulgaryzmy!

G
Gość
, bater33:

Płacę kablówce to niech sieć kablowa to reguluje!!!

Popieram!

H
Henryk

Włoch może sobie pozwolić na opłaty RTV bo emeryt włoski ma 1323 EUR miesięcznie to na złotówki jest 5649 zł jak ja będę miał taką emeryturę to też będę płacił a mam zaledwie 900 zł a podwyżki dostałem na rok 2017 tylko 7, 50 zł a chcą żebym płacił 15 zł dobrze połączyli pół na pół. A ledwo starcza na biedne przeżycie gdzie potrzeba pomocy od ludzi. Ja nie zapłacę za abonament, bo nie mam, z czego. Za prąd zapłacę a 15 zł sobie odliczę i co mi zrobicie naślecie na mnie komorników, urzędników. Do was się niedostane, ale do nich tak i ciekaw jestem czy będą chcieli pracować jak inni pójdą za mną. Powiem jedno jestem chory na raka a tacy ludzie długo nie żyją a ci, co sięgną po moje a na pewno chcą żyć a mogę im to odebrać i co mi zrobicie i czym mnie możecie nastraszyć. Dajcie godnie żyć to będę płacił a tak Nie dam ani złotówki. Poseł Beata wzięła sobie podwyżki 7500 zł a ja, co dostałem, że wieczorami kładę się spać głodny to jest w porządku. Nie porównujcie siebie do innych krajów, bo wy to złodzieje i oszuści myślicie tylko osobie a nie o narodzie a ile ludzi z waszej winy jest bezdomnych, bo sprzedaliście kamienice z ludźmi to tak robi rząd, chcecie mieć w Polsce bunt to jest na dobrej drodze żeby powstał, bo do tego dążycie i jestem za tym żeby bunt był dawno, bo się nie da żyć w takim kraju gdzie rządzą oszuści i złodzieje i czekam na to. I multa się, bo przez was ci ludzie umrą z mojej strony, ale macie to w d…e. Ale na moje miejsce przyjdą inni i zobaczymy, co wtedy mądre głowy w rządzie zrobią.

g
goddd

Właśnie dziś dostałam pismo o zawiadomienie o zajęciu innej wierzytelności pieniężnej chodzi o abonament który nawet nie pamiętam czy był może kiedy kolorki płacimy mieszkanie było na mamę teraz jest moje dostałam tak jakby druki pita na kwotę 549 Zł co mam zrobić iść do skarbowki z tymi papierami opłacić to czy oni sami mi to zabiorą z mojego zwrotu rozliczalam się z dzieckiem i z pracy moga mi tego nie wypłacić czy jak

k
kasilf1

A co ma zrobić osoba która opłaca abonament -ma na to dowody -a otrzymuje nakaz egzekucji?
Bo na nieszczęście ma nazwisko i imię osoby, która nie płaci . Bardzo łatwo przypisać zaległości niewinnej osobie nie sprawdzając dokładnie o kogo chodzi. A może gdyby ten ktoś, kto wystawia błędne decyzje zapłacił wielkie odszkodowanie tej osobie , sprawdzałby wszystko dwa razy przed wysłaniem.

S
Sławomir polkowice

Czy ktoś wygrał z pocztą w sprawie niepłacenia nakazu abonamentu

R
RADEMENES1971

Nie można do Was maila wysłać. Cały czas wychodzi, że błąd i nie można dostarczyć.

n
niepłacićwalczyć

W dwóch kolejnych sprawach abonamentu rtv mamy sukcesy i Poczta Polska w całości uznaje nasze zarzuty. To pokazuje, że linia obrony, która została przyjęta na początku postępowań przynosi skutki. W przypadku, gdy nie chcecie pozostawić sprawy przypadkowi prosimy o kontakt na maila: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

H
Henryk

Ja umieram, bo mam raka niech wejdzie na mój rachunek US lub Komornik. Tylko dla mnie ratunku niema. A ty jak chcesz żyć to zabierz i zobaczysz, jaki będzie finał.

H
Henryk

Jak mieszkasz w Państwie bezprawia sam wymierz sprawiedliwość, bo nikt zacienie tego nie zrobi? Po będą cię oszukiwać i okradać i nie pacz na nich jak na ludzi, bo nimi nie są. Doprowadzą cię do tego, że będziesz zdychał pod płotem i będą mieli to gdzieś. A jak zdechniesz to wyrzucą cie na wysypisko śmieci i cię spalą i tyle po tobie zostanie. Jak kochasz dzieci i wnuki to coś zrób? Bo nasz kraj zostanie tylko historią. Tak jak został rodowity Amerykanin.

S
Sarah

Najprościej jest wsiąść Emerytom na ich Nędzną Emeryturę --Poczta Polska - Dział Kartotek -- ma taki Bajzel -- że aż strach ,, Jak można nie zauważyć -- coś takiego -- ten sam Pesel --to samo nazwisko -i ten sam jak na Ironię ADRES - ale nikogo to nie interesuje -- ważne aby mieli na swoje Premie i Pobory -- przecież oni nic nie produkują -- są to tak zwane ;; Pups sessel -- pierdzący w stołki -- ale nawet nie pozwalają za bardzo aby dojsc do tego - dlaczego jest podwójna Kartoteka ,, Na jedną jest zwolnienie - ze względu na b. niską Emeryturę - a na druga Kartotekę karzą - Emerytkę - przez Skarbówkę == -- Taka to jest polska Polityka ,, A bogatym , którzy zarabiają Krocie - ale maja szerokie Plecy -- to boją się wejść na Pobory ,,, I taka to jest polska Korupcja - nic się nie zmieniło ,,, pozdrawiam ,

G
Gość

Mieszkania hipoteczne własność prywatna 100 lokali Każdy ma umowę z elektrownią, ale można rozwiązać umowę z elektrownia. Wspólnota może założyć jeden główny licznik i na niego podpisać umowę z elektrownią a resztę będą pod liczniki, bo ma takie prawo wspólnoty. I rachunki z elektrownią będą uregulowane i wszystko będzie się zgadzało tylko elektrownia na tym straci a dlaczego to niech sama pomyśli. Jak wejdzie w układ z rządem za abonament RTV?

W
WalczyćDoKońcaNiePłacić

Egzekucja abonamentu rtv budzi wiele uzasadnionych wątpliwości. Nie spotkałem się jeszcze ze sprawami, które wywoływałyby u mnie tyle skrajnych emocji z uwagi na skalę naruszeń procedur przez Pocztę Polską, która działa przecież na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli Poczta Polska liczyła na szybkie zakończenie tych spraw i sprawne egzekucje to się chyba przeliczyła. Analiza postępowania prowadzonego przez tę spółkę unaocznia rozmiar nieprawidłowości. Wad formalnych jest co niemiara, a z uwagi na rozległość zarzutów większość osób, które sama chce się bronić podnosi nie te kwestie co potrzeba i do tego ułatwia sprawę Poczcie Polskiej. Dlatego tego typu sprawami zajmujemy się od początku do końca, a dostępność usługi jest dla każdej osoby poszkodowanej, która nie zgadza się z praktykami wyżej opisanych organów. Nie warto zatem się męczyć samemu i zarówno w przypadku wszczętego postępowania jak i po dopiero po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu należy się niezwłocznie skontaktować z naszą kancelarią wraz z przygotowanymi już skanami wszystkich dokumentów dotyczących tej spraw na mail: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

E
ED

Witam, w 2005r po ukończeniu 75 lat moja mama poprosiła Pocztę Polską o zwolnienie z opłat abonamentowych. Na początku tego roku, bez jakiegokolwiek pisma od komornika, zawiadomienia z US zmniejszono jej emeryturę o 500 PLN, w sumie 1700 PLN, jak się okazało za zaległości w płaceniu abonamentu od 2010. To jest po prostu skandal, żeby takie coś zrobić. Chore państwo, chore prawo. Ile razy trzeba pisać do tych złodziei, żeby w końcu wprowadzili zmiany? Polecony nie wystarczy? Może jeszcze najlepiej z potwierdzeniem odbioru, a i tak nie wiadomo, czy takie coś byłoby uznane w sądzie. Najgorsze natomiast jest to, że zrobione jest to bez jakiegokolwiek powiadomienia!!! A matka czuje się jeszcze winna. Niech przestaną nadawać "Gwiazdy sikają do nocnika" i inne odmóżdżające programy i może znajdą się chętni do płacenia

N
NiePoddawaćSię

Dlaczego nie warto zajmować się samemu sprawami prawnymi – na przykładzie abonamentu rtv
Musimy sobie zdać sprawę, że zajmując się swoimi sprawami prawnymi na podstawie często błędnych porad internautów nie tylko tracimy czas, ale również błędnie formułując dane pisma dokonujemy wyboru co do negatywnego wyniku sprawy na przyszłość. W problemach prawnych bardzo duże znaczenie ma chronologia czynności, ale także jakość podniesionej argumentacji. Również cena obsługi spraw prawnych jest na tyle przystępna, że po prostu nie opłaca się samemu męczyć ze sprawami, które można zlecić pełnomocnikowi / prawnikowi. W tym wypadku po zleceniu sprawy pełnomocnikowi wszelka korespondencja będzie przychodziła na adres kancelarii. Również w każdej innej sprawie możemy sobie zapewnić komfort, wyznaczając pełnomocnika do doręczeń. Wyjeżdżając na dłuższe okresy zawsze zapewnijmy sobie taką możliwość, bo w przypadku nieodebrania listów dane orzeczenia sądów, postanowienia i decyzje administracyjne mogą się uprawomocnić. Kontakt: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3