Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Gądecki poświęcił nowy kościół na os. Pod Lipami. Małe parafie odbudują więzi? [ZDJĘCIA]

Katarzyna Dobroń
Abp Gądecki poświęcił mały kościół pw. św. Karola Boromeusza
Abp Gądecki poświęcił mały kościół pw. św. Karola Boromeusza Waldemar Wylegalski
Arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił w środę niewielki kościół parafialny pw. św. Karola Boromeusza, będącym wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za pontyfikat św. Jana Pawła II. Budowa kościoła trwała cztery lata. Wcześniej przez trzy lata powstawała kaplica, do której w 2011 roku wprowadzono relikwie - ampułkę z krwią Jana Pawła II. Do parafii pw. św. Karola Boromeusza należy obecnie około siedem tysięcy wiernych.

- Wywodzimy się z parafii selezjańskiej przy Warzywnej - mówi Grzegorz Szafraniak, proboszcz parafii pw. św. Karola Boromeusza. - Tu na Winogradach każde osiedle jest tak duże, że ma własną parafię. W sąsiedztwie mamy ich wiele, niektóre dochodzą do 10 tysięcy wiernych.

Zobacz też: Synod biskupów 2014: Abp Stanisław Gądecki wrócił zadowolony

Kościół będzie mieścił 500 osób. Formy zdobywania funduszy na budowę nowego kościoła były różne: od bożonarodzeniowych bombek z logo parafii przez cegiełki po coroczne festyny.

W ostatnim czasie w Poznaniu powstało wiele nowych parafii skupiających po kilka tysięcy wiernych. Większość z nich powstaje ze środków własnych parafii.

W październiku ubiegłego roku z parafii pw. Świętej Trójcy na Dębcu wydzielono nową jednostkę: parafię pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki (Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego). Byli to wychowankowie oratorium salezjańskiego w Poznaniu, którzy zostali beatyfikowani w 1999 roku przez Jana Pawła II. Do czasu wybudowania nowego kościoła, siedziba nowej parafii mieści się w kościele Świętej Trójcy.

W trakcie budowy jest także kościół dla parafii Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Naramowickiej. Tymczasem parafianie ze Zwiastowania Pańskiego proszą o pomoc w udźwignięciu budowy kościoła na osiedlu Edwardowo.

Pierwszego czerwca 2014 roku arcybiskup Gądecki poświęcił parafię pw. św. Jadwigi Królowej Wawelskiej na Umultowie. Parafia liczy około 4000 osób mieszkających na terenie: od torów dzielących ją z Naramowicami aż po Lubczykową Górę (Nową Wieś Górną).
W 2013 roku poświęcona została parafia pw. św. Ojca Pio z Pietrelciny w Strzeszynie Greckim, która liczy sobie około 4900 wiernych. Gdy przeprowadzano mszę inaugurującą powstanie parafii w 2003 roku było ich zaledwie 2700.

Nie dziwi to socjologa, który uważa, że duże parafie utrudniają tworzenie i utrzymywanie więzi będących podstawą pierwszych organizacji kościelnych.

- W małych parafiach doszukiwałbym się tęsknoty za wspól-notowością, w ramach której rozwijały się kiedyś kulty religijne - mówi Przemysław Nosal, poznański socjolog. - Wierni uprawiają teraz tzw. churching, czyli chodzą na msze święte do tych kościołów, które ich w jakichś sposób zachęcają, a nie tam gdzie są przypisani. Małe parafie mają jednak szansę ożywić te więzi - dodaje.

Po środowej mszy świętej proboszcz Grzegorz Szafraniak zaprosił wiernych do namiotu przy parafii na grochówkę i sernik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski