Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Józef Życiński w cytatach

oprac. DUN
Jacek Babicz
Abp Józef Życiński nie bał się podejmować trudnych tematów. Oto niektóre z jego wypowiedzi.

Abp Józef Życiński nie żyje. Zmarł w Rzymie

"Ci, którzy nie rozumieją, czym jest Kościół Chrystusowy, przyjmują i akceptują tylko niektóre rzeczy z jego nauczania. W zbiorze prawd Chrystusa przeprowadzają selekcję. Mają swoich ulubionych mistrzów i autorytety. Patrząc na ekran telewizora mówią: ja przyjmuję taką wiarę, jaką głosi ten redaktor, ale nie taką, o jakiej mówi ostatni list biskupów. Tu pojawia się różnica między Kościołem Chrystusa a klubem fanów. Prawdziwe zniewolenie polega na byciu niewolnikiem własnych pragnień, a w Kościele najważniejsze jest podążanie za Chrystusem, a nie za własnymi upodobaniami. Ten szlak wolności odkrywany w Kościele, dzięki temu, że Chrystus jest dla nas najważniejszy, jest czymś podstawowym."
Noworoczna msza św. w Lublinie, styczeń 2011

"Krzyżem nie można było posługiwać się instrumentalnie. Nie wolno z Chrystusa czynić zakładnika dla naszych ideologicznych planów. Nie wolno przemalowywać krzyża na biało - czerwono bo to będzie nadużycie. Krzyż jest wyrazem męki Chrystusa za całą ludzkość i wszyscy Polacy mogą się przy nim zmieścić - w milczeniu, zadumaniu, modlitwie."
O konflikcie pod krzyżem przed pałacem prezydenckim, sierpień 2010

"Chrystus dokonał dzieła odkupienia za całą ludzkość, stąd też i nasze kościoły są otwarte dla każdego człowieka, który szuka swej wierności Chrystusowi i w żadnej kampanii politycznej nie mogą być wiązane z żadną partią."
Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja, maj 2010 roku

"Spór o zapłodnienie in vitro to sprawa godności człowieka i szacunku dla życia embrionów powstających dodatkowo przy zabiegu, a nie tylko marzeń o posiadaniu dziecka. Nie wolno traktować sprawy zapłodnienia in vitro tak, jak gdyby w grę wchodziły tylko prywatne marzenia i refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tu chodzi o tę kulturę życia, której uczył Jan Paweł II. Tu chodzi o naszą chrześcijańską odpowiedzialność za godność tego embrionu, który znajduje się w takim stadium, przez jakie każdy z nas przechodził. dzisiejszej kulturze problemem jest podporządkowywanie godności człowieka prawom rynku i dostosowywanie do zasad komercji wartości, które powinny być ponad wszelką komercją. Tu właśnie jesteśmy potrzebni Chrystusowi, aby dziś nie wydawano na niego wyroku śmierci, jak kiedyś w okolicach Betlejem. Ażeby te zarodki ludzkie, które są nośnikami życia, mogły rozwinąć się, czując solidarną więź z całą rodziną ludzką"
Msza święta w Archikatedrze Lubelskiej, Boże Narodzenie 2007

"Codziennemu życiu towarzyszy klimat zgiełku, pośpiechu, zagubienia. Wiele osób czuje zagrożenie i niepewność, gdy nurt zdarzeń niszczy wypracowane wcześniej wzorce zachowań. Następstwa tego widać zwłaszcza w życiu rodzinnym. Część rodzin doświadcza rozłąki z powodu podjęcia przez bliskich pracy za granicą. W innych rodzinach jedynie podczas weekendu spotykają się oboje rodzice. Cierpią na tym dzieci. Następstwem może być okaleczenie uczuciowe, którego nie wyleczy się za pomocą prezentów."
List pasterski, grudzień 2007

"Miałem lecieć do USA ale ze względu na ludzi wybrałem Woodstock - aby podkreślić, że to, co próbują robić zarówno młodzi ludzie, szukający wspólnoty, jak i ci, którzy im pomagają, stanowi także troskę Kościoła, że niektóre polskie podziały są przejawem naszych absurdów, natomiast merytorycznie ich się uzasadnić nie da"
13. Przystanek Woodstock, sierpień 2007

"Oddanie narządów na przeszczep po naszej śmierci stanowi ważny akt miłości bliźniego, przejaw wielkodusznej solidarności i szlachetny czyn zasługujący na szczególne uznanie. Wiele środowisk okazuje godną najwyższego uznania troskę o ochronę życia poczętego. Zatroszczmy się w podobny sposób o tych bliźnich, dla których jedyną nadzieję na uratowanie życia stanowi przeszczep organu. Ci z nas, którzy wypełnią deklarację, dając wyraz chrześcijańskiej miłości bliźniego, niechaj zachowają wypełniony tekst wśród ważnych osobistych dokumentów. W ten sposób będziemy mogli nieść nadzieję silniejszą od zagrożenia śmiercią, budując cywilizację miłości nawet w obliczu śmierci"
List pasterski, czerwiec 2007

"Nie można traktować wolności jako absolutu bez odniesienia do innych wartości. Wolność to także odpowiedzialność, miłość, szacunek do drugiego człowieka"
Debata w KUL podczas 49. Tygodnia Filozoficznego, marzec 2007 roku

"Inkwizytorzy, którzy nie wybili się w czasach "Solidarności", a dziś gorliwie rozliczają historię, obrażają świętą inkwizycję schodząc o kilka poziomów niżej. IV RP, w której synonimem zdrady są Herbert i Kuroń, dotknięta jest patologią. Półprawda nas nie wyzwoli."
Sesja na KUL pt. "Pojednanie i przebaczenie", luty 2007

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Abp Józef Życiński w cytatach - Kurier Lubelski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski